Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W miejscu, gdzie ważą się ich losy

W Cieszynie przygotowano cztery zamknięte Obwodowe Komisje Wyborcze, w których swój głos mogą oddać pacjenci, podopieczni domów pomocy społecznej i więźniowie, jeśli nie zostali pozbawieni praw publicznych.

Spisy wyborców w szpitalach, zakładach pomocy społecznej oraz w zakładach karnych i aresztach śledczych sporządza się na podstawie wykazów osób, które będą w nich przebywać w dniu wyborów. Wykazy te są przekazywane przez kierowników zakładów karnych i placówek służby zdrowia odpowiednim urzędom gminy.

Zakład Karny w Cieszynie jest jedną z czterech placówek znajdujących się na terenie miasta, w której utworzona została zamknięta Obwodowa Komisja Wyborcza (nr 27). Pozostałe znajdują się w Zakładzie Leczniczym Sióstr Boromeuszek, Szpitalu Śląskim oraz Szpitalu Sióstr Elżbietanek.

- Głosowanie w ZK odbywa się na ogólnie przyjętych zasadach. Lokal wyborczy otwarty jest w takich samych godzinach, jak pozostałe lokale. Sporządzany jest harmonogram doprowadzania osadzonych. Funkcjonariusz pyta o chęć skorzystania z takiej możliwości, po głosowaniu osadzeni odprowadzani są z powrotem do cel. Jeżeli ktoś poinformuje nas wcześniej, ze nie chce uczestniczyć w wyborach, a piętnaście minut przed ich zakończeniem zmieni zdanie i zdecyduje się, jednak wziąć w nich udział, wtedy dowódca wraz z innymi funkcjonariuszami ma obowiązek doprowadzić osadzonego na wybory - wyjaśnia oficer prasowy por. Rafał Kaczmarczyk.

Pomimo, że Zakład Karny w Cieszynie jest zakładem typu zamkniętego, o zaostrzonym rygorze i po godzinie osiemnastej cele są zamykane, ten dzień jest wyjątkowym dniem i wiezień musi być doprowadzony na wybory, jeśli sobie tego zażyczy.

Osoby przebywające w Zakładzie Karnym mają możliwość korzystania z bieżących informacji, niemal w każdej celi znajduje się telewizor i radio. Również świetlice wyposażone są w odbiorniki  i aktualną prasę.  Być może dlatego w porównaniu z innymi zakładami karnymi, frekwencja uczestniczących w wyborach prezydenckich jest tak imponująca.

W ZK w Cieszynie uprawnionych do głosowania jest 403 osadzonych, siedmiu zostało pozbawionych tego prawa. Wybory odbywają się w sali posiedzeń Komisji Penitencjarnej, gdzie na co dzień trwają spotkania Sądu Penitencjarnego i ważą się dalsze losy osadzonych.

(bsk)

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: