W miejscu, gdzie ważą się ich losy
W Cieszynie przygotowano cztery zamknięte Obwodowe Komisje Wyborcze, w których swój głos mogą oddać pacjenci, podopieczni domów pomocy społecznej i więźniowie, jeśli nie zostali pozbawieni praw publicznych.
Spisy wyborców w szpitalach, zakładach pomocy społecznej oraz w zakładach karnych i aresztach śledczych sporządza się na podstawie wykazów osób, które będą w nich przebywać w dniu wyborów. Wykazy te są przekazywane przez kierowników zakładów karnych i placówek służby zdrowia odpowiednim urzędom gminy.
Zakład Karny w Cieszynie jest jedną z czterech placówek znajdujących się na terenie miasta, w której utworzona została zamknięta Obwodowa Komisja Wyborcza (nr 27). Pozostałe znajdują się w Zakładzie Leczniczym Sióstr Boromeuszek, Szpitalu Śląskim oraz Szpitalu Sióstr Elżbietanek.
- Głosowanie w ZK odbywa się na ogólnie przyjętych zasadach. Lokal wyborczy otwarty jest w takich samych godzinach, jak pozostałe lokale. Sporządzany jest harmonogram doprowadzania osadzonych. Funkcjonariusz pyta o chęć skorzystania z takiej możliwości, po głosowaniu osadzeni odprowadzani są z powrotem do cel. Jeżeli ktoś poinformuje nas wcześniej, ze nie chce uczestniczyć w wyborach, a piętnaście minut przed ich zakończeniem zmieni zdanie i zdecyduje się, jednak wziąć w nich udział, wtedy dowódca wraz z innymi funkcjonariuszami ma obowiązek doprowadzić osadzonego na wybory - wyjaśnia oficer prasowy por. Rafał Kaczmarczyk.
Pomimo, że Zakład Karny w Cieszynie jest zakładem typu zamkniętego, o zaostrzonym rygorze i po godzinie osiemnastej cele są zamykane, ten dzień jest wyjątkowym dniem i wiezień musi być doprowadzony na wybory, jeśli sobie tego zażyczy.
Osoby przebywające w Zakładzie Karnym mają możliwość korzystania z bieżących informacji, niemal w każdej celi znajduje się telewizor i radio. Również świetlice wyposażone są w odbiorniki i aktualną prasę. Być może dlatego w porównaniu z innymi zakładami karnymi, frekwencja uczestniczących w wyborach prezydenckich jest tak imponująca.
W ZK w Cieszynie uprawnionych do głosowania jest 403 osadzonych, siedmiu zostało pozbawionych tego prawa. Wybory odbywają się w sali posiedzeń Komisji Penitencjarnej, gdzie na co dzień trwają spotkania Sądu Penitencjarnego i ważą się dalsze losy osadzonych.
(bsk)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.