Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Jasienicy już po Wiliji

IV Josiynicka Wilija, która odbyła się 10 grudnia 2017 r. w GOK Jasienica, przeszła już do historii. Kolejna edycja imprezy z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników.

Wszystko, co tylko sobie można wymarzyć na Święta – pięknie przystrojoną choinkę, wigilijny stół, pachnące potrawy, a nawet prezenty i wspaniałą atmosferę – było obecne na przedświątecznym spotkaniu „Josiynicka Wilija”.

Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, spotkanie od początku miało na celu integrować całą społeczność gminy Jasienica, działające tutaj zespoły muzyczne, koła gospodyń wiejskich, artystów, twórców rękodzieła, ale i zwykłych mieszkańców. Z drugiej strony skutecznie pozwala zaprezentować całą bogatą tradycję, związaną z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku Cieszyńskim. – Co roku w przygotowania angażują się dziesiątki osób, instytucji i stowarzyszeń, dlatego nasze „Josiynickie Wilije” mają tak wspaniałą atmosferę. Serdecznie wam wszystkim dziękuję za to zaangażowanie w pielęgnowanie tradycji – mówił wójt.

Na sali Drzewiarza w niedzielne popołudnie wystawiono kilkadziesiąt stoisk jarmarku bożonarodzeniowego z ozdobami świątecznymi i wyrobami rękodzieła artystycznego, także wypiekami. Stoiska wystawiły też panie ze wszystkich czternastu kół gospodyń wiejskich w gminie Jasienica oraz zaprzyjaźnieni mieszkańcy Gutów na Zaolziu, członkowie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, które na bogato zastawionych stołach zaprezentowały własne dania i wyroby kulinarne, przyrządzone według oryginalnych domowych receptur. Ich potrawy wzięły udział w przeglądzie kulinarnym „Stoły świąteczne na Śląsku Cieszyńskim”, każdy z gości Josiynickiej Wilii mógł ich skosztować.

Całej imprezie towarzyszyła muzyka i śpiewy, także tematycznie związane z okresem Bożego Narodzenia. W program obrzędowo-kolędniczym „Hej kolęda, kolęda” wystąpiły Zespół Wokalny „Fairy Tale”, działający przy GOK Jasienica, Grupa Kolędnicza „Ucha” ze Straconki, Zespół Regionalny „Jasieniczanka”, Zespół Kolędowy Urzędu Gminy w Jasienicy, a także Regionalny Zespół „Dudoski”.
Z kolei z myślą o najmłodszych uczestnikach organizatorzy przygotowali „fabrykę ozdób choinkowych”, czyli warsztaty dekoratorskie, gdzie m.in. uczono się wyrabiania szytych ozdób choinkowych, kartek świątecznych w różnych technikach, przygotowano też animacje i zajęcia plastyczne dla dzieci

Jury „Przeglądu kulinarnego Stoły świąteczne na Śląsku Cieszyńskim” w składzie: Mirosława Hawełek, Andrzej Płonka, Andrzej Szimke, Jan Kaleta po obejrzeniu stoisk degustacyjnych oraz degustacji potraw wigilijnych 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jasienica oraz PZKO w Gutach, postanowiło jednomyślnie przyznać wyróżnienia za tradycyjne potrawy świąteczne tj:

Koło Gospodyń Wiejskich Bielowicko za Deser moczka
Koło Gospodyń Wiejskich Biery za Klopsiki rybne w zalewie octowej
Koło Gospodyń Wiejskich Grodziec za Sarnina z polentą i szagówkami
Koło Gospodyń Wiejskich Iłownica za Wędzonka w kapuście
Koło Gospodyń Wiejskich Jasienica za Kapusta z grzybami i karp w sezamie
Koło Gospodyń Wiejskich Landek za Łazanki z kapustą i grzybami
Koło Gospodyń Wiejskich Łazy za Placki rybno-ziemniaczane z sosem brokułowym
Koło Gospodyń Wiejskich Mazańcowice za Pasztet z orzechami oraz nalewka świerkówka
Koło Gospodyń Wiejskich Międzyrzecze Dolne za Sałatka śledziowa z rodzynkami
Koło Gospodyń Wiejskich Międzyrzecze Górne za Pasztet z dzika i zająca oraz nalewka z melisy
Koło Gospodyń Wiejskich Roztropice za Roladki z indyka z boczkiem oraz kompot z suszu
Koło Gospodyń Wiejskich Rudzica za Deser wigilijny makówki
Koło Gospodyń Wiejskich Świętoszówka za Śledź w śmietanie oraz śledź pod pierzynką
Koło Gospodyń Wiejskich Wieszczęta za Potrawka z królika z chlebem na zakwasie
PZKO w Gutach za Kasza z grzybami oraz ciasteczka świąteczne

Nagrodę specjalną za tradycyjno-wigilijny wystrój stołu świątecznego przyznano KGW Międzyrzecze Dolne.

mat.pras./red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: