Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Goleszowie i Bażanowicach niebezpieczne przejścia dla pieszych?

Każdego roku na drogach przybywa samochodów. W sezonie wakacyjnym w regionie pojawiają się również turyści, jednak również w sezonie szkolnym na drogach ruch jest spory. Bezpieczeństwem uczniów z Goleszowa i Bażanowic postanowił się zainteresować radny powiatowy Jerzy Sikora.

Radny zdecydował się na przygotowanie interpelacji, dotyczącej pionowego oznakowania przejść dla pieszych w sąsiedztwie szkół w Goleszowie i Bażanowicach na drodze powiatowej 2607S, prowadzącej z Cieszyna do Ustronia. Zdaniem radnego, aktualna sygnalizacja nie zapewnia należytego bezpieczeństwa uczniom, którzy rano udają się do szkoły, a po południu tłumnie z niej wracają.

- Zamontowane przed przejściami dla pieszych w sąsiedztwie szkół podstawowych i przedszkola na ulicy Cieszyńskiej w Goleszowie i Bażanowicach, sygnalizatory nie działają. Z uzyskanych informacji wynika, że sygnalizatory uległy zużyciu. Wnoszę o przeanalizowanie możliwości zamontowania we wskazanych wyżej miejscach sygnalizatorów z pulsującym światłem żółtym. W ciągu ostatnich lat zwielokrotnił się ruch pojazdów na drodze Cieszyn – Ustroń, coraz trudniej przejść bezpiecznie w wyznaczonych miejscach – zauważa w swojej interpelacji Jerzy Sikora.

Co na to władze powiatu? W odpowiedzi na interpelację wskazano, że bezpieczeństwo uczniów jest priorytetem, jednak jak się okazuje, wykonanie odpowiedniego oznakowania pionowego jest zdecydowanie droższe, niż mogłoby się wydawać. Powiat jednak rozważa podjęcie różnych działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa – informuję, iż wskazane rozwiązanie jest jednym z wielu możliwych do zastosowania, dla poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednakże każde działanie w tym zakresie związane jest z dużymi nakładami finansowymi – wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek. Jednocześnie władze powiatu nie wykluczają, że na takie działania znajdą się środki w budżecie w następnych latach.

Jak się okazuje, w budżecie Powiatu Cieszyńskiego w tym roku nie da się wygospodarować środków na wykonanie tego zadania – Szacunkowy koszt wykonania znaku D-6 „przejście dla pieszych” połączonego z żółtym sygnałem ostrzegawczym umieszczonym na wysięgniku nad przejściem dla pieszych wynosi ok. 31.000 złotych. Pragnę również poinformować, że poszczególne Gminy podejmują we własnym zakresie, w uzgodnieniu z Powiatowym Zarządem Dróg Publicznych, inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa na przejścia dla pieszych, np. Gmina Brenna w bieżącym roku z własnych środków sfinansowała i zamontowała w ciągu dróg powiatowych na terenie Gminy 3 komplety aktywnych znaków D-6 – wyjaśnia Szczurek.

Bezpieczeństwo uczniów może  zostać poprawione zarówno dzięki inwestycjom Powiatu, jak i poszczególnych Gmin. Z odpowiedzi Starostwa wynika, że bezpieczeństwo pieszych jest traktowane jako priorytet, a odpowiednie znaki, które odpowiadają za poprawę tego bezpieczeństwa, pojawiają się i pojawiać się będą. Niestety, brakuje środków na postawienie wszystkich w tym samym czasie. Tutaj pojawia się również miejsce na chwilę refleksji dla kierowców. W rejonie każdego przejścia dla pieszych (w szczególności zaś tych zlokalizowanych przy szkołach i przedszkolach), chwila nieuwagi może kosztować czyjeś życie. Czasem zdecydowanie lepiej pojechać zbyt wolno, niż zbyt szybko i zawsze należy zachować szczególną ostrożność i maksymalne skupienie na drodze.

 

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępna tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-29 21:57:38
krzysztof.mm: niebezpieczne przejścia?... w Sieradzu mają na to sposób: ✍Roman Giertych - strona oficjalna ✍ List do prezydenta Sieradza! ✍ Szanowny Panie Prezydencie! Poruszony ostatnio ujawnionymi informacjami o brutalnym ataku na Pana przeprowadzonym przez pancerną staruszkę śpieszę z wyrazami poparcia i solidarności. Znając wielkie serce wszystkich przedstawicieli naszej partii rządzącej przestrzegam Pana przed skutkami wyrozumiałości i braniu odpowiedzialności na siebie. Gdy doszło do tego bezprzykładnego aktu terroru, który wszyscy mogliśmy oglądać tj. zniszczenia Pańskiego mienia poprzez marsz na drodze Pańskiego samochodu przeprowadzony dla niepoznaki przez 80-letnią obywatelkę, to od razu wiedziałem, że będą z Pana szydzić. I zaczęło się. Suponują, żeś Pan był nawalony jak stodoła i dlatego nawiałeś z miejsca zdarzenia. Musi Pan koniecznie dać temu odpór: gdy zobaczyłeś ten brutalny atak (no chyba, nie sądzi Pan, że ktoś uwierzy w to, żeś Pan kobietę przewiózł na masce kilka metrów i tego nie widział), to od razu wiedziałeś, że to atak. Podobnego uprzednio zaznali Antonii Macierewicz, gdy wracał od ojca Dyrektora i nasza niezastąpiona Pani Premier- ofiara kierowcy seicento. A podczas ataku należy się salwować ucieczką, aby ocalić najlepszą część zdrowej tkanki narodu na lepsze czasy. Tylko dzięki ucieczce swe cenne (nie tylko dla Bartka!) życie zachował b. szef MON. Toż i Pan uciekł. Nadto musi Pan koniecznie sprawę zgłosić na Prokuraturę, aby atak terrorystki nie pozostał bezkarny. To że samobójczy był to zamach, istoty nie zmienia, wszak nie od dziś wiadomo, że takie są ataki najgorsze (tu warto wspomnieć kamikadze i islamskich zamachowców-samobójców). Jak babcia zasiądzie na ławie oskarżonych, tak jak kierowca seicento, to się jej odechce władzę z PiS zaczepiać. ✍ Zawsze życzliwy, Roman Giertych✍
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: