Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Więcej autobusów już we wrześniu?

Nowy rok szkolny, który rozpocznie się już we wrześniu, jest sporym wyzwaniem. Wszystko ze względu na podwójny rocznik, który uda się do pierwszej klasy liceum. Przepełnione mogą być jednak nie tylko szkoły, ale również autobusy, które dowożą uczniów na zajęcia (większość szkół średnich w powiecie znajduje się w Cieszynie). Sprawą dojazdów postanowił zainteresować się Mirosław Staniek, Radny Powiatu Cieszyńskiego.

Mirosław Staniek wystosował do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego interpelację, dotyczącą informacji na temat organizacji transportu uczniów, w której pyta, czy oprócz zmian w szkołach, Powiat planuje również zająć się organizacją transportów uczniów. Jak wskazuje radny, problem dojazdów najbardziej dotyka miejscowości najbardziej oddalone od centrów edukacyjnych powiatu cieszyńskiego.

- Zwracam się z prośbą o przekazanie informacji na temat zastosowania działań w kierunku usprawnienia transportu drogowego i kolejowego od 1 września 2019 r. Z informacji dot. Struktury roku szkolnego 2019/2020 wynika, że ilość planowanych oddziałów w liceach, technikach oraz szkołach branżowych, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, wzrasta ponad dwukrotnie – wyjaśnia Staniek.

Jednocześnie radny podkreśla, że z 1392 uczniów dojeżdżających do cieszyńskich szkół średnich zrobi się ponad 3000. Oczywiście nie wszyscy będą korzystać z transportu publicznego, jednak dla sporej grupy będzie to jedyne rozwiązanie. Jak podkreśla radny w interpelacji, najbardziej problem będzie odczuwalny dla mieszkańców Chybia, Strumienia oraz Istebnej. W związku z możliwymi problemami związanymi z transportem, część uczniów może zdecydować się na szkoły poza powiatem, między innymi na szkoły średnie zlokalizowane w Bielsku-Białej.

Jak podkreśla Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek w swojej odpowiedzi, władze powiatu nie zapomniały o możliwych problemach z transportem, a działania w sprawie zabezpieczenia potrzeb transportowych mieszkańców Powiatu są prowadzone systematycznie we wszystkich możliwych aspektach. Przykładem takich działań może być, chociażby kwietniowe spotkanie z burmistrzami i wójtami miast i gmin powiatu cieszyńskiego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz przewoźników kolejowych. W sprawie kolei podjęto uchwałę intencyjną, przekazaną Marszałkowi Województwa, jednak transport kolejowy nie leży w gestii samorządu powiatowego, w związku z czym istnieje możliwość podejmowania tylko działań pośrednich.

- Jeżeli chodzi o transport autobusowy, planujemy przeznaczenie na ten cel konkretnych środków finansowych, zatrudnienie dodatkowych pracowników z zadaniem zorganizowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej, które byłyby dofinansowane przez powiat i gminy (…) działamy w takim kierunku, aby oferta przewozowa umożliwiła wygodny przejazd do szkoły i powrót do domu wszystkim uczniom i była zachętą do podjęcia nauki w naszych powiatowych szkołach średnich – wyjaśnia Szczurek w odpowiedzi na interpelację.

Starostwo Powiatowe jednocześnie podkreśla, że wciąż podejmowane są nowe działania, a temat dowozu uczniów do szkół jest tematem licznych spotkań. Planowane są dodatkowe kursy lub bisowe przejazdy. W niektórych przypadkach zostaną również wykorzystane większe autobusy – Zrobimy wszystko, aby być dobrze przygotowanymi na nowy rok szkolny – deklaruje Szczurek.

 

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępna tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-29 19:06:10
Selma: Autobusów? Myślę, że 10-krotnie wzrośnie liczba pociągów, wszak już wycięto drzewa, to powinny jeździć jeden za drugim.
2019-06-29 22:04:29
ciotka matylda: Z ostatniej chwili.... Odpowiedź na interpelację w sprawie dowozu młodzieży do szkół w Cieszynie. Szanowny panie M. Wg najnowszych informacji pozyskamych ze źródeł zbliżonych do okręgu wYnika,że wszyscy uczniowie otrzymają , wyprodukowane w Polsce, samochody elektryczne. Tak więc temat uważam za zamknięty. W przypadku braku pojazdów proszę atakować totalną opozycję bo jak Panu wiadomo przez ostatnie osiem lat une nic nie robiły .Z poważaniem.
2019-06-30 05:55:44
krzysztof.mm: o tak, będzie więcej autobusów, luksusowych, z barkiem, toaletą, tv, net - bo przecież PiS obiecał, sam Kaczyński +++ a tymczasem GUS publikuje najnowsze dane na temat p r a w d z i w y c h efektów rządów PiS i K a c z y ń s k i e g o: ✍ GUS zwrócił uwagę, że "w z r o s t _ ubóstwa dotyczył w większym stopniu mieszkańców wsi niż miast". Na wsi stopa ubóstwa skrajnego z w i ę k s z y ł a się o ok. 2 p.p. W dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców) odsetek osób skrajnie ubogich był nawet nieco niższy niż przed rokiem, a w pozostałej grupie miast wzrost nie przekroczył 1 p.p. GUS podkreślił również, że "z n a c z ą c o zwiększyło się u b ó s t w o wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty)". "Ubóstwem skrajnym dotknięte były przede wszystkim gospodarstwa domowe osób mających n i s k i poziom w y k s z t a ł c e n i a. Stopa ubóstwa wśród gospodarstw, których głowa posiadała wykształcenie co najwyżej gimnazjalne była ponad dwukrotnie wyższa niż przeciętnie i wyniosła ok. 12 proc." ✍ ja nie wiem, czy się śmiać, czy płakać kiedy elektorat PiS dostaje od PiS po doopie i jeszcze się z tego cieszy...
2019-06-30 07:09:32
krzysztof.mm: p.s. żeby było jasne - maksymalna cena biletu w dodatkowych autobusach od PiS będzie wynosiła 2 zł - w salonce, wszystko co powyżej plus darmowy bufet z kelnerem - a za przejazd w segmencie II klasy to właściciel autobusu będzie płacił pasażerom
2019-06-30 07:20:58
donekT: krzysztof-Q a ile osób żyje w ubóstwie w USA, za progami posiadłości korpo-oligarchów. Ilu z tych ubogich, nawet z klasy średniej, zmuszonych sytuacją zamieszkuje w samochodach. krzysztof-Q, tak dalej, kryzys na rynku nieruchomości czuć coraz bardziej, do tego poziom zadłużenia gospodarstw domowych w porównaniu z rokiem 2008 konsekwentnie się zwiększył. Wobec czego spadła odporność na kryzysy i wahania na rynkach. Polska nie będzie już zieloną wyspą a przed nami, niezależnie od etykietki rządzących, rysuje się perspektywa zamieszkania w "autobusach" czy taborze kolejowym. Jako spekulant, jesteś w kaczej d_opie krzysztof-Q
2019-06-30 10:12:12
ciotka matylda: W tej odpowiedzi brakuje jakichkolwiek konkretów. Jest to zbiór pobożnych życzeń władz naszego powiatu. Sądzę, że każdy kto choć trochę jest zmuszony korzystać z transportu publicznego wie jaki jest stan PKP w naszym powiecie. Myślę, że tym wszystkim spółeczkom od lewej i prawej szyny czy też od co drugiego podkładu kolejowego wcale nie zależy na zysku. Więc tu do września nic się nie zmieni tak samo będzie z transportem autobusowym. Skąd do diabła prywatni przewoźnicy wezmą we wrześniu te dodatkowe busy? Skąd ci dodatkowi ludzie wymienieni w odpowiedzi? No i wreszcie skąd dodatkowe pieniądze, czyżby jakiś nowy plus? Chciałbym usłyszeć opinię radnego Stańka na tą odpowiedź. Przecież ta odpowiedź nie wnosi nic co mogłoby uspokoić rodziców dzieci borykających się z dojazdem do szkoły? Chyba,że chodzi tu o zwyczajną ściemę i uspokojenie swojego sumienia. Ja radny zapytałem i otrzymałem odpowiedź więc dajcie mi spokój. Tak samo powiat ma czyste ręce, pokazali jak oni to ciężko harują i liczą na to, że bycie w ciągłym kontakcie z przewoźnikami załatwia problem. Paranoja!
2019-06-30 10:50:44
donekT: Ciociu matyldziu, krzysztof-Q kochany trzeba było prywatyzować dworce, rozwalać np. PKS Cieszyn? Jaki był argument, bo prywatne jest lepsze? Jaka padała odpowiedź, w kwestii pytań w sprawie potencjalnych niedogodności? WOLNY RYNEK ustabilizuje sytuację. Jak radni- bezradni realizują obietnice organizacji publicznego przewoźnika w lokalnym transporcie? Może 15:14 z zarządu się wypowie?
2019-06-30 11:15:21
ciotka matylda: @donek Czy ja byłem za likwidacją PKS? I nie pisz o tym jak jest w USA bo dyskusja dotyczy transportu publicznego w naszym powiecie.
2019-06-30 11:15:26
ciotka matylda: @donek Czy ja byłem za likwidacją PKS? I nie pisz o tym jak jest w USA bo dyskusja dotyczy transportu publicznego w naszym powiecie.
2019-06-30 11:47:44
donekT: Ciociu matyldziu, radny- bezradny, zacznij od ustawiania swoich poglądowych pupilków. Oczywiście radny nigdy nie ponosi indywidualnej odpowiedzialności, tak zadecydował kolektyw, czy soViet. Co ciekawe, co do zasady każdy radny bezradny jakoś niechętnie przyznaje się do głosowania wbrew woli opinii publicznej:D:D:D No Ciociu matyldziu, zatem przedstaw jak 15:14 idzie przywracanie przewoźnika publicznego na rynek.
2019-06-30 15:42:21
krzysztof.mm: zainteresowanym przypomnę, że PKS w Cieszynie z b a n k r u t o w a ł - z wiślickim przygłupem dyskusja jest daremna
2019-06-30 15:55:15
jasper: Autobus + ? Czyzby kolejna kielbasa wyborcza po mieszkaniach +
2019-06-30 16:02:49
donekT: krzysztof-Q dotacje dla prywatnych przewoźników są już ok? Dworzec też zbankrutował? Trzeba było ów obiekt burzyć, żeby zrobić dobrze spekulacji, która akurat tam upatrzyła sobie teren pod dętą galeryjkę i na kilka lat wykasowała z przestrzeni miejskiej coś takiego jak dworzec. Naprawdę, logika godna twoich skompromitowanych, ograniczonych i zaściankowych mocodawców krzysztof-Q
2019-06-30 16:04:36
donekT: jasper-Q dla Ciebie kielbaska wyborcza specjalnego przeznaczenia- PIGULKA DZIEN PO PLUS;D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: