Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W Cieszynie rusza Dekada

Dzisiejszy (12.10.11), a także najbliższe 10 wieczorów w Cieszynie, będzie należał do muzyki organowej, chóralnej i kameralnej. W pięknym wnętrzu cieszyńskiego Kościoła Jezusowego zabrzmią utwory m.in. Paderewskiego, Händla, Maklakiewicza czy Mozarta.

 „Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej” rozpocznie się dziś (12.10.11) o godzinie 18.00. Ta popularna w powiecie i na Śląsku impreza ma wieloletnią tradycję,  promuje i upowszechnia muzykę piękną na najwyższym poziomie artystycznym. 

Podczas "Dekady" rozbrzmiewa muzyka wszystkich epok, zarówno utwory klasyków, jak i kompozytorów współczesnych. Wykonuje  je czołówka polskich i światowych organistów, liczne chóry i orkiestry kameralne. Dotychczas przed cieszyńska publicznością wystąpili m.in. K. Higgins z Anglii, O. Eisenman ze Szwajcarii, S. Leontiew z Rosji, Fin M. Hannula, I. Chribkova z Czech, J. Gembalski z Katowic, a także Orkiestra Filharmonii Ostrawskiej, Camerata Silesia, Męski Kwartet Wokalny QVOX z Brna, Kapralova Quartet z Pragi, a także wirtuozi: Kaja Danczowska, Krzysztof Sadłowski, Michelle Hradecka, Eva Dřizgova, Alena i Petr Čechowie; zespoły i chóry, np. – Orkiestra im. G. Ph. Telemanna, Ritornello, Jitro.

Ideą Dekady jest również popieranie i promowanie młodych twórców, stąd udział w koncertach studentów akademii i szkół muzycznych. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno muzyków, melomanów, jak i lokalnej społeczności i mediów.

Dekada z założenia jest imprezą nie komercyjną, stąd wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Na muzycznokoncertowej mapie powiatu stanowi niewątpliwie ważny punkt: - „Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej” jako wydarzenie muzyczne o ponadlokalnym charakterze, ma duże znaczenie nie tylko dla Cieszyna, ale też dla całego regionu cieszyńskiego, wzbogacając jego życie koncertowe i muzyczne. Obecna od kilkunastu lat w kalendarzu muzycznym Województwa Śląskiego impreza, ma wierne, kilkutysięczne stale powiększające się grono słuchaczy. W kolejnych latach planujemy poszerzenie formuły festiwalu m.in.o własne produkcje, przygotowywane wyłącznie z myślą o „Dekadzie” - zapowiadają Organizatorzy.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej (w ramach projektu „Ciesz Się Cieszynem”) udało się przygotować i zrealizować interesujący, stojący na wysokim poziomie artystycznym program i zapewnić mu odpowiednią promocję i oprawę.

Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ

Podobnie jak przed rokiem Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: