W Cieszynie kształcą się eksperci od ekologii kulturowej
Czy można w jakiś sposób przywrócić równowagę pomiędzy naturą a człowiekiem, twórcą kultury? Tego właśnie uczą się studenci etnologii Uniwersytetu Śląskiego na specjalności „ekologia kulturowa”, która została opracowana w ramach projektu finansowanego przez Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy w ramach „Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego”.
W trakcie warsztatów i wykładów eksperckich studenci zdobywają wiedzę na temat odnowy miejsc zdegradowanych przez przemysł, a także zmian w sposobie życia społeczności zamieszkujących takie obszary. Poznają temat od podszewki, poczynając od obserwacji i badań terenowych, a kończąc na pisaniu projektów rewitalizacyjnych.
- Najbardziej niesamowitym przeżyciem był zjazd do kopalni i zapoznanie się z pracą górników oraz funkcjonowaniem administracji – przyznają zgodnie studenci . – Zderzenie rzeczywistości z wyobrażeniami było dla nas z jednej strony szokujące, ale z drugiej mocno pouczające.
W trakcie warsztatów pod hasłem „Postindustrialny Śląsk” zjechali do działającej kopalni Pniówek i odwiedzili zrewitalizowaną kopalnię Guido w Zabrzu. W trakcie spotkania z wicedyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach, Adamem Kowalskim, dowiedzieli się o pracy na rzecz społeczności lokalnej, której sposób życia diametralnie zmienił się po zamknięciu kopalni w Katowicach-Bogucicach. Zapoznanie z aktualną sytuacją Nikiszowca i Giszowca stanowiło podstawę opracowania projektów rewitalizacyjnych metodą design thinking pod okiem Natalii Jakóbiec z Wzorro Design oraz Lubomiry Trojan – menagera i project coordinatora z Zamku Cieszyn.
Uzupełnieniem wiedzy były spotkania studentów z ekspertami, którzy prowadzili warsztaty i wykłady w salach uniwersyteckich. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Tomasz Wieczorek, Client Service Director w firmie ArtGroup zajmującej się społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR), prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, autor publikacji dotyczących rewitalizacji urbanistycznej oraz programów rewitalizacji polskich miast, a także Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, ekolog, specjalista w dziedzinie działań społecznych na rzecz ochrony środowiska i zwierząt. Spotkania eksperckie dały szansę na spojrzenie praktyczne, wzmocnione dodatkowo szkoleniem dotyczącym perspektyw zawodowych, które przeprowadzili specjaliści z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego.
W niedługim czasie studenci etnologii wyjadą na kolejne warsztaty, organizowane pod hasłem „Człowiek – natura – ekonomia”. Zwieńczeniem projektu będzie konferencja interdyscyplinarna pod tytułem: „Ekologia kulturowa: inspiracje - interpretacje - perspektywy". Wydarzenie to rozpocznie się od przedstawienia rezultatów przeprowadzonych działań, w tym monografii naukowej poświęconej problematyce ekologii kulturowej. Następnie uczestnicy spotkania będą dyskutować o relacjach między człowiekiem a środowiskiem naturalnym w ujęciach różnych dziedzin społecznych, humanistycznych, pedagogicznych i przyrodniczych. Zainteresowanych problematyką zapraszamy 19 maja o godz. 9.30 do Centrum Konferencyjnego UŚ, na ul. Bielskiej 62 w Cieszynie.
Projekt „Ekologia kulturowa” Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego jest realizowany od stycznia 2015 roku do końca maja 2016 roku. W wydarzeniach projektowych wzięło udział 25 studentów oraz 18 pracowników Uniwersytetu Śląskiego.
Artykuł sponsorowany