Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga przedsiębiorcy! Wyłudzenia poprzez fałszywe wezwania do zapłaty

Oferta reklamowa wyglądająca jak urzędowe wezwanie do zapłaty - oto nowy sposób na wyciągnięcie pieniędzy od przedsiębiorców. W sprawie dwóch firm, które rozsyłały ''wezwania'' toczy się, jak podaje RMF24, już postępowanie karne. Ale naciągacze bazujący na nieuwadze, nieostrożności i niedoinformowaniu pojawia się coraz więcej.

Schemat działania jest prosty -  nadają swojej firmie nazwę, która kojarzy się przedsiębiorcom z państwową instytucją, a następnie wysyłają "wezwanie do zapłaty", niekiedy z załączonym blankietem bankowym do przelewu. Informują, że za wpis lub dostęp do rejestru trzeba zapłacić. Przeciw szefom dwóch firm - Krajowego Rejestru Pracodawców i Pracowników z Warszawy (istnieje również bezpłatnie prowadząca rejestr firma z Bielska-Białej o tej samej nazwie) oraz Firma "Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego" wszczęto postępowanie, ale firmy nadal działają, rozsyłając "pisma" do przedsiębiorców.

Ostatnimi czasy pojawiła się również inna firma tego typu "Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorstwach" (który nie ma nic, prócz podobniebrzmiącej nazwy wspólnego z KRD czy KRS): - W związku z coraz częściej pojawiającymi się pytaniami o wezwanie do zapłaty na rzecz “Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorstwach z Warszawy” informujemy, iż jest to zmasowana akcja próby wyłudzenia pieniędzy od przedsiębiorców - ostrzega Gmina Brenna na swoim portalu.

Pismo, które rozsyła ta firma wygląda jak urzędowe, ale kiedy przyjrzeć się bliżej, na samym dole dokumentu drobnym drukiem (który łatwo przeoczyć) jest dopisek, iż jest to wyłącznie oferta handlowa: - Osoby, które czują się pokrzywdzone mogą zgłosić fakt otrzymania dokumentu i próby wyłudzenia pieniędzy na Komisariacie Policji w Skoczowie. Nasza gmina nie jest pierwszym przypadkiem w Polsce, gdzie w taki sposób próbuje się oszukać przedsiębiorców. Inne przypadki (z tej firmy oraz innych podobnych) można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę Google nazwę nadawcy z otrzymanego wezwanie zapłaty - informują urzędnicy z Brennej.

Oficjalny komunikat w sprawie podobnych prób wyłudzenia pieniedzy wydała też Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodardczej nadzorowanej przez Ministerstwo Gospodarki:

Komunikat Ministerstwa Gospodarki

 

Ministerstwo Gospodarki uprzejmie przypomina, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna.

Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.

Publikowane przez takie firmy dane nie korzystają z domniemania wiarygodności, a fakt figurowania podmiotu w takim rejestrze w żaden sposób nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też Regon.

MG nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne. Zalecamy przedsiębiorcom rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów.

(red.)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: