Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga! Oszustwo metodą na BLIK-A

Policja przestrzega przed oszustami! Tym razem oszuści działają metodą na BLIK-A. Oszuści włamują się na konto na portalu społecznościowym, podszywają się pod znajomych i wysyłają wiadomość z pilną prośbą o pożyczkę oraz wysłanie kodu BLIK. Za pomocą wyłudzonego kodu okradają konto ofiary.

Wielokrotnie pisaliśmy o różnych metodach wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Kolejna z nich to metoda na BLIK-A, a polega właśnie na uzyskaniu kodu BLIK osoby oszukanej. Oszuści włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie zazwyczaj niewielkiej kwoty pieniędzy. Powodem takiej formy pożyczki jest zazwyczaj nagła, nieprzewidziana sytuacja typu zgubiony portfel, brak pieniędzy przy sobie, a waśnie stoi przy kasie itp. Ofiara poproszona jest o podanie kodu BLIK, który wystarczy żeby oszust wypłacił pieniądze z bankomatu. Jeśli otrzymamy wiadomość z prośbą o pożyczkę upewnijmy się, że to naprawdę nasz znajomy jest w potrzebie, na przykład dzwoniąc do tej osoby. Zasada ograniczonego zaufania zapewne sprawdzi się w tego typu sytuacjach.

Policjanci apelują również o czujność podczas zakupów na aukcjach internetowych - Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

 

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: