Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga! Oszust zaatakował na terenie Cieszyna

Wciąż słyszymy o nowych metodach wyłudzania pieniędzy przez oszustów. Jedną z nich jest oszustwo „na policjanta”, które odnotowano właśnie wczoraj na terenie Cieszyna.

Fałszywy policjant dzwoniąc do swojej ofiary informuje o zagrożeniu ze strony hakerów bądź informuje o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z rodziny przyszłej ofiary oszustwa. W dniu wczorajszym taki telefon odebrała kobieta mieszkająca na terenie Cieszyna - poinformował dziś, asp. Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji. W słuchawce głos mężczyzny ostrzegał ją, że jej rachunek bankowy jest zagrożony przez hakerów i że może stracić wszystkie oszczędności. Oszust podający się za policjanta zapewnił ją, że może temu zapobiec przekazując konsultantowi w banku dane dotyczące logowania się na konto. Gdy kobieta powiedziała, że pełnomocnikiem konta jest córka, oszust zadzwonił więc do córki, ale ona odmówiła udzieleniu jakichkolwiek informacji oszustowi i poinformowała o całym fakcie cieszyńską komendę policji.

Takie przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. -  Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji związanych z finansami! Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, a także pieniędzy osobom obcym. Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy ani haseł dostępowych do kont! Z kolei banki nie wymagają podawania loginu i pełnego hasła do bankowości. Dotyczy to również kodu sms. Nie proszą o zmianę, ani nie wysyłają nowych danych logowania. Nie wysyłają maili z prośbą o zalogowanie lub podanie danych prywatnych, np. nr telefonu do autoryzacji transakcji. Pod żadnym pozorem nikomu nie przekazujmy haseł dostępowych do naszych rachunków bankowych, gdyż może skutkować to pozbawieniem nas całych oszczędności. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy! Nie dajmy się oszukać!

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-28 21:41:05
bronek91: Skąd te bandziory wiedzą pod jakie adresy i pod jakie numery mają uderzać? Nie wybierają "przypadkowych" ale jak widać rokujących "klientów". Czyżby ktoś handlował ich danymi, próbował tym sposobem dorobić do pensji czy coś podobnego? Póki co, policja jest bezsilna a seniorzy zmuszeni są zwracać się z podobnymi sprawami z prośbą o sukurs do np. dorosłych dzieci. Funkcjonariusze natomiast wolą lansować się na torach wyścigowych, załatwiać lewe zwolnienia, dorabiają do wypłaty w ramach samorządów itd. itp.......
2018-11-28 22:12:29
rainman: @bronek91 Innym przykładem są firmy dzwoniące po starszych ludziach z zaproszeniami na prezentacje. W momencie gdy zadaje się telemarketowi pytanie skąd ma nasz numer - ten odpowiada, że numer został wylosowany przez komputer i on sam go nie widzi. W ten oto sposób państwo polskie daje się wykiwać. I nikt nie widzi w tym problemu, że ustawa o ochronie danych osobowych - w ogóle nie działa w praktyce a ofiarami nieudolności państwa - są znów seniorzy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: