Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga! Niedźwiedź na szlaku!


Niedźwiedzica brunatna z młodym była widziana na beskidzkich szlakach pod Baranią Górą. Wybrała się na spacer i narobiła wiele zamieszania. Nadleśnictwo Wisła uspokaja. Niedźwiedzica boi się ludzi, nie jest oswojona i raczej nie będzie chciała nawiązać z nami kontaktu, ale uważać trzeba.

Niedźwiedzie właśnie przygotowują się do zimy. W lasach szukają zapasów, wychowują też swoje młode, pokazując im niedźwiedzie życie. Jedna z troskliwych matek wybrała się wraz ze swoim potomkiem na wycieczkę i weszła na górskie szlaki wiodące od Beskidu Żywieckiego na Skrzyczne i Baranią Górę. Narobiła tym samym wiele zamieszania, bo tym spacerem zainteresowana jest teraz cała Polska. Niektórzy nawet panikują, bojąc się że może ich spotkać nieszczęście. Jednak jak uspokaja zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła,  Andrzej Kudełka niedźwiedzie boją się bardziej człowieka. – Niedźwiedzica, która pojawiła się na tych szlakach nie jest oswojona, a taki niedźwiedź nie podejdzie do człowieka, bo się boi. Raczej kontaktu z nim nie musimy się obawiać, choć zawsze warto zachować ostrożność – mówi Andrzej Kudełka.


Żeby niedźwiedź zaatakował musi być oswojony. Dzieje się tak wtedy, kiedy np. dokarmiamy zwierzynę. – W tym wypadku nie ma powodu do obaw, niedźwiedź nie okazuje cech oswojenia z człowiekiem – dodaje Andrzej Kudełka.


Beskid Żywiecki, zwłaszcza w masywie Romanki, to idealne miejsce dla niedźwiedzi. Ludzie niezbyt często się tam wybierają. Jest tam też sporo skał i urwisk, a to idealne warunki dla tych zwierząt. Stamtąd najprawdopodobniej pochodzi wspomniana niedźwiedzica.


Pod Baranią Górą spotkanie z niedźwiedziem należy do rzadkości. – Jeśli dobrze sięgnę pamięcią na terenie Nadleśnictwa Wisła niedźwiedzie pojawiły się ostatni raz 10 lat temu – wspomina zastępca szefa wiślańskiego nadleśnictwa.


Nadleśnictwo z Węgierskiej Górki postawiło na szlakach informację o ewentualnym zagrożeniu. Jeśli spotkamy niedźwiedzia, to najważniejsze, aby zachować spokój. Nagła reakcja może sprowokować go do ataku. Niedźwiedź potrafi szybko biegać, może osiągnąć prędkość 60 km/h, kiedy stanie na łapach może mieć nawet 3 metry. Najlepiej więc powoli wycofać się...

Dorota Kochman
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: