Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sezon dożynkowy w pełni

Zaczęło się od Ustronia i Wisły, które święto plonów celebrowały tydzień temu. W ten weekend bawi się Brenna, Goleszów, Łączka w gminie Dębowiec i Rudzica w Gminie Jasienica.

Całoroczny trud pracy rolniczej przełożył się na dorodne plony, jest więc co świętować. Już tydzień temu świętowała Wisła – ZOBACZ FOTOREPORTAŻ  i Ustroń – ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO. W ten weekend dożynki odbywać się będą w Brennej, Goleszowie, Łączce i Rudzicy.

W sobotę 27 sierpnia za plony podziękuje Goleszów. Dożynki Gminne odbywać się będą tu w ramach Dni Gminy Goleszów pod hasłem „Goleszowsko Gościna”. Gmina Goleszów świętować będzie na placu pomiędzy budynkami Urzędu Gminy Goleszów a Gimnazjum w Goleszowie. Wielkie świętowanie rozpocznie się tradycyjnym korowodem dożynkowym, który wyruszy na goleszowskie ulice punktualnie o 14.00. Godzinę później zaplanowano obrzęd dożynkowy. O godz. 16.00 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, a po tym koncercie Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” i kabaret „Rufijoki” z Cisownicy. Tuż po godz. 18.00 na scenę wejdzie Zespół Folklorystyczny "Slezan" z Czeskiego Cieszyna, następnie scenę zdominują TURNIOKI! Energia prosto z gór zaklęta w rytmach folkowo-rockowych z pewnością przypadnie zgromadzonym do gustu. Po energetycznym koncercie zaplanowano zabawę taneczną do białego rana, a przygrywać będzie zespół „Preludium”. W niedzielę 28 sierpnia w Goleszowie przyjdzie czas na „Poprowki”, nie braknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Szczegóły TUTAJ.

Również w sobotę 27 sierpnia świętować będzie Łączka. Tu korowód dożynkowy z udziałem dzieci wyruszy o godz. 16.00. (początek korowodu przy miejscowym sklepie). Wśród atrakcji przygotowanych przez sołectwo jest występ zespołu Strumień i dobra zabawa taneczna.


W niedzielę 28 sierpnia odbędą się tradycyjne Dożynki Ekumeniczne w Brennej! Imprezę rozpocznie zaplanowane na godz. 14.00 nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Brenna-Pinkas. Tuż po nabożeństwie wyruszy stamtąd korowód dożynkowy. Tradycyjne obrzędy dożynkowe, występy regionalnych zespołów i orkiestr zaplanowano na boisku sportowym w Brennej Centrum. O godz.17.00 na scenie zagości folkowa kapela Free Village, następnie zaprezentuje się Ferajna Makuli, znana, śląska grupa muzyczno – kabaretowa. Po występach przyjdzie czas na festyn, jak zapewniają w Brennej – zabawa będzie trwała do białego rana!

W związku z przemarszem korowodu dożynkowego, główna droga w Brennej: od Brennej Pinkas do Brennej Centrum, będzie zamknięta w godzinach 15.00 - 16.00


W niedzielę świętuje też Rudzica. Odbędą się tam Dożynki Parafialne. Obchody rozpocznie msza dziękczynna w miejscowym kościele, która odprawiona zostanie o godz. 12.30. Potem korowód dożynkowy wyruszy do amfiteatru. A tam na publiczność czekają konkursy, degustacja potraw regionalnych  i występy m. in. zespołu Irsava z Ostrawy i kapeli „Lipka”.


W kolejny weekendy, kolejne dożynkowe atrakcje. 3 września Dożynki Gminno- Powiatowe odbędą się w Skoczowie, 11 września Dożynki Diecezjalne szykuje Gmina Zebrzydowice.


Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: