Uwaga na włamywaczy!
Każdego roku przed świętami odnotowywana jest zwiększona liczba włamań i kradzieży, dlatego policjanci garnizonu cieszyńskiego rozpoczęli kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców powiatu. Aby dotrzeć do świadomości wszystkich mieszkańców funkcjonariusze podczas służby będą rozdawać ulotki informacyjne.
Jak się ustrzec przed włamaniem? Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Policja przypomina, że przestępcy nie próżnują – gdy my świętujemy, oni wykorzystują nieobecność domowników. Najbardziej narażone na włamania są przy tym domy jednorodzinne i mieszkania w blokach, pozostawione bez opieki. Kradzieże zdarzają się o każdej porze dnia i nocy. Nie jesteśmy jednak zupełnie bezbronni - ryzyko włamania możemy ograniczyć do minimum. - Dostępnych jest wiele metod, takich jak nowoczesne zabezpieczenia okien i drzwi. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring, itp. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest czujny i zaufany sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie - podpowiadają policjanci.
Mundurowi apelują do mieszkańców, aby zwracać uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić:
- zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy;
- osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszych lub sąsiednich posesji;
- osoby poruszające się w okolicy bez konkretnego celu;
- osoby wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, np. czy jest sąsiad, kiedy wróci, gdyż sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego.
Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny. Nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiemu zdarzeniu. Złodzieje wcześniej obserwują zwyczaje domowników, sprawdzają, kiedy wychodzą do pracy lub szkoły. - Informacje o niepokojących spostrzeżeniach prosimy niezwłocznie przekazywać oficerowi dyżurnemu najbliższej jednostki policji pod numery telefonów alarmowych – 997, 112. Informacja ta może przyczynić się do szybkiego ujęcia sprawców! - apeluje policja.
(red)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.