Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga na „trujaki”!

- Wszystkie grzyby śmiertelnie trujące są łagodne w smaku i przyjemne w zapachu. – wyjaśnił Justyn Kołek, znany w Polsce grzyboznawca. – Ludzie najczęściej pierwsze próbują, a potem sprawdzają, co to za grzyb. A powinno być odwrotnie! – dodał. To ważne ostrzeżenie, bo w lasach Beskidu Śląskiego nastąpił wysyp…grzybiarzy.

Wilgotno i ciepło

Justyn Kołek wyjaśnił, że obecnie panują idealne warunki do rozwoju grzybni. Zdarza się jednak, że można przejść kilka kilometrów i nic nie znaleźć. – Pamiętajmy, że grzybnia to żywy organizm i może być przesilona po poprzednim roku. Jabłonie też nie rodzą każdego lata pięknych jabłek.dodał grzyboznawca.

W lasach mieszanych, gdzie występuje buki, świerki i jodły można spotkać borowiki sosnowe, szlachetne i ceglastopore.  – Tam, gdzie są brzozy, występuje dużo koźlarzy pomarańczowożółtych oraz koźlarzy babka. – dodał Kołek.

Grzybiarze na swojej drodze spotkają obecnie także sporo lejkowców – ich cechą charakterystyczną jest w środku „pusta trąbka”. Od dołu ku górze lejkowato rozszerzają się, płynnie przechodząc w kapelusz. W górnej części są często rozdarte. Wiele osób się boi tych grzybów, a to fantastyczny dodatek do sosów. Posiadają wspaniałe właściwości aromatyczne. Można je ususzyć, zamrozić  i następnie używać do różnych potraw. – podkreślił Justyn Kołek.

Rarytas z kolcami

Sierpień to czas, gdy występuje kolczak obłączasty. To grzyb jadalny, dopuszczony do handlu. Cechą charakterystyczną są kolce. Jak się przejedzie palcem pod kapeluszem to je czuć. Dobrze je ściągnąć przed gotowaniem, bo w zupie wyglądają jak robaki.powiedział grzyboznawca.

Sporo jest również mleczajów smacznych, popularnie nazywanych krówką z powodu zawartości dość obfitej ilości białego mleczka, które pojawia się po przecięciu albo przekrojeniu owocnika. – Jak pobrudzi się palce, to robią się brązowe i pachną rybami. Nie każdemu te grzyby odpowiadają, ale są bardzo smaczne, kiedy usmaży się je na maśle z cebulką. – podkreślił Kołek. 

Śmiertelne niebezpieczeństwo

Wśród tych jadalnych i smacznych spotkać można także grzyby, które są śmiertelnym zagrożeniem – muchomory sromotnikowe o lekko zielonkawym kolorze i muchomory jadowite, które są całkowicie białe.

- Często ludzie wchodząc do lasu są przekonani, że grzybów będzie dużo. Zdarza się jednak, że przeżywają rozczarowanie. Wtedy zdenerwowani zabierają to, co im wpadnie w ręce. Także muchomory- podkreślił Justyn Kołek.

Trzeba pamiętać, że muchomor sromotnikowy to najbardziej trujący grzyb i najczęstsza przyczyna zatruć. Wystarczy jego śladowa ilość, by umrzeć.

 Jeden muchomor posiada w sobie dawkę trucizny, która może zabić nawet kilka osób. Zatrucie powoduje szybkie i  nieodwracalne zmiany w wątrobie, a następnie uszkodzenie układu nerwowego.  

(ach) 

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-21 09:36:08
sierżant_Niemyty_Wycior: od 7 lat wysyp trujaków w mediach państwowych
2022-08-22 07:46:41
czesiohill: TRUJAK - w słowniku języka polskiego nie ma takiego wyrazu. Gwarowo - owszem, ale "TRUJOK". Bo ten "trujak" brzmi jak "sraka" dla sroki.
2022-08-22 08:12:06
sierżant_Niemyty_Wycior: pełna zgoda, dlatego też na przykład "trójwsioki pisiory homofoby" a nie "cywilizowana społeczność trójwsiaków"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: