Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga! Już atakują

Wzmaga się już aktywność kleszczy. Pierwsze osobniki kleszczy stają się aktywne już na przełomie lutego i marca. Ukąszenie przez kleszcze jest bezbolesne, ale wiąże się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi. Poniżej podajemy kilka ważniejszych rad, aby uniknąć przykrych konsekwencji ukąszenia przez kleszcza.

Kleszcze są nosicielami groźnych dla ludzi patogenów. Czekają one na żywiciela (człowiek lub zwierzę) na krzewach, w trawie, w miejscach wilgotnych. Najbardziej aktywne są od wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli więc idziesz na spacer do lasu, parku, na łąkę czy spędzasz urlop na działce, to może Ci się zdarzyć ugryzienie. Samo ich ukąszenie nie jest groźne, o ile kleszcz nie jest nosicielem bakterii lub wirusów chorobotwórczych.

Jedną z chorób bakteryjnych jest Borelioza. Niewielki odsetek kleszczy jest nosicielami tej choroby i nie każdy kontakt z zakażonym kleszczem powoduje zachorowanie, to jeśli borelioza się rozwinie, może prowadzić do poważnych powikłań. Jednak boreliozę Bezwzględnie trzeba leczyć. Dlatego już pierwsze objawy wymagają antybiotykoterapii. Nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań neurologicznych, zaburzeń serca czy chorób stawów. Konieczny może być pobyt w szpitalu i rehabilitacja.

Zdecydowanie rzadszą, ale bardziej niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu . W roku 2022 zachorowało ponad pół tysiąca osób, z czego aż 80% wymagało hospitalizacji.                                                                                                        

Jeżeli zauważymy kleszcza wkłutego w skórę – usuńmy go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. Znaczący wzrost ryzyka zakażenia bakterią przenoszoną przez kleszcze pojawia się po 36 godzinach od momentu wkłucia. Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki.  

W aptekach możemy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do bezpiecznego i skutecznego, samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza bliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry (np. wodą utlenioną lub innymi produktami z apteki).

Kilka cennych wskazówek: kleszcza nie wyciągajmy gołymi palcami, nie rozgniatajmy, nie wyciskajmy, nie wykręcajmy, nie smarujmy tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami (np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek), nie usuwajmy go za pomocą igły. Usunięcie kleszcza jest zabiegiem higienicznym, nieinwazyjnym, wykonywanym samodzielnie, podobnie jak usunięcie innych pasożytów ze skóry lub usunięcie drobnej drzazgi.

Na zakończenie jeżeli wybieramy się na spacer stosujmy preparaty odstraszające kleszcze i właściwie ubierajmy się (wysokie buty, długi rękaw i długie spodnie, nakrycie głowy) zwłaszcza w miejscach, gdzie duża ilość kleszczy jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Opracowano na podstawie informacji Ministerstwa Zdrowia.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: