Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga, będą się bić

 Staną na przeciwko siebie, o godzinie 17:00 w najbliższy piątek 6 sierpnia, na dziedzińcu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Taniec to sztuka ekspresji. Wyzwalanie energii, uwalnianie emocji za pomocą ruchów całego ciała. To nie tylko figury, to również mimika  i gesty. Za pomocą tańca można powiedzieć wszystko a nawet więcej. Można szeptać, można krzyczeć, pytać i odpowiadać na pytania, mówić i milczeć. 

Spokojnie, policja nie będzie potrzebna. King Of The Freestyle 2010 to bitwa taneczna, odbywająca się w ramach Freestyle City Festival. Uczestnicy rozpoczną pojedynek o tytuł Króla Freestyle’u pod okiem gościa specjalnego, uczestnika dwóch edycji You Can Dance Kacpra Matuszewskiego. Tańczy hip-hop  i krump a zaczynał od klasycznego tańca współczesnego. To młody, przystojny i doświadczony artysta-instruktor. Zapewni profesjonalną opiekę nad kolejną zajawką Freestyle City Festival. Surowa i sprawiedliwa ocena układów będzie należała również do dwójki jurorów, instruktorów cieszyńskich szkół tańca i wolontariuszy festiwalu Pauliny Romejko i Mateusza Nowaka. Na uliczną bitwę, jak potocznie nazywa się konkurowanie tancerzy w stylu street, organizatorzy zapraszają osoby z całej Polski. – Nie wiem ile osób przyjedzie, ale jak tylko dowiedziałem się o Festiwalu, który ma się odbyć w moim mieście uznałem organizację bitwy za obowiązkową. – Zdradza Mateusz Nowak, który z przyjaciółmi zgłosił inicjatywę organizatorom Festiwalu. – Nie zastanawialiśmy się długo. Liczy się inicjatywa, której jak widać nie brakuje wśród młodych Cieszyniaków. Każdy przejaw kreatywności i innowacji traktujemy poważnie i staramy się pomóc. – Przekonuje Wojtek Małysz, jeden z organizatorów Freestyle City Festiwal. - Podczas bitwy tanecznej rywalizować będą dwie osoby stojące naprzeciwko siebie. Każda ma dwa wyjścia na scenę czyli szansę aby w ciągu 30 sekund pokazać swoje umiejętności. Zwracamy uwagę na technikę i temperament tancerza oraz pewność siebie. – Tłumaczy Mateusz Nowak. W czasie bitwy zagrają również Cieszyniacy, czyli grupa DJ’ów z Silna Grupa Sound System.  - Na mapie Polski jest wiele miejsc, gdzie taniec w ostatnich latach mocno się rozwija. Dzięki Festiwalowi Cieszyn odżyje również tańcem. – Zaznacza Roksana Romejko.

Opis dyscypliny:
Taniec uliczny to bardzo różnorodna dziedzina, do której zaliczają się m.in. następujące style:

Krump – najbardziej agresywna odmiana streetdance’u odwołująca się do plemiennych afrykańskich tańców.

New Style – połączenie wszystkich stylów street, opierając się na improwizacji kroków.

Dancehall – taniec wywodzący się z Jamajki. Jest odbiciem tamtejszej kultury. Zawiera w sobie dużą dozę erotyzmu.

House – kluczowym elementem jest podstawowy ruch „Jack” czyli falisty ruch ciała wywodzący się z lat 90- tych.

Popping – styl funkowy z lat 70-tych XX wieku, polega na napinaniu mięśni i sprawiania wrażenie izolacji poszczególnych części ciała. Inspiracją jego twórców był taniec robota.

Locking - styl funkowy, podstawowy element to „lock” czyli nagłe zatrzymanie – zablokowanie ciała w danej pozycji.

Breakedance – powstały w latach 70-tych XX wieku, opiera się na tańcu połączonym z akrobatyką i odpowiednim wyczuciem rytmu.

Hip hop – styl z lat 80-tych, fundamentem jest „bounce” czyli bujanie oraz kombinacyjne ruchy ciała. Asymiluje klasyczne techniki hip-hopowe takie jak locking, popping i funk.

Cały event będzie miał miejsce na ulicy, bo to tam wszystko się zaczęło. Organizatorzy liczą na szeroką publikę i zainteresowanie mieszkańców miasta młodego w każdym wieku.

Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Organizatorzy pragną podziękować Panu Konradowi Wojtanie za szczególną pomoc przy organizacji akcji King Of The Freestyle.

Paulina Pupek, Grzegorz Latoń, Biuro Prasowe Festiwalu

Zobacz pełny program freestyle city festival (wersja PDF)>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: