Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

UTW o kulturze Beskidów

W czwartek (11.01) odbyło się pierwsze w roku 2018 spotkanie plenarne organizowane przez Cieszyńskie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym razem dr Magda Szyndler opowiedziała o beskidzkim folklorze muzycznym i jego przekształceniach. Prelegentka to etnomuzykolog, folklorystka oraz pedagog. Specjalizuje się lokalnych (i nie tylko) tradycjach muzycznych oraz tanecznych.

- Niemały wpływ na kulturę materialną i duchową miała fala ludności wołoskiej – tłumaczyła dr Magdalena Szyndler - Wołosi (zwani też Wałachami) byli pasterzami, którzy wędrowali grzbietami Karpat w poszukiwaniu nowych pastwisk od Bałkanów aż do Równiny Morawskiej. W okolicy przekazali między innymi tradycje pasterskie. Wiele elementów tradycyjnej kultury Śląska Cieszyńskiego wywodzi się również od ludności pochodzenia Wołoskiego.

W czasie trwania wydarzenia można było dowiedzieć się również, że ludność pochodzenia Wołoskiego pozostawiła u nas znacznie więcej, niż tylko folklor, czy tradycje pasterskie. W okolic wiele bardzo popularnych nazwisk pochodzi właśnie od ludu, który wędrował od Bałkanów do Równiny Morawskiej. Są to nazwiska takie jak: Wałach, Wałas, Walas, Bryndza, Wojtyła oraz wiele innych. W regionie nazwiska te są bardzo popularne i są właśnie wynikiem przebywania ludności Wałaskiej na terenach Śląska Cieszyńskiego.

Można było dowiedzieć się wiele na temat lokalnych elementów folkloru, chociażby tkackich jak cieszyńska trówła, czy też popularne w regionie hafty. W niektórych przypadkach hafty takie są wykonane w niecodzienny sposób, ponieważ haftowane jest tylko tło, a elementy które nie są pokryte przez nić stanowią określony wzór. Lokalny foklor jest w okolicy bardzo chętnie promowany, w przeciwieństwie do niektórych innych regionów wciąż wiedza na jego temat jest duża.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-12 18:32:47
dawidcieszynski: Jest w tytule błąd, może da się poprawić ... :-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: