Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pracowite, jak pszczoły, czyli wykład o pszczelej społeczności

W czwartek (11.01) w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie odbył się wykład, dotyczący życia pszczół. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie oraz Muzeum w Cieszynie. Zgromadzeni goście mogli dowiedzieć się między innymi, że pszczoły wcale nie zapadają w sen zimowy, dlaczego są nam tak bardzo potrzebne oraz jaka jest hierarchia w ulu.

- Pszczoły są stworzeniami stałocieplnymi, w związku z czym nie zapadają w sen zimowy – tłumaczyła zgromadzonym gościom prowadząca – oczywiście zimą są zdecydowanie mniej aktywne. By w zimnych okresach straty ciepła były jak najmniejsze pszczoły tworzą wielką kulę, czyli tak zwany kłąb zimowy, czyli zgromadzenie pszczół, siedzących jedna na drugiej. Kłąb tworzony jest na plastrach z pokarmem, który w okresie zimowym jest zjadany.

W czasie trwania spotkania można było dowiedzieć się również wielu ciekawych rzeczy na temat budowy pszczoły miodnej. Jak dowiedzieli się zgromadzeni słuchacze, przeciętna pszczoła żyje zaledwie około 40 dni, jednak pszczoły które wygryzły się jesienią mogą przeżyć nawet kilka miesięcy. Z zewnątrz ciało pszczoły okrywa stwardniały oskórek, połączony giętkimi i elastycznymi błonami. Taka budowa sprawia, że pszczoła może się wyginać co znacznie ułatwia jej codzienne życie. Dodatkowo pszczoła pokryta jest specjalnymi włoskami, z których niektóre służą do zbierania pyłku kwiatowego, inne zaś są odpowiedzialne za zmysł czucia. Z czasem włoski pszczoły się wycierają, w związku z czym młodsze pszczoły są jaśniejsze (przez jasny kolor włosków), niż te starsze.

Poruszony został również temat hierarchii w ulu. Królowa pszczół może być tylko jedna, jest to samica, która posiada wykształcone narządy rodne. Pozostałe pszczoły to robotnice, które w zależności od wieku mogą zajmować się zbieraniem pyłku kwiatowego, bądź też pilnować całej zbiorowości. Wyszczególniane są jeszcze trutnie, które na zimę są z ula wyrzucane, gdyż w tym okresie są dla pszczół bezużyteczne, gdyż królowa w tym czasie nie składa jaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: