Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

UTW: historia drzeworytu

W czwartek (24.01.2019) w Sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ze względu na chorobę wykładowcy, nastąpiła zmiana tematu wykładu – dr Michał Kawulok z wiślańskiego muzeum opowiedział o historii drzeworytu.

Wykład rozpoczął się od części informacyjnej. Złożono podziękowania i gratulacje dla członków chóru „Cieszyńskie Trele” za udział w IV Kolędowaniu Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku Województw: śląskiego i ościennych, pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, zatytułowanego „…. Kolędujmy Małemu”.

Po ogłoszeniach, dotyczących wycieczek i zabawy karnawałowej rozpoczął się wykład. Wiślański specjalista od drzeworytu rozpoczął od wprowadzenia słuchaczy w tematykę, wyjaśniając, czym jest drzeworyt oraz w jaki sposób prace tego typu są wykonywane. Można było dowiedzieć się wielu ciekawostek, zarówno dotyczących samej pracy nad dziełami, jak i określonymi trendami w twórczości – artyści używają narzędzi z różnymi zakończeniami – od grubych po bardzo cienkie. Kiedyś preferowano bardzo cienkie zakończenia, a prace by wykonywane z niebywałą precyzją, aktualnie więcej osób decyduje się na takie, pozostawiające znacznie szersze wgłębienia – wyjaśniał prowadzący.

Całość była poparta zdjęciami, na których zaprezentowano wszystkie poszczególne elementy, które są potrzebne do wykonania dzieła, jakim jest drzeworyt, a także prezentowano efekty takich prac.

 JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: