Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Utrwalić historię Brennej

Nasza historia - Brenna i jej mieszkańcy to tytuł projektu stworzonego przez działaczy stowarzyszenia Integracja z Brennej. Ich celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz historycznego swej miejscowości. Zamierzają prowadzić badania w archiwach, ale także w terenie, szukając ludzi pamiętających ważne dla gminy wydarzenia i ludzi i przeprowadzić z nimi wywiady. Efektem tej pracy ma być publikacja o Brennej.

- Książka, która powstanie, ma być nie zwieńczeniem naszych działań, a w zasadzie ich początkiem. To będzie pierwszy krok do tego, by historia została zachowana – mówił podczas zebrania Szczepan Spis, który napisał zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski projekt. Wspólnie z zaangażowanym w projekt Wojciechem Grajewskim, pracownikiem Książnicy Cieszyńskiej, podczas spotkania roboczego, jakie zorganizowano 11 października w Koziej Zagrodzie w Brennej podkreślali, że książka będzie miała pewną, ograniczoną gównie funduszami objętość, ale założenie jest takie, że po jej pojawieniu się znajdą się kolejni mieszkańcy, którzy pamiętają ciekawe historie i powstanie kolejna część. – Chodzi o to, by prowadzić rozmowy ze społeczeństwem, ściągać informacje – podkreślał Szczepan Spis wyjaśniając, że ideą projektu są spotkania, dyskusje o przeszłości, w efekcie których stworzony zostanie kapitał wiedzy historycznej dla przyszłych pokoleń.

Oprócz wydania książki projekt zakłada zorganizowanie 10 spotkań edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi, podczas których mowa będzie o lokalnej kulturze regionalnej, historii Brennej. Chodzi także o zabezpieczenie materiałów historycznych otrzymanych od mieszkańców. Szczególnie cenne są wywiady prowadzone z ludźmi starszymi, którzy sporo pamiętają z czasów swej młodości.  - Poszukujemy wśród mieszkańców wszelkich pamiątek i dokumentów, pamiętników, listów, kartek pocztowych, zdjęć ilustrujących historię i życie codzienne brenneńskich rodzin , codzienne i odświętne życie lokalnej społeczności, działalności tutejszych organizacji. Nade wszystko bezcenne są wspomnienia i rękopiśmienne ślady, które pozwolą odtworzyć wydarzenia z przeszłości lub spojrzeć na nie w nowym świetle – zachęca mieszkańców Brennej, jak i Górek do współtworzenia projektu upamiętniającego historię Wojciech Grajewski.

(indi)

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: