Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jutro rusza Dekada

Melomani już zacierają ręce. Jutro w Cieszynie startuje Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. To dziesięć dni przepełnionych muzyką
W pięknych, zabytkowych wnętrzach cieszyńskich kościołów rozbrzmiewa muzyka wszystkich epok, utwory klasyków i kompozytorów współczesnych. Podczas tegorocznej, 24 edycji tej imprezy wystąpią znakomici muzycy, orkiestry, zespoły kameralne i chóry. Zaprezentują ciekawy i różnorodny program.
 
Tegoroczny cykl koncertów otwieramy występem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Andrzeja Affeltowicza. Jest to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra, która może używać nazwy ‘symfoniczna’. Podczas wieczoru usłyszymy dwie kompozycje Ferdynanda Davida oraz symfonię D–dur nr 104 "z dudami" Józefa Haydna. – zachęca Arkadiusz Sztwiertnia instruktor z Domu Narodowego. Koncert inauguracyjny odbędzie się w kościele Jezusowym w środę o godzinie 18.00.
 
Od czwartku koncerty na kilka dni przenoszą się do Czeskiego Cieszyna. Spotkania z muzyką odbywać się będą m.in. w kościołach ewangelickich „Na Rozwoju’ i ‘Na Niwach’.
 
To, że koncerty odbywają się po obu stronach Olzy i w wielu instytucjach czy kościołach, powoduje, że osoby spoza naszego miasta mają okazję poznać go i zobaczyć, jaki jest piękny. Ideą festiwalu było to, by jednoczył dwa miasta. Udaje się to już od ponad dwudziestu lat. Niespotykaną rzeczą jest również to, że przez dziesięć kolejnych dni odbywają się koncerty. Tak długich festiwali w Polsce jest niewiele. Te dni to doskonałą okazja by pozwiedzać miasto. – dodaje Sztwiertnia.
 
Po polskiej stronie koncerty odbywać się będą również w kościele sióstr Boromeuszek, Ojców Bonifratrów oraz świętej Elżbiety. W tym roku repertuar jest bardzo szeroki, a co ucieszy każdego – biletów nie trzeba. Wejścia na koncerty są wolne. Patronat nad imprezą sprawuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl
 
 
Jan Bacza
 
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: