Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustaw sobie światła w samochodzie za darmo!

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”- pod takim hasłem ruszyła akcja prowadzona przez Policję, która ma zachęcić wszystkich kierowców do sprawdzenia poprawności działania świateł w swoich pojazdach. Przez cztery najbliższe soboty, na wybranych stacjach kontroli pojazdów, będzie można za darmo ustawić światła w samochodzie.

W Polsce obowiązuje nakaz jazy z włączonymi światłami mijania przez cały rok, jednak w okresie jesienno-zimowym przy szybko zapadającym zmroku wzrasta znaczenie prawidłowo działających świateł w samochodzie. - Na prawidłowe działanie świateł wpływ mają, poza ich ogólnym stanem technicznym, takie czynniki, jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie czy też będziemy mogli jemu zapobiec. To nie kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty, ale w wielu momentach jest sprawą życia i śmierci. W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, a po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne, innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych. – informują mundurowi.

W dniach 24 listopada oraz 1, 8, i 15 grudnia kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich samochodach podczas ogólnopolskich „dni otwartych” na wybranych stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

W ramach kampanii policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-23 13:50:38
tomi71: teraz, kiedy często jest mglisto z daleka widać kto jak ma ustawione światła. Aż dziw, że auta po wyjeździe ze stacji diagnostycznej świecą sobie wprost pod koła, albo gdzieś po krzakach. Większość kierowców ma to jednak gdzieś, a policja w ogóle nie zwraca na to uwagi, więc może taka akcja podpowie niektórym, żeby jednak wyregulować te światła.
2018-11-23 14:16:11
tajemnica poliszynela: Szanowna Redakcjo, odwagi nie starczyło aby napisać, że W Cieszynie i całym powiecie nie ma żadnej stacji diagnostycznej pod patronatem ITSiPISKP?
2018-11-26 08:36:50
Równo-mierny: Jeżdżę ustawiać światła po każdej wymianie żarówek, a że zajmuje się również kilkoma samochodami firmowymi to mogę powiedzieć śmiało, że robię to często. JESZCZE NIGDY za to nie zapłaciłem, choć zawsze pytam, czy coś się należy a jeżdżę na różne SKP, nawet tam, gdzie nigdy nie robiłem przeglądów. To tak informacyjnie dla tych, co to się boją, że mogą ich skasować nie wiadomo ile za usługę... Swoją drogą same stacje olewają ten temat. Dwukrotnie zdarzyło mi się, że nie dało się ustawić świateł - raz diagnosta nie wiedział czemu się nie da, drugi raz stwierdził, że uszkodzony jest mechanizm regulacji świateł w lampie. W obu przypadkach było to podczas przeglądu i w obu przypadkach wypuścił mnie bez nawet prośby, abym sobie coś z tym zrobił... A ponieważ to dla mnie istotna kwestia, to nie olałem tematu - w pierwszym przypadku była źle włożona żarówka, w drugim to sam nie wiem, chyba diagnosta używał niewłaściwego śrubokrętu, bo jak sam spróbowałem to mechanizm działał bez zarzutów (na innej stacji również nie mieli z tym problemów).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: