Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Urząd Pracy - mniejsze dotacje

Na chwilę obecną Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie dysponuje środkami o siedemdziesiąt procent niższymi niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że mniej pieniędzy będzie przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu m.in. na staże, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, wyposażenie i doposażenie miejsc pracy oraz szkolenia.

Ze względu na niższe środki, zmianę ustawy o promocji zatrudnienia i wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ulegną przeobrażeniom zasady przyznawania pieniędzy. W tym tygodniu Powiatowa Rada Zatrudnienia pozytywnie zaopiniowała zmiany, które znalazły się w nowych regulaminach.

- Już od 21 lutego na naszej stronie internetowej będą dostępne nowe regulaminy i wnioski dotyczące staży, dotacji i stworzenia nowych miejsc pracy w firmach. W pierwszej kolejności, już na przełomie lutego i marca, ogłosimy nabory wniosków na staże, szkolenia indywidualne i dotacje – informuje Anna Stefaniak-Bacza dyrektor PUP – Ze względu na obecną sytuację finansową, w dysponowaniu środkami Funduszu Pracy i EFS-u, skupimy się szczególnie na osobach  bezrobotnych z grup szczególnego ryzyka. Są to osoby bezrobotne do 25 roku życia, długotrwale bezrobotne lub po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, bezrobotne kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, osoby bezrobotne po 50 roku życia, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, bezrobotni samotnie wychowujący, co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, po odbyciu kary więzienia i bezrobotni niepełnosprawni.

Zmianom ulegną zasady finansowania form aktywizacji dla wszystkich klientów urzędu - zarówno dla osób bezrobotnych, dla zarejestrowanych osób niepełnosprawnych i dla firm. – Zmian jest sporo. Na pewno  zmniejszymy kwoty dotacji dla osób ubiegających się o rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dla osób bezrobotnych z 18 tys. zł do maksymalnie 15 tys. zł, a dla osób niepełnosprawnych z 40 tys. zł do 30 tys. zł. Będziemy również promować rozpoczęcie działalności w sferze usług i produkcji - dodaje dyrektor PUP.

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie przewiduje półroczne staże. - W pierwszej kolejności będą posyłane osoby do firm, które zagwarantują zatrudnienie – informuje  Anna Stefaniak-Bacza.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy ma nadzieję, że nie są to jedyne środki finansowe na ten rok. – W chwili obecnej otrzymaliśmy tylko część środków Funduszu Pracy jakie są zapisane w ustawie budżetowej Państwa na ten rok. Czekamy na ogłoszenie przez Ministerstwo Pracy naborów wniosków. Jeśli dostaniemy dodatkowe środki to  skierujemy je również na stworzenie w firmach naszego powiatu nowych miejsc pracy. Regulaminy i nowe wnioski  będą dostępne od 21 lutego br., na stronie internetowej -www.pup.cieszyn.pl - po zatwierdzeniu przez Powiatową Radę Zatrudnienia. – Bardzo ważne jest, aby nasi klienci szczegółowo zapoznali się z nowymi regulaminami, bo będzie to miało wpływ na prawidłowe przygotowanie wniosków i ich ocenę pod względem formalnym. W razie jakichkolwiek pytań proszę również o kontakt z pracownikami - wyjaśnia dyrektor PUP w Cieszynie.
 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: