Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Urodziny z… mandatami

Nie będą dobrze wspominać tego dnia dwaj kierowcy, którzy świętowali urodziny – jeden swoje, drugi syna kierując w stanie nietrzeźwym. Obaj stracili prawko i wrócili do domu z mandatem.

„Świętował” urodziny

Policjanci cieszyńskiej grupy SPEED, patrolując odcinek drogi krajowej DK 81, czyli popularnej „Wiślanki”, w niedzielne (25.02.2024) popołudnie reagowali na wiele zdarzeń, w których kierowcy nie do końca jechali zgodnie z prawem. Jednak dwie interwencje na swój sposób były nietypowe.

- Najpierw zarejestrowali wykroczenie kierującego hyundaiem mężczyzny, który przekroczył dozwoloną prędkość o 27 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci dali mu sygnał do zatrzymania włączając sygnały uprzywilejowania. Okazało się, że kierujący innym pojazdem, który poruszał się bezpośrednio przed zatrzymywanym do kontroli hyundaiem, postanowił również się zatrzymać w miejscu kontroli. Kierujący toyotą swoim zachowaniem zwrócił uwagę mundurowych, którzy również i jego poddali kontroli. Na widok policjantów w zachowanie kierowcy toyoty wkradło się zdenerwowanie, ale to zrozumiałe, bo miał ku temu powody. Okazało się, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości – badanie alkomatem wskazało, że ma 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Do tego miał już zatrzymane prawo jazdy za kierowanie … pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodać należy, że kierowca toyoty świętował w ten dzień urodziny, a prezent, którego był autorem, zapewne do wymarzonych nie należy – relacjonuje podkomisarz Krzysztof Pawlik, oficer prasowy cieszyńskiej KPP.

Nietrzeźwy jechał na urodziny

Niestety, na tym interwencja policjantów grupy SPEED się nie skończyła.

- Okazało się, że i kierowca zatrzymanego za przekroczenie prędkości hyundaia jest w stanie nietrzeźwości- badanie alkomatem wskazało, że w wydychanym przez niego powietrzu było prawie dwa promile alkoholu. Kierowca hyundaia nie obchodził w ten dzień urodzin, ale tłumaczył, że spieszył się na urodziny syna ... Mieszkaniec Tarnowskich Gór w związku z przekroczeniem prędkości otrzymał mandat, a za kierowanie w stanie nietrzeźwości mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. Samochód w dniu urodzin odebrał syn... – dodaje Pawlik.

To przestępstwo!

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

- Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz jeżeli kierowca będzie spożywał alkohol po zdarzeniu, ale przed poddaniem badaniom w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie – informuje podkomisarz Krzysztof Pawlik.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.
Niezwłocznie powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

 

NG/mat.pas.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: