Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Urny czekają

12 listopada czekają nas wybory samorządowe. Tego dnia wybierać będziemy nowych wójtów i burmistrzów, a także nowych radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

 

Tym razem od członków obwodowych komisji wyborczych otrzymamy aż cztery karty do głosowania. Listy kandydatów na radnych gminnych wydrukowane zostaną na kartach koloru białego. Karta z listą kandydatów do rady powiatu będzie miała kolor żółty, karta z kandydatami do Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego będzie koloru niebieskiego, natomiast karta z nazwiskami kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów wydrukowana zostanie na papierze koloru różowego.
W gminach do 20 tys. mieszkańców wybory są bezpośrednie, dlatego wyborcy będą stawiać krzyżyk w kratce po lewej stronie przy nazwisku tylu kandydatów, ilu w okręgu (właściwym dla danego obwodu) jest miejsc mandatowych.
- Oznacza to, że jeśli obwód mieści się np. na obszarze okręgu trzy mandatowego, to w gminie do 20 tys. mieszkańców wyborca może postawić jeden, dwa lub trzy krzyżyki. Niepostawienie żadnego
oznacza głos nieważny, tak samo jak postawienie więcej niż trzech krzyżyków
- tłumaczy Andrzej Adamek, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej.


Z kolei wybory do rad miejskich w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (czyli w Cieszynie i Skoczowie), do Rady Powiatu Cieszyńskiego i Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego są proporcjonalne. Oznacza to, że wyborcy będą stawiać jeden krzyżyk przy jednym nazwisku z jednej listy. Jeden krzyżyk stawiamy również głosując na wójtów i burmistrzów.


W najbliższą niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godz. 6 do 20, Idąc do wyborów należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości ze zdjęciem.

źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: