Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Urbaniści wyróżnili wzgórze

Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich wyróżnił projekt zagospodarowania Góry Zamkowej i podzamcza w Cieszynie. Spośród 20 przestrzeni nominowanych przez ZG TUP do nagrody w pierwszym etapie, jury wyróżniło ''Zagospodarowanie Góry Zamkowej i podzamcza w Cieszynie'' w kategorii: Rewitalizowana przestrzeń publiczna.
Rewaloryzacja Góry Zamkowej w Cieszynie przeprowadzona w latach 2009-2010 była pierwszym, tak szeroko zakrojonym remontem tego miejsca od czasu utworzenia na tym terenie romantycznego założenia parkowego i budowy u jej podnóży neoklasycystycznego Pałacu Myśliwskiego. Miało to miejsce w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku.
 
Renowacja w minionych latach została przeprowadzona w ramach projektu ‘Revitalpark 2010” dofinansowanego przez Unię Europejską. Projekt ten, był częścią większego studium urbanistycznego pn. „Ogród Dwóch Brzegów” integrującego tereny położone na obu brzegach granicznej Olzy.
Po polskiej stronie projekt obejmował rewaloryzację Góry Zamkowej wraz z pielęgnacją drzewostanu jej stoków, rewaloryzacje podzamcza i modernizację chodników ul. Zamkowej wraz z budową oświetlenia. Po czeskiej stronie umocniono brzegi Olzy, powstał budynek kawiarni Avion. Przeprowadzono również m.in. rewaloryzację Parku Masaryka
 
Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało wyróżnienie Górze Zamkowej w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna”. Pierwsze miejsce zdobył Zgierz, za Park Kulturowy Miasto Tkaczy. W jury, oprócz władz Towarzystwa, zasiedli przedstawiciele Ministerstw Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Ceremonia wręczenia nagród w konkursie organizowanym wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, odbędzie się 20 września w Lublinie w czasie IV Kongresu Urbanistyki Polskiej, połączonego z Kongresem Miast Polskich.
 
JB
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: