Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uprawa cebuli

Cebula to warzywo bardzo cenione, zarówno w kuchni ze względu na swoje walory smakowe jak i w lecznictwie. To jedno z najstarszych uprawianych przez człowieka warzyw, które ma silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego często stosowane jest jako naturalne lekarstwo na przeziębienia. Do spożycia nadaje się część podziemna oraz liście nadziemne, czyli szczypior.

Cebula to roślina uprawiana jako jednoroczna. Wytwarza okrągłe, spłaszczone lub wydłużone cebule, o łuskach zewnętrznych brązowych, żółtych lub czerwonych, oraz białych lub różowych łuskach wewnętrznych. Spożywa się je na surowo lub po obróbce termicznej. W zależności od odmiany ich smak jest bardziej pikantny lub słodkawy.

Jakie odmiany cebuli uprawiać?

Najbardziej znaną nam odmianą jest cebula biała, której zarówno skórka jak i środek mają barwę białą. W zależności od odmiany ma ostrzejszy lub nieco bardziej łagodny posmak. Jej kuzynką, również często spotykaną w kuchni, jest cebula czerwona, o fioletowych lub czerwonych łuskach i zazwyczaj łagodnym smaku. W uprawie możemy również spotkać też cebulę perłową. Jej odmiany wytwarzają małe cebulki barwy białej, które najczęściej przeznaczone są do marynowania lub na pikle. Dymka to odmiana cebuli zwyczajnej, która nadaje się do spożycia jeszcze na długo przed dojrzeniem, kiedy jej liście osiągną 15 cm, a nasada bieleje.

Cebula siedmiolatka to z kolei bylina, która jest wyjątkowo odporna na mróz, dlatego na zimę pozostaje w gruncie. Uprawiana jest ze względu na puste w środku, rurkowate liście o średnicy 1 cm, czyli szczypior. Roślina nie wytwarza wyraźnych cebul. Popularna w uprawie jest również cebula kartoflanka, która rośnie w gniazdach, a z jednej cebulki wyrasta kilka cebul o różnej wielkości. Ma zdecydowanie mocniejszy smak. Nieco rzadziej spotykana jest cebula szalotka, uprawiana głównie w przydomowych ogrodach. Wytwarza gniazda złożone z kilku cebulek i ma najłagodniejszy smak. Odmiany i nasiona cebuli dostępne na: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-cebuli/

Warunki do uprawy cebuli

Cebula to roślina o średnich wymaganiach pokarmowych. Uprawia się ją w drugim roku po zastosowaniu obornika, a grządki pod jej uprawę powinno się wcześniej wapnować. Najlepiej jeśli zapewnimy jej glebę próchniczną, przewiewną, lekką, spulchnioną i dostatecznie wilgotną. Jest warzywem klimatu umiarkowanego i najlepiej rośnie w temperaturze 13-24 st. C. Minimalna temperatura do kiełkowania nasion to 5-6 st. C.

Metody uprawy

            Cebulę możemy uprawiać na trzy sposoby:

  • Siew do gruntu – najmniej pracochłonna i tańsza metoda ale dająca gorsze efekty, plony są mniej okazałe, a zbiory późniejsze. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną, umieszczając je w glebie na głębokości 1 cm, w odstępach 25 cm pomiędzy rzędami, na rozsadniku. Kiedy sadzonki mają już po 3-4 liście to można je wysadzać na grządki.
  • Uprawa z rozsady – pozwala na wydłużenie okresu wegetacji i umożliwia uzyskanie lepszych plonów. Nasiona już w lutym możemy wysiewać do skrzynek i pojemników, a w kwietniu przenosić na miejsca stałe w ogrodzie.
  • Uprawa z dymki – daje najlepsze efekty. Dymkę można wyhodować samodzielne lub zakupić gotową. Najlepsze będą najdrobniejsze cebulki, bez szczypioru. Wysadzamy je na grządkach co 7-8 cm, w rozstawie 30 x 40 cm, korzeniami do dołu.

Podstawowe zasady uprawy i przechowywania cebuli

  • Nawożenie – z uwagi na to, że cebula ma słabo rozbudowany system korzeniowy to ma słabą zdolność wykorzystywania składników pokarmowych z podłoża. Dlatego gleba potrzebuje nawożenia, w ogrodzie warzywnym najlepszy będzie kompost.
  • Odchwaszczanie – ostrożne, tak aby nie pokaleczyć roślin i nie poprzerywać korzeni.
  • Podlewanie – należy jednak uważać aby nie zraszać cebul ani szczypioru, może to powodować zgniliznę i choroby.
  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami – w tym celu możemy stosować naturalne preparaty. Aby chronić cebule przed szarą pleśnią, należy je przechowywać w odpowiednich warunkach oraz dobrze dosuszać.
  • Przechowujemy tylko dobrze dosuszone cebule o całkowicie suchych liściach i zewnętrznych łuskach.

Zbiór cebuli

Cebulę wysiewaną wiosną można zbierać po około 12-18 tygodniach, wysiewaną latem po 42 tygodniach. Zbiór rozpoczynamy kiedy u znacznej większości roślin załamie się szczypior, najlepiej kiedy znajdują się na nich jeszcze 3-4 zielone liście. Cebul nie powinno się wyrywać, tylko podważać widłami płaskozębnymi. Po zbiorze jeszcze na kilka dni pozostawiamy szczypior, a potem ucinamy go na wysokości 3-4 cm nad cebulą.

Rożnego typu nasiona warzyw, kwiatów i ziół do nabycia w https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona/

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: red.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: