Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uniwersytet Śląski: akcja oddawania osocza i krwi

Uniwersytet Śląski w Katowicach (którego filia znajduje się w Cieszynie) zachęca studentów-ozdrowieńców do oddawania osocza i krwi. Akcja „podziel się swoim zdrowiem” ma na celu spopularyzowanie oddawanie osocza wśród osób, które przeszły SARS-CoV-2. Osocze często jest jedynym ratunkiem dla osób, które zakażenie przechodzą ciężko.

Akcja „podziel się swoim zdrowiem” to odpowiedź Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na rosnące zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Uczelnia współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i wspólnie z nim zachęca ozdrowieńców do pomoc - Członkowie wspólnoty akademickiej, którzy doświadczyli zakażenia SARS-CoV-2 mogą pomóc w leczeniu innych osób poprzez oddanie swojego osocza, zawierającego przeciwciała. W ramach akcji możliwe jest nieodpłatne wykonanie testu na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w celu późniejszego oddania osocza lub krwi dla potrzebujących – informuje Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Kto może oddać osocze?

  • Osocze może oddać osoba, która: przeszła zakażenie SARS-CoV-2, została uznana za wyleczoną i czuje się zdrowa; jest w wieku od 18 do 65 lat; posiada potwierdzenie zakażenia (dodatni wynik testu PRC, antygenowego lub na przeciwciała), od zakończenia występowania objawów minęło 28 dni lub 18 dni od zakończenia izolacji, nie ma przeciwwskazań wymienionych na stronie RCKiK.
  • Osocze może oddać również osoba, która przeszła zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo i posiada pozytywny wynik (dodatni wynik testu PRC, antygenowego lub na przeciwciała).

Do udziału w akcji Uniwersytet Śląski w Katowicach zachęca wszystkich zainteresowanych. Osocze ozdrowieńców jest bardzo potrzebne, dla wielu osób może być jedynym ratunkiem. Dlatego wszyscy, którzy przeszli Covid mogą pomóc i podzielić się swoim zdrowiem. Osoby, które podejrzewają, że przeszły chorobę bezobjawowo i nie mają potwierdzenia w postaci pozytywnego wyniku badania, muszę wykonać test na przeciwciała we własnym zakresie - Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach nie ma możliwości skierowania potencjalnych ozdrowieńców na badanie. Koszt takiego badania to zwykle nieco ponad 100 złotych, różnego rodzaju instytucje jednak w ramach wsparcia, umożliwiają wykonanie testu nieodpłatnie (tak jak w przypadku UŚ).

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: