Ulica Kluckiego - szansa na duże zmiany
Najpierw odbyły się spotkania warsztatowe, potem spacery badawcze. Ostatecznie to ulicę Ludwika Kluckiego wytypowano jako miejsce, które można objąć Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Cieszyna. Jak podkreśla cieszyński magistrat, prace nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania społeczno-gospodarczego obszaru rewitalizowanego prowadzono w nowatorski sposób. W działania zaangażowali się mieszkańcy, radni Rady Miejskiej Cieszyna, przedstawiciele Urzędu Miejskiego, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i inni.
W ramach działań partycypacyjnych i informacyjnych odbyły się warsztaty, spotkania, spacery badawcze oraz debaty podwórkowe. Teraz przyszedł czas na opracowanie koncepcji, którą na ostatniej sesji (29.06) Rady Miejskiej Cieszyna przedstawił architekt Bartłomiej Buława.
Architekt wraz z zespołem opracował scenariusze wzorcowe, przedstawiające pożądany całokształt aktywności na ulicy Kluckiego w Cieszynie. Zanim zaczęliśmy myśleć, jak ta ulica ma wyglądać, zastanowiliśmy się, jak ma funkcjonować. W tym celu sformułowaliśmy 6 scenariuszy zmian – mówił Buława.
Proponowane scenariusze zmian to:
- Dzień Powszedni – codzienne funkcjonowanie ulicy, jako ciągu pieszego. (Wygodna nawierzchnia, doświetlenie, monitoring).
- Wystawa Artystyczna – wykorzystanie przestrzeni ulicy Kluckiego, jako przestrzeni ekspozycyjnej.
- Letnie Kino Plenerowe – zamontowanie przy wyjściu na ulicę Menniczą ekranu, zaś schody zostałyby zaadoptowane na widownię.
- Koncert Kameralny – do organizacji takich koncertów mogłaby służyć dolna część ulicy w formie niewielkiego podłużnego placyku.
- Outdoor Fitness – schody wykorzystane do uprawiania sportu.
- Kawiarenka/Restauracja – funkcjonowanie w przestrzeni ulicy lokali gastronomicznych i handlowo-usługowych, całorocznych bądź sezonowych.
Zaprezentowana koncepcja przypadła radnym do gustu. Zwrócono jednak uwagę m.in. na dostosowanie ulicy do potrzeb osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Jak zaznaczył architekt, charakterystyka tego miejsca utrudnia wprowadzenie takich rozwiązań, jak: pochylnia, czy winda. Zwrócono jednak uwagę, by nawierzchnia ulicy była wygodna i bezpieczna. Zaplanowano podświetlone schody oraz umieszczenie poręczy z dwóch stron.
To jest kolejny, nowy impuls dotyczący wizerunku miasta. Chcemy o tym mówić, pokazywać, że te miejsca mogą wyglądać dużo lepiej – mówił na sesji Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.
Jak podkreśla włodarz kolejnym krokiem po otrzymaniu koncepcji jest przygotowanie projektu, a także podjęcie rozmów z prywatnymi właścicielami. Kiedy miałyby ruszyć konkretne prace na ulicy Kluckiego, tego póki co nie wiadomo. Nie jesteśmy w stanie podać daty rozpoczęcia realizacji tej inwestycji. Próbujemy szukać porozumienia z prywatnymi właścicielami budynków. Chcielibyśmy wykonać Kluckiego jak najszybciej, ale trudno na tym etapie mówić o dokładnym terminie – dodał Macura na konferencji prasowej.
Pisaliśmy:
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.