Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ułatwią życie rowerzystom

Na tą wiadomość czekało wielu. Przepisy ułatwiające życie rowerzystom i zwiększające ich bezpieczeństwo zostały przyjęte przez Sejm w miniony piątek (25 lutego).

Śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach, zasada mówiąca o tym, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem oraz nowe definicje roweru i wózka rowerowego to zmiany w prawie o ruchu drogowym uchwalone przez Sejm.

Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Po pierwsze ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowej części - a nie tylko skrajnej prawej - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy, zmniejsza też ryzyko wymuszenia na jadącym prosto rowerzyście pierwszeństwa przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać z ronda.

Po drugie nowelizacja sankcjonuje jazdę rowerzystów obok siebie - np. rodzica asekurującego dziecko, kolarzy trenujących w peletonie. Po trzecie pozwala rowerzystom wyprzedzać auta z prawej strony, co w wielu przypadkach bywa bezpieczniejsze niż wyprzedzanie z lewej. Po czwarte - jeżeli rowerzysta jedzie z dzieckiem do lat 10, jest zła pogoda albo kiedy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h - rowerzyście wolno jechać chodnikiem. Po piąte ustawa zezwala na przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych, likwiduje zakaz jazdy rowerem obok innego pojazdu.

Pojawia się również nowa definicja określająca rower - także wspomagany napędem elektrycznym oraz wózek rowerowy. Ustawa wprowadza ważne, niezdefiniowane dotąd pojęcia  "pas ruchu dla rowerów" - czyli oznakowana część jezdni przeznaczonej dla rowerzystów, czy "śluza rowerowa" - czyli oznakowane miejsce na jezdni przed skrzyżowaniem (przed samochodami) służące rowerzystom do bezpiecznego oczekiwania na możliwość skrętu w lewo lub kontynuacji jazdy.

Zmiany to tylko początek "rowerowej drogi" . Ustawę czeka jeszcze głosowanie w Senacie.

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: