Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ułamał stopy Jezusowi

Nie wiedzą jeszcze kto, ale są na jego tropie. Skoczowska policja szuka sprawcy aktu wandalizmu przy jednym z kościołów.

Do zdarzenia doszło około drugiej w nocy z piątku na sobotę 20/21 października w Skoczowie przy ul. Mickiewicza. Jak informuje st. asp. Tomasz Pszczółka z cieszyńskiej policji – otrzymaliśmy zgłoszenie o uszkodzonym mieniu przy kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Uszkodzeniu uległa figura Chrystusa Ukrzyżowanego. Wandal, najprawdopodobniej cegłami uderzał w krzyż.

Wartość strat oceniono na 900 zł. Choć sprawca nie jest znany, to jak twierdzi st. asp. Pszczółka, policja jest już na jego tropie. - Mamy świadka tego zdarzenia, dojście do sprawcy tego zdarzenia powinna być kwestią czasu – dodaje.

Zobacz też: Skoczów - profanacja obrazu

JB
 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

36
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-24 15:38:39
pambuk: Hehe... dobre!<br />Poddam sie dobrowolnie karze, mimo ze tego nie zrobilem odkupujac grzech tego milego mi ziomka! Jest fajnie, ale mial oderwac calego jezuska i wywalic na smietnik.
2017-10-24 15:40:00
pambuk: Po jezusie frasobliwym, bedzie jezus amputowany. Jest postep!
2017-10-24 16:44:29
Klubowiczka007: Pambuk zastanow sie co piszesz psycholu!!<br />Zebys sie kiedys nie zdziwil jak sam zostaniesz kiedys pozbawiony nog!!<br />Ktos Ci je dal sprawne bys mogl chodzic a ty sie nabijasz z kogos kto umarl za Twoje grzechy !!! I pozwolil Ci chodzic po tym swiecie!!<br />Jestes debilem!!
2017-10-24 17:13:24
krolik bugs: Do pambuk.<br />Jesteś taki mądry.. Do czasu. <br />Takich jak Ty pełno już było, a w momencie jakieś tragedi życiowej to tylko w jedną stronę się kierowali<br />
2017-10-24 17:22:12
Przepierón: Z powodu kapke gipsu cało ślónsko policja na równe nogi postawióno. Choćby bank napadli.
2017-10-24 18:08:20
marian1951: Przepierun, ty jak coś niekiedy chlapniesz, to jak łysy gajowy jajkiem o beton.<br /><br /><br />
2017-10-24 18:16:19
Herr Flick: Łysy gajowy jajkiem o beton:)
2017-10-24 19:03:16
ziga0601: Do Klubowiczka007: nie ma to jak hipokryzja. Bronisz swojego Jezusa, a drugiego człowieka wyzywasz od debili i psycholi. Nie ma nic zabawniejszego niż pobożni, którzy sami wylewają jad w obronie swojego Boga, dając tym samym wyobrażenie tego, w którego imieniu przemawiają. Gratuluję.
2017-10-24 19:28:34
skuter66: A dlaczego niewierzący mogą naśmiewać się z wierzących?
2017-10-24 19:35:43
pambuk: Klubowiczka007, czy zdajesz sobie z tego sprawe, ze tu jest mowa o figurce gipsowej?<br />Cierpisz, bo brakuje figurce troche gipsu? <br />Ktos umarl za moje grzechy mowisz? Ja o to nie prosilem, wiec taka ofiara lata mi gdzies. A przy okazji wyjasnij np. hindusowi, ze jezus za niego umarl, ciekawe co ci powie. Masz wyprany mozg, wiec czcisz swoja figurke. Ja na szczescie uniklem indoktrynacji i jest mi z tym dobrze. A teraz juz uciekaj do kosciola polozyc panu w sukience na tace. bye, bye.
2017-10-24 21:24:15
Przepierón: Jak do tej figurki gipsowej gwoździe w rynce i w szłapy wbijali i go nie bolało to odłómani dwóch szłap chyba go też nie bolało.
2017-10-24 23:30:54
bronek91: @pambuk<br />Figurka zawsze jest figurką, to fakt. Jednak nie chodzi tu tylko o figurkę, coś ona wyobraża. Są to wartości, które stanowią wspólne dla całej naszej cywilizacji idee, takie jak miłość, godność ludzka, zaufanie, poświęcenie i inne. Nie wydawajmy zbyt wcześnie osądów, sprawcy brak! Nie wiemy czym się kierował, ale gdyby to był przypadek, kawałek tej figurki znajdowałby się gdzieś obok, przynajmniej tak myślę. Na koszty została narażona miejscowa wspólnota parafialna. Kto za to zapłaci? Kto zastanawia się nad pokrzywdzonym? Ktoś dopuścił się tego karygodnego czynu i samo to zachowanie jest godne największego potępienia.Powtarzam! Nie chodzi tu o figurkę, ale o wartości, które z nią łączymy. Podejrzewam, że to na nie został skierowany atak. <br /><br />Jeszcze bardziej plujcie na wierzących! tym sposobem usprawiedliwiane są takie karygodne zachowania- przeca to ino figurka.....Jeszcze więcej szczujcie a palenie miejsc kultu bydzie traktowane jako wyraz ekspresji artystycznej, przeca to ino budynek.... <br />
2017-10-24 23:38:14
bronek91: A w hitlerowskich Niymcach od czego się zaczęła nagonka na Żydów? Tydź ino pore szyb powybijali, pore książek i makulatury spolili.... Co sie wielkigo stało??? <br /><br />Pytani je, co się potym stanie i do czego pobłażanie takim zachowaniom prowadzi? Łapać sprawce i sądzić!!! A jak się nie poprawi, to se tam na drugi stronie już nim zajmą! <br /><br />
2017-10-25 01:14:36
Cysorski: pambuk: nie jest Tobie przypadkiem za wesolo? Masz jeszcze cos pod deklem, czy tylko gnoj? Co ty widzisz w tym dobrego?<br />A przepieron: czys ty tez je jyno \&quot;kapke gipsu\&quot;?<br />
2017-10-25 08:32:54
cd minerwa: Kazdy przejaw wandalizmu powinien byc tepiony, jak najbardziej. Tylko nie rozumiem takiej zacieklosci i uzalania sie nad figura gipsowa a zadnej reakcji na pyche, zaklamanie, pedofilie w kosciele. A dzieci z Aleppo ?? gdzie ich cierpienie spotkalo sie w wiekszosci z milczaca obojetnoscia polskich katolikow. To jest wlasnie ta obluda, chocby tych komentujacych i zarliwych chrzescijan powyzej - jak trafnie napisal ziga0601.
2017-10-25 09:08:49
: cd minerwa, tak z czystej ciekawości zapytam, pisząc \&quot;ich cierpienie spotkało się w większości z milczącą obojętnością polskich katolików\&quot; opierasz to stwierdzenie na podstawie czego?
2017-10-25 09:44:35
krokusik: Skaczecie sobie do gardeł, a największą winę za tą sytuację ponosi autor artykułu za jego IDIOTYCZNY TYTUŁ: \&quot;Ułamał stopy Jezusowi\&quot;. Może nad tym podyskutujecie.
2017-10-25 09:55:38
Przepierón: Mie sie zdo, że to ni ma gips ino jakisi tworzywo sztuczne. Tak jak krokusik zaproponował tytuł powinien brzmieć \&quot;odłamano element odstający od figury wykonanej z tworzywa sztucznego \&quot;. :)
2017-10-25 11:43:41
Marzanna: Nie rozumiem tego ujadania jeden na drugiego. Wg. mnie jest to przestępstwo, wandalizm które należy karać nie ma o czym mówić. Jesteśmy krajem chrześcijańskim nie ważne czy katolicy czy ewangelicy mamy swoją kulturę zabytki o które należy dbać szanować i przekazywać naszym pokoleniom. Ten krzyż jest to mienie kościoła i zabytek. Za chwilę z tych kościołów muzułmanie mogą nam zrobić meczety i wtedy nie będzie tu tych głupich komentarzy co do wiary. Szanujmy to co mamy. A co do dzieci z Allepo to nie my tam wszczęliśmy wojnę to nie nam chodziło o ropę i to nie były nasze kolonię. My w Polsce mamy dość ubogich rodzin dzieci którym trzeba pomóc. Ten apel to do krajów tych co wszczęli wojnę o to żeby ją zakończyć i zacząć odbudowę tego kraju a nie patrzeć na Polskę która nie jest krajem bogatym w stosunku do Niemiec Anglii czy Francji. Jeżeli jest ktoś tak dobry i z wielkim sercem może prywatnie poświęcić swój czas i dom przyjąć te dzieci nie widzę problemu. Żeby przyjąć dzieci trzeba mieć pomieszczenia i odpowiednią kadrę żeby się nimi zajmowała. To nie jest ot taka sobie napisać dla samego pisania i ujadania.
2017-10-25 13:41:37
bronek91: @cd minerwa<br /><br />\&quot;uzalania sie nad figura gipsowa\&quot;- cytat<br /><br />Nie chodzi o figurkę, ale o to co symbolizuje. Czymu np. W Jonasza nie ciepoł cegłami albo w Morcinka? A może myśloł, że ni ma z gipsu, ino z miedzi i zaś na gorzołe bydzie. A Gdyby tak Krytykę Polityczną, jej budynek, zdemolował, to o czym by się pisało, że w regionie sami faszyści mieszkają? Też powiedziałabyś, że to ino o budynek chodzi i to tylko wandalizm? <br /><br />\&quot; reakcji na pyche, zaklamanie, pedofilie w kosciele. \&quot;- cytat <br /><br />Już tela razy pisałem- jak są nadużycia, jest od tego prokuratura. Jak coś masz, nawet uzasadnione podejrzenie, idź do budynku położonego przy ul. Garncarskiej 8 w Cieszynie, tam jest prokuratura. Tak się zastanawiam, dlaczego tego nie czynisz? Uzasadnienia brak? A co do kościoła, bardzo dobrze znam księdza z tej parafii, mogę nawet poręczyć, iż zestawianie określeń, które użyłaś w kontekście całej tej sytuacji. Ich występowanie a relacja z miejscowym księdzem- wiesz co.... wstydź się!!!!! To gorzej niż pospolite świństwo!!!! Używanie tych określeń to zwykła dyskryminacja i przyzwalanie na czynienie podobnych aktów wandalizmu. Nie bez powodu ćwiczenia antyterrorystyczne określili jako na granicy. Może w nawiązaniu do placówki Krytyki Politycznej na granicy.... Cywilizowani ludzie, swoje przejawy protestu przejawiają otwarcie. Skoro wandal w performersa chce się bawić, to dlaczego tego nie zrobił w dzień, tak przy wszystkich? Uczynił to w nocy... Czego się bał!!! Czyli twierdzisz, że jakby w imię tego \&quot;protestu\&quot; spalił kościół to też byłoby ok, no bo to je KK. A w innych wyznaniach nie ma potalogii. Opamiętaj się kobieto!!! Widzisz, co z twoich treści wychodzi? Czysta bierność!!!
2017-10-25 13:46:23
bronek91: A tak przy okazji, przecież słowo <br />\&quot;Wandal\&quot; to także przejaw dyskryminacji, podobnie jak \&quot;Murzyn\&quot; jest przejawem rasizmu. Jakoś tego nie zauważyłaś cd minerwa. To ino Wandale plądrowali, a inne narody?
2017-10-25 14:00:26
bronek91: @Marzanna<br /><br />Nie chodzi tylko o przestępstwo, ale do czego to prowadzi. Piyrsze są dyskryminujące nietolerancyjne komentarze, potem wiece, następnie ataki słowne, ataki w czasie publicznie realizowanych kultów, ataki na elementy związane i ideę danego wyznania a potem co będziecie robione? Będą oznaczane domy gdzie np. mieszkają katolicy? Z czego to się bierze? Z przyzwalania na takie drobnostki... <br /><br />\&quot;Jesteśmy krajem chrześcijańskim\&quot;- cytat <br /><br />Jesteśmy krajem świeckim!!! Z przeważającym odsetkiem ludzi przyznających się do chrześcijaństwa.
2017-10-25 16:01:19
STEVEabc: Nie widzę tutaj żadnych ataków. To jest tylko wymiana zdań mądrzejszych i trochę mniej kumatych.
2017-10-25 20:36:50
cd minerwa: Godne uwagi sa powyzsze komentarze - z jaka gorliwoscia przystapiono do krytykowania mojej wypowiedzi. <br />Dedykuje powyzszym - Janusz Glowacki niezyjacy pisarz w rozmowie z dziennikarka krotko przed smiercia idealnie przedstawil polskie obsesje: \&quot; Bóg zesłał uchodźców jakby specjalnie dla nas. Żeby nam poprawić samopoczucie. Zawsze myśmy się gdzieś wpychali, emigrowali, błagali, żeby nas wpuścili. A teraz, nareszcie, my możemy nie wpuszczać. Jezu, jakie to jest przyjemne. Chcą do nas, a my im pokazujemy takiego wała. No, tak znowu wielu to się do nas nie pcha, ale tak czy inaczej wstajemy z kolan. Gdzieś tam ludzie się tłuką, toną... Jakieś dzieci z Aleppo? Wojna Ruskich z Ukraińcami? A niech się wytłuką!" <br /><br />Patrzac na rozwoj wydarzen, niedlugo byc moze Polacy beda uciekac z kraju i wtedy tez nikt nie bedzie chcial ich przyjac tlumaczac, ze nie chca fanatykow katolickich i ksenofobow u siebie. <br />Zle uczynki wracaja.<br />
2017-10-25 21:32:46
bronek91: @ cd minerwa<br /><br />A jaki tak zwani uchodźcy mają związek z tym zniszczeniem mienia? Sugerujesz coś? <br /><br />A propos, przypomnij sobie, np. jaki Francja miała stosunek wobec uchodźców z Powstania Listopadowego.... Jakoś też nie chcieli ich przyjmować zbyt chętnie, jaką pomoc dostawali od francuskiego rządu.... Poczytaj sobie, jak byli wtedy przyjmowani na Śląsku Cieszyńskim.... Gustaw Morcinek coś niecoś napisał w temacie. Zatem faktycznie, dawne grzechy się wracają. Chcesz wiedzieć więcej w temacie?
2017-10-26 08:01:33
cd minerwa: Tak, tak bronek91 - to nie my to oni. Czy jak zobaczysz na ulicy bite dziecko to bedziesz pytal jakiego jest wyznania, skad pochodzi- nasz czy nie nasz, a jak nie nasz to czy kiedys np. w czasie powstania listopadowego z danego kraju ktos pomagal ? Bzdury piszesz.<br />Czy takie same pytania zadawali sobie Iranczycy, gdy przyjmowali do swego kraju Polakow z ZSRR w czasie II wojny swiatowej ? <br /><br />A to cytat i moje pytanie, skad w kraju katolickim, gdzie w szkole czesto o wiekszej ilosci godzin religii anizeli innych przedmiotow, wystepuje tyle nienawisci ??<br />\&quot;Nikt nie rodzi się z uczuciem nienawisci do drugiej osoby za kolor skory , pochodzenie, czy religie\&quot; - Nelson Mandela<br /><br /><br /><br /><br />
2017-10-26 09:34:08
: cd minerwa - przeczytaj swoje i nie tylko wpisy i odpowiesz sobie sama na to pytanie o nienawiść. Nie przypuszczałem, że użyję kiedyś tego sformułowania sam, bo uważam, że jest ono zwykle mocno nadużywane, ale Twoim śmiałym stwierdzeniem \&quot;jak to większość polskich katolików odniosła się do dzieci z Aleppo\&quot; nie robisz nic innego, jak siejesz nienawiść. To niczym nie poparte bzdury, w co nie wiedzieć czemu, została wplątana religia choć to kwestia tylko indywidualnego sumienia.<br />Ja również uważam, że w kościele panuje pycha, zakłamanie i nie tylko, znam przykłady, ale nie neguję z tego powodu i nie krytykuję każdego kto przyznaje się do wiary i przy byle okazji... Ciekawe jestem, czy mielibyście taką odwagę zrobić coś więcej niż tylko pisać krytyczne posty, gdyby do Polski wchodził tak masowo jak w innych krajach Islam? Może to jedyny sposób, aby się przekonać, że jednak lepiej było współżyć i żyć w zgodzie wykazując zwykłą tolerancję (nic więcej) dla religii zbieżnej z naszą kulturą? Czy tradycji musi stać się zadość i jak zwykle Polak ma się okazać mądry po szkodzie? Jeżdżę dużo za granicę, widzę (nie słyszę z mediów) jak się żyje na wyspach i nie tylko gdzie owszem, zamieniono religię (co pewnie było łatwiejsze ze względu na jej małą popularność) na inną religię, ale różnicą zasadniczą jest to, że tamta religia, tamte zwyczaje i tamta kultura to coś zgoła odmiennego. Nie słuchajcie polityków, nie słuchajcie mediów, porozmawiajcie ze zwykłymi ludzi jak bardzo bywają przerażeni tym co się stało. <br />Pisałem już wcześniej i tak uważam, dzisiaj nienawiść nie bierze się z religii tylko od ludzi, którzy nie tolerują jej istnienia. Prostym przykładem jest ten artykuł. Gdzie w nim napisano, że cała policja została postawiona na nogi, gdzie napisano, że oderwano policjantów od innych zadań aby szukać urwanych stóp figurki gipsowej?? Sami to dopisaliście... Jak się pojawiały artykuły o uszkodzeniu mienia gminy, to jakoś takich pretensji nie było, że policja szuka sprawców wandalizmu, a tu?? Jakim cudem ktoś w ogóle ośmiela się skrytykować sam fakt szukania sprawców? Rozumiem, że ta sama osoba gdyby jej uszkodzono np. samochód powiedziałaby \&quot;no trudno, stało się\&quot;?? Nie, postawiłaby pewnie wszystkie jednostki policji na nogi i jeszcze z pretensjami, że nic nie robią tylko śpią w radiowozach i jedzą pączki...To jest właśnie żałosne...<br />I na koniec najbardziej popularne hasło uchodźcy. Jak mocno ograniczonym trzeba być, aby wrzucać wszystkich do jednego worka? Uchodźcy potrzebujący pomocy przyjmą ją w każdej postaci i będą wdzięczni, ale Ci naprawdę potrzebujący zostali zmarginalizowani, a często też wciąż żyją w swoich krajach gdzie toczy się wojna w nadziei, że obronią własny dobytek albo że w końcu sytuacja się zmieni, albo po prostu nie mieli dość siły aby uciekać... Ci co mieli odwagę lub już nie mieli wyjścia i wyemigrowali stracili się w tłumie hołoty, która do europy wpadła nie po pomoc, ale po lepsze życie za darmo... i to jeszcze tylko z pretensjami.<br />Średnio mi się to podoba, ale pomagam w pomocy organizowanej przez moją firmę, która wysyła dary na Ukrainę, do Iraku, Syrii, ostatnio nawet do \&quot;naszych\&quot; poszkodowanych w nawałnicach. To trafia (mamy nadzieję) do ludzi, którzy tam wciąż żyją, walczą i mają nadzieję, a stracili wszystko i tylko to zmienia mój punkt widzenia na tą pomoc.<br />Emigrantom zarobkowym, którzy przyjeżdżają nie prosić o pomoc, nie do uczciwej pracy ale po darmowe wygodne życie mogę zaproponować kopa w ryj i odesłanie natychmiastowe na pole walki do spełnienia swojego patriotycznego obowiązku i mówię tu o dorosłych, w pełni świadomych swoich decyzji ludziach. <br />I od czego się zaczęło...? Od urwania stóp figurce Jezusa? Tak, figurce Jezusa, nie gipsowemu posążkowi - nie boję się i nie wstydzę się tego powiedzieć, bo zostałem wychowany po katolicku jak większość z Was więc wiem co i jak się nazywa i też jak większość z Was gdy dorosłem, to zmieniłem swój pogląd na przede wszystkim kościół, i to diametralnie. Natomiast kościół to ludzie, politycy to ludzie, a ludzie nie są idealni i popełnią błędy i to non stop, a to że coś dla mnie straciło wartość nie oznacza, że muszę być negatywnym przykładem choćby dla młodzieży właśnie i potem zadawać głupie pytania, skąd wśród nich tyle nienawiści...? Wolę i chcę być tolerancyjny dla środowiska i kultury w jakiej się wychowałem, niż być zmuszony do tolerancji wbrew mojej woli...
2017-10-26 19:28:27
cd minerwa: @Rowno-mierny <br />Napisalam, ze kazdy przejaw wandalizmu powinien byc tepiony - podejrzewam, ze to akurat umknelo Twojej uwadze.<br /><br />Piszesz , ze sieje nienawisc. To prosze mi odpowiedziec ile w tej chrzescijanskiej dobroci, polski rzad przyjal dzieci z regionow objetych wojna - 5 , moze 10 , moze 20 a moze 100, no ile ?. Prosze o konkretna odpowiedz, zanim znow napiszesz o naduzywaniu i sianiu nienawisci przeze mnie. Panstwo polskie jest rzadzone przez partie, ktora na kazdym kroku pokazuje swoja religijnosc - prezydent, pani premier, ministrowie w godzinach swojego urzedowania na mszach i na kolanach pare razy w tygodniu , wystapienia prezesa i politykow PiS w radio Maryja. To do jasnej cholery jak sa tacy chrzescijanscy na pokaz, to niech tez postepuja wedlug nauk Jezusa . <br /><br />Piszesz cos o emigrantach zarobkowych i proponujesz im \&quot;kopa w ryj\&quot;. Pieknie, tylko zapominasz, ze z Polski wyjechalo i wyjezdza setki tysiecy emigrantow zarobkowych. Z kraju demokratycznego (jeszcze), z kraju gdzie nie ma wojny i jest dobrobyt, jak mowi wicepremier Morawiecki - czyli z kraju mlekiem i miodem plynacym. Myslisz, ze Polacy sa tak bardzo kochani w innych krajach i maja tak wspaniala opinie, jesli tak, to sie bardzo mylisz. Polacy maja czesto opinie pijakow, cwaniakow, zlodziei itp. Ach te stereotypy (ale przeciez to samo mowimy o np. wszystkich muzulmanach, Zydach ) Nie twierdze, ze w innych krajach europejskich nie ma patologii ale niestety taka etykietke mamy za granica. <br />Czyli kij zawsze ma dwa konce. Zanim cos napiszesz to pomysl.<br /><br />A tu pare przykladow -<br />http://www.sfora.pl/swiat/Londynska-policja-Polacy-gwalca-morduja-i-kradna-a40643 <br />http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/559102,polak-zabil-trzyosobowa-rodzine-na-niemieckiej-autostradzie-policja-byl-pod-wplywem-alkoholu.html <br />https://www.salon24.pl/u/arthur/804664,pijany-polak-zabija-8-osob-na-autostradzie-w-uk-i-w-tvp-info-cisza <br />http://natemat.pl/218841,zabil-rodzine-ktora-jechala-na-wakacje-holenderski-internet-mocno-poruszony-wypadkiem-ktory-spowodowal-polak<br />https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/polak-zamordowal-9-letnia-francuzke-nagie-zwloki-bogata-kartoteka,533932.html<br /><br />
2017-10-26 22:20:49
bronek91: @cd minerwa <br /><br />Ten wątek nie jest o jakichkolwiek uchodźcach, imigrantach i wszelkiego typu migracjach. Pytałem się już wcześniej, po co poruszasz ten temat. Można mieć wrażenie, iż próbujesz coś sugerować, ale co dokładnie, nie wnikam. <br /><br />Szanowna Cd minerwa. Niech sprawy są przedstawiane tak, jak wyglądają naprawdę, jak to przedstawia prawo, moralność, etyka i ewentualnie religia. Każda z wymienionych, już dawno ma opracowany swój przedmiot. Mamy definicję uchodźcy, imigranta, imigracji, mamy kodeks karny itd. Przedstawiajmy rzeczy tak, jak wyglądają naprawdę, a nie jak mi się wydaje, bo gdzieś tak usłyszałem lub sam doszedłem do takiego wniosku. Nie wprowadzajmy relatywizmu, gdzie na daną, oczywistą sytuację, próbujemy za wszelką cenę patrzeć przez pryzmat korzyści lub strat, ze względu na interes elity. <br /><br />Ten wątek dotyczy tematu zniszczenia mienia, który z oczywistych względów (brak stóp) plus ostatni klimat medialny, niejednokrotnie napędzany przez różne media, może prowadzić do takich wystąpień. Nie przesądzam iż takie były intencje sprawcy, nie złapaliśmy go jeszcze, ale mam uzasadnione podejrzenie iż to właśnie atak na daną wspólnotę wyznaniową mógł stanowić podłoże jego czynu. Jak było, zobaczymy. Gorąco kibicuję Policji i każdemu zainteresowanemu, aby sprawca został złapany i sprawiedliwie ukarany. Rzuciłaś temat migracyjny, podnoszę zatem rękawicę.... <br /><br />"Czy jak zobaczysz na ulicy bite dziecko to bedziesz pytal jakiego jest wyznania, skad pochodzi-"- cytat <br /><br />Po pierwsze, Paweł pisał o godności ludzkiej i prawach wypływających z serca, wspólnych dla wszystkich ludzi. Szanowna Cd minerwo, pojęcie narodowości, płci, pochodzenia itd. to pojęcia związane z psychiką, zdeterminowane różnymi czynnikami zewnętrznymi. Nie będę pytał jakiego jest wyznania, to dla mnie nie jest istotnie. Wszyscy jesteśmy ludźmi, bez względu na kolor skóry, narodowość itd. Wszyscy jako ludzie jesteśmy równi. To wartość, jaką do naszej kultury wprowadziło właśnie chrześcijaństwo. W innych kulturach tego nie ma, co nie oznacza iż są gorsze. Wszystkie kultury są równe. Ta wartość wynika z nauki Jezusa, który współcześnie jest okaleczany. Dawniej, przed chrześcijaństwem, w Europie ludzie określali się wzajemnie jako swój albo jako obcy. Przykład...... Prawo rzymskie z okresu republiki. Jest ius cywile, czyli prawo dla obywateli i ius gentium, prawo dla cudzoziemców. Co się dzieje gdy wchodzi chrześcijaństwo? Pojawia się prawo kanoniczne, które dotyczy wszystkich, bez względu na pochodzenie. Już nie ma podziału na Greka i barbarzyńcę, ale wszyscy stanowimy wspólnotę dzieci tego samego Boga. To ze wspólnoty chrześcijańskiej wychodzi pojęcie prawa międzynarodowego, z którego z czasem wyewoluowane zostały zręby prawa człowieka. Nie rozumiem, dlaczego wciąż ci anty-wyznaniowi zawsze poruszają kwestię wiary, narodowości, koloru skóry (szkoda, że nie włosów), zaglądają ludziom do paszportów, patrzą z kim sypiają. Ja jako katolik osobiście z niczym z wymienionych problemów jakoś nie mam.... <br /><br /><br />"Czy takie same pytania zadawali sobie Iranczycy, gdy przyjmowali do swego kraju Polakow z ZSRR w czasie II wojny swiatowej ? "- cytat <br /><br />To efekt wielomiesięcznej, ciężkiej i pochłaniającej czas, pracy umysłowej inteligentów z Krytyki Politycznej? W TOK FM też słyszałem ten przykład. Po pierwsze.... W jakiej sytuacji politycznej znajdował się wtedy Iran/Persja? Czyją ten kraj był półkolonią? Brytyjską czy ZSRR? Czy ich wpływy tam się ścierały? Po drugie, jaki był cel pobytu Polaków w Iranie? Czy aby nie po to aby zorganizować się w siłę zbrojną i ruszyć do walki? Jakie były układy pomiędzy Stalinem a Churchillem w tym zakresie? <br /><br />Teraz tę sytuacje nałóż na współczesną imigrację do Europy, ile jest cech wspólnych? Jakie są różnice? <br /><br />In plus, podawałem już na tym portalu przykład przyjęcia przez Turcję uchodźców z konfederacji barskiej. Jak myślisz, Turcy to uczynili, bo Mahomet im kazał, czy kierowali się czymś innym? Wcześniej Siedmiogród także przyjął wygnanych z Polski arian, czego to ma dowodzić? Przecież Polacy wcześniej też przyjmowali uchodźców, na przestrzeni wieków. Żydów w czasie gdy na nich w XIV wieku na zachodzie odbywały się pogromy. Przyjęliśmy w XV wieku muzułmańskich uchodźców ze Złotej Ordy, którzy do dzisiaj mieszkają na naszym terenie. Przyjęliśmy uchodźców z Francji w 1685 roku, jak Ludwik XIV odwołał edykt nantejski. Przyjęliśmy uchodźców z wojny domowej w Grecji. Przyjęliśmy też w XVI wieku staroobrzędowców, których prześladował Iwan IV. <br /><br />Teraz porównaj te wymienione fale imigracyjne z obecną sytuacją na zachodzie, ile jest cech wspólnych, jaki jest i był cel imigracji? Powtarzam apel, nazywajmy rzeczy po imieniu! <br /><br />PS Szanowna Cd minerwa. Nie piszesz, kiedy Polacy przyjmowali uchodźców, wprost przeciwnie, pomijasz te fakty. Czy jest to z twojej strony obiektywne przedstawienie problemu, czy świadoma lub nieświadoma propaganda? Przedstawianie sytuacji nie tak, jak wygląda naprawdę, ale jak mi się wydaje jak jest, wybiórcze stosowanie argumentów i dowolne odnoszenie się do nich, uchodzi za sianie nienawiści. Opamiętaj się!!!
2017-10-26 22:41:52
bronek91: @ cd minerwa <br />\&quot;Napisalam, ze kazdy przejaw wandalizmu powinien byc tepiony\&quot;- cytat <br /><br />Pisałem Ci już, że Wandal to narodowość a Ty znów swoje... Nawołujesz zatem do pogromu Wandali czy co? Jak to nie nazywać sianiem nienawiści, ksenofobią, kołtuństwem, faszyzmem i rasizmem?
2017-10-26 23:45:57
Marzanna: Pani minewra napisałam Ci jeżeli jesteś tak dobra proszę przyjąć dzieci pod swój dach. One muszą mieć odpowiedni lokum, jedzenie wychowawców przyjąć to wg. mnie wypowiadany przez ciebie tani slogan. Przeczytaj dokładnie co napisałam do Ciebie miedzy innymi wyżej.
2017-10-27 07:05:02
: cd minerwa napisałem również, jakiego rodzaju \&quot;uchodźców\&quot; potraktowałbym tak niesympatycznie, czy to przypadkiem czy celowo umknęło Twojej uwadze? W tym momencie dalszy Twój wywód o Polakach na emigracji nie ma sensu, bo \&quot;my\&quot; jeździmy za granicę przede wszystkim do pracy, a ja wykluczyłem z grona \&quot;emigrantów do odesłania na front\&quot; ludzi, którzy przyjeżdżają do pracy aby uczciwie zarobić na życie. A to że mamy taką a nie inną etykietkę wynika przede wszystkim z naszych specyficznych cech, bo jako pracownicy Polacy są cenieni, poza jak zawsze występującymi wyjątkami. <br />Przytoczone przez Ciebie linki, szczególnie te o wypadkach drogowych to już w ogóle żart. Właśnie tak media kreują i podsycają poziom nienawiści do całych nacji, bo jak rozumiem na drogach np. a Anglii zabójcami są tylko Polacy? Miejscowym oraz innym nacjom się to nie zdarza?<br />Dlaczego uważasz, że skoro rząd polski nie przyjął dzieci, tzn. że nie pomaga? To Ty uznałaś, że to jedyna właściwa forma pomocy próbując grać na emocjach wplątując w to dzieci i wykorzystujesz to nie inaczej jak propagandę. Rząd polski przeznacza pieniądze na pomoc uchodźcom, więc pomaga w takiej formie, jaką uznał za słuszną. I oczywiście można dyskutować czy to mało, dużo itp. natomiast nie można powiedzieć, że nie robi nic. Po prostu wybitnie nie odpowiada Ci obecnie panujący rządu i nawet przy okazji uszkodzonej figurki Jezusa skorzystasz z okazji, aby dać upust swoim emocjom.<br />I na koniec dodam, że ja również nie popieram rządzących, ale staram się patrzeć na sytuację z każdej strony, bo jak to się mówi \&quot;jeszcze się taki nie urodził...\&quot; a nie podkreślać nienawiści poprzez swoje wyimaginowane oczekiwania, w dodatku z użyciem wrażliwej tematyki...
2017-10-28 07:10:18
krzysztof.mm: \&quot;policja jest już na jego tropie...\&quot;<br /><br />oby równie skutecznie i z podobną determinacją asp. Pszczółka i jego koledzy tropili złodziei samochodów czy będących już istną plagą włamywaczy plądrujących nasze mieszkania i domy
2017-10-28 08:19:37
cd minerwa: @Marzanna<br />gdybys nie sluchala tylko TVp. Kurskiego czy ojca pozal sie Boze Rydzyka, to bys wiedziala (i nie musiala zadawac glupich pytan) , ze nie moge przjac pod swoj dach dzieci z Syrii, zreszta nie tylko ja. Byli lepsi ode mnie - chocby prezydent Sopotu ale rzad PiSu zakazal przyjac dzieci z Aleppo na leczenie czy rehabilitacje .<br /><br />@bronek91<br />mistrzu zdan wielokrotnie zlozonych, zlozonych wspolrzednie i podrzednie - przydawkowych, orzecznikowych i okolicznisciowych . Zapomniales o paru punktach interpunkcyjnych, wiec lepiej (co juz kiedys wspomnialam) zastosuj wykres lub tabelki. Bedzie ciekawiej i przejrzysciej :)<br /><br />@ Rowno-mierny <br /> a propos \&quot;wyjatkow\&quot; w ocenie pracowitosci Polakow, to tych wyjatkow jest zdecydownie zbyt wiele . Mam rodzine w Niemczech i zdziwilbys sie, jak duzy odsetek nie jezdzi tam do uczciwej pracy. Czesto pracuja na \&quot;czarno\&quot; lub siedza tylko dla zasilku. Mozna takich spotkac ( a czesto widzialam ) popijajacych w parkach z co drugim slowem na k.... To takie nasze narodowe rodzynki nie mowiac o zorganizowanch gangach. Dlatego bylabym ostrozna w ocenie innych narodowosci . Polska nie jestest narodem wybranym, choc intronizowala Jezusa na \&quot;krola\&quot; Polski. Dlatego nie krytykuj innych emigrantow , jesli tez chca jak Polacy <br />- dla socjalu czy na \&quot;czarno\&quot;.<br />Moje oczekiwania sa jasne a nie wyimagowane. U mnie biale to biale a czarne to czarne a nie zasada, ktora stosuja tzw. wybrancy narodu, ze ?zadne placze i zadne krzyki nie przekonaja nas, ze biale jest biale a czarne jest czarne. To tutaj predzej szukalabym slow nienawisci. <br /> <br />
2017-10-29 22:12:31
bronek91: @cd minerwa<br /><br />Szanowna Cd minerwa. Nie próbuję naśladować Cezara, czy Cycerona. Preferuję przerost treści nad formą. Skrupulatne zachowanie stylistyki nie jest konieczne, nie tworzę literatury. Raczej chałupniczą filozofię per analogiam Jura Gajdzica. Wykształcenia polonistycznego nie mam, jestem tylko drwalem po gimbazie. Czego z mojej strony oczekujesz? Dyskryminujesz ludzi przez wzgląd na wykształcenie? <br /><br />Proponuję odnieść się do treści, nie stylu. No chyba, iż chcesz mnie zaprosić na korki... Cd minerwa... za przykładem romantyków zasugeruję, iż mądrość ludowa głosi- \&quot;Z pustego nawet Salomon nie naleje\&quot; a kolejno złota myśl... \&quot;Ostatni to ptok co do swoigo gniozda _ _ _\&quot;. Ja nie atakuję jakichkolwiek innych wyznań i ich symboli wyznaniowych, oczekuję tego samego z ich strony. Cd minerwa, wcześniej na tym portalu sugerowane już było, iż strasznie wiele przestępstw popełniają katolicy. Tak się obawiam, iż sprawcą mógł być jakiś wierzący niepraktykujący, co korzysto z kościoła ino pięć razy w ciągu życia na chrzest, komunie, bierzmowanie, ślub i pogrzyb. Nie wiem po co to mu je. Tacy pseudo- katolicy są najbardziej niebezpieczni. Stanowią najlepszy narybek dla różnego rodzaju radykalnych środowisk. Wtedy dopiero z uporem neofity, żeby zerwać poprzednią więź, plują aktywnie jadem na wcześniejszą grupę wyznaniową.
2017-10-29 22:22:45
bronek91: @ Rowno-mierny <br />Spokojnie mógłbym się podpisać pod treścią Twoich komentarzy. Mam tylko jedną uwagę. Proponuję używać zamiast terminu \&quot;imigrant zarobkowy\&quot;, w niektórych przypadkach bardziej adekwatne je słowo \&quot;imigrant socjalny\&quot;. <br /><br />@cd minerwa, w odniesieniu do wypowiedzi Rowno-mierny, znowu dopuszczasz się propagandy. Podajesz przykład typu, no bo ja spotkałam się z taką sytuacją. Nie jest to fachowe podejście do zagadnienia, raczej używa się takiego wybiegu w celach manipulacyjnych. W oparciu o takie twierdzenia rodzą się stereotypu. Zawsze właściwe jest podejście holistyczne, biorące pod uwagę możliwie maksymalną liczbę ujęć tematu. Po wtóre, często oceniasz, nie opisujesz sytuacji, ten zabieg także stanowi sztuczkę socjotechniczną. <br /><br />Masz jeszcze jakiś problem, nie wiesz czegoś, jesteś ciekawa itd?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: