Uczniowie zdobywali Baranią Górę

Uczniowie szkoły położonej u stóp Baraniej Góry - SP nr 2 w Wiśle Czarnem wybrali się na coroczny rajd właśnie na najwyższy szczyt polskiej części Śląska Cieszyńskiego.

- Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. Mając ten fakt na uwadze oraz uwzględniając to, że Szkoła Podstawowa nr 2 w Wiśle Czarnem jest jedyną szkołą w Polsce położoną u stóp Baraniej Góry, skąd swój początek bierze rzeka Wisła, postanowiliśmy, że tegoroczny rajd turystyczny będzie rajdem „wiślanym” – uzasadnia Alicja Pieszka, nauczycielka z podstawówki w Wiśle Czarnem.

Trasy XXVI Rajdu Szkoły u Źródeł Wisły biegły w tym roku wzdłuż królowej polskich rzek Wycieczka zgłoszona została na stronie www.rokwisly.pl. - Impreza odbyła się w piękny, słoneczny dzień, 17 października. Uczniowie szkoły zostali podzieleni na dwie grupy. Starsi wraz z wychowawczyniami i przewodnikiem udali się na Baranią Górę niebieskim szlakiem, który prowadzi wzdłuż Białej Wisełki – jednego z potoków źródliskowych rzeki Wisły. Druga grupa wyruszyła w przeciwną stronę. Dzieci młodsze wędrowały wzdłuż rzeki Wisły do centrum miasta, gdzie obejrzały Pomnik Źródeł Wisły, zwiedziły wystawę plenerową zdjęć ukazujących piękno naszej rzeki w różnych miejscach kraju, oraz bawiły się w Zabytkowym Parku Przygód, który tworzą miniatury charakterystycznych obiektów położonych w nadwiślańskich miastach. Obydwie grupy miały także dodatkowe zadanie – pobrać próbki wody z rzeki, aby sprawdzić, jak czystość Wisły zmienia się wraz z jej biegiem. Po powrocie do szkoły próbki zostały oddane do laboratorium w celu zbadania, a analizę wyników przedstawi uczniom pracownik stacji uzdatniania wody w prelekcji zaplanowanej na 10 listopada – relacjonuje Pieszka.

Podczas podsumowania rajdu uczniowie mogli popisać się wiedzą turystyczną oraz odpowiadali na pytania dotyczące rzeki Wisły. Każda klasa przedstawiła także garść informacji o jednym z miast leżących nad rzeką Wisłą. Na koniec wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali na pamiątkę okolicznościowe plakietki.

red/.mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją