Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uczniowie wracają do szkół - na jakich zasadach?

Już od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym, a od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie. Jak jednak będzie wyglądał powrót do szkoły?

Już od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz  szkół ponadpodstawowych przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym, a od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie. Jak jednak będzie wyglądał powrót do szkoły?

Powrót uczniów do szkół już wkrótce, w związku z tym Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Zdrowia i Sanepid przygotowały wytyczne, dotyczące bezpieczeństwa w placówkach. Ogólne zasady powrotu do szkół to:

  • Dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.
  • Dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
  • Higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
  • Wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Do szkół będą mogli uczęszczać uczniowie bez widocznych objawów infekcji. Zaleca się ograniczenie korzystania z transportu zbiorowego. Dzieci mogą być odprowadzane do szkoły przez rodziców, którzy również nie mają objawów infekcji, jednak przebywanie w szkole osób z zewnątrz ma zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Dzieci muszą zostać opatrzone przez rodziców w maseczki.

Z wytycznych MEN wynika, że przy zachowaniu dystansu, uczniowie nie będą musieli mieć w klasie maseczek - Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych – czytamy w dokumencie -  Obowiązuje  ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych – wyjaśnia MEN.

Dokładne wytyczne dostępne są tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: