Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O co chodzi z ustawą o OSP?

Ostatnio pojawiły się informacje o projekcie ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. W związku z kontrowersjami związanymi z niektórymi regulacjami, strażacy wyjaśniają, o co w tym wszystkim chodzi.

Kontrowersje związane z ustawą pojawiły się również na Śląsku Cieszyńskim, gdzie jednostka OSP funkcjonuje praktycznie w każdym sołectwie i w każdej dzielnicy gmin regionu. Strażacy jednak uspokajają - ustawa nie będzie krzywdząca dla ratowników - ochotników.

Ochotnicza Straż Pożarna to jednostka ochrony przeciwpożarowej, która działa w formie stowarzyszenia. Strażacy za swoje działania nie pobierają wynagrodzenia. Różne fundusze pomagają im w zdobyciu odpowiedniego wyposażenia, przeznaczonego do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. W związku z tym powstał pomysł, aby działanie jednostek OSP odpowiednio uregulować, przez wprowadzenie ustawy.

Co zmieni się przez wprowadzenie ustawy o OSP? - Istotą Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ustawa ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą, której zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykonują. Ponadto, celem ustawy jest przyznanie druhom długo oczekiwanego dodatku emerytalnego, jednolitej legitymacji oraz innych uprawnień – wyjaśnia Państwowa Straż Pożarna.

Ustawa jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. W związku ze zgłoszonymi sugestiami, w ustawie mają znaleźć się następujące zapisy:

- zapisanie wprost w ustawie że OSP jest formacją mundurową. Rozwieje to obawy w zakresie mundurów. Wyjaśniamy, że  aktualny projekt ustawy, nie przewiduje odbierania prawa do noszenia mundurów wyjściowych strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych;

- dodanie wprost słowa BEZPŁATNIE do artykułu regulującego tematykę szkoleń strażaków OSP. Niemniej wyjaśniamy, że już w obecnym kształcie projektu ustawy, z art. 27 ust. 2 wynika, że szkolenie pokrywane będzie z budżetu państwa;

- rozważenie określenia strażak / ratownik lub innej formy. Podkreślamy, że nie jest intencją ustawy odbieranie tytułu „strażaka” członkom OSP. Jedynym założeniem było i jest dostosowanie nazwy do aktualnych zadań.  Obecnie członkowie OSP nie zajmują się już tylko pożarami ale realizują również inne zadania z zakresu ratownictwa. Warto dodać, ze obecna Ustawa o ochronie przeciwpożarowej używa sformułowania „Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych”. Tak więc projektowaną ustawą o OSP nikt nie odbiera określenia „strażak” członkom OSP, bowiem określenie to było i będzie zawsze używane potocznie a nie z mocy prawa;

- w kwestii wprowadzenia JRG OSP ideą było aby podkreślić profesjonalizm tych jednostek. W wyniku zgłoszonych uwag, rozważana jest możliwość pozostawienia jednostek operacyjno - technicznych (JOT ).

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-15 07:09:14
: Można domniemywać, że w ustawie chodzi o to, żeby jakiś pisowski pociotek zasiadł w zarządzie, albo opchnął hurtowo chiński badziew za miliony bez przetargu.
2021-05-15 07:46:41
iga: OJ wojtoj ty we wszystkim widzisz spisek A pisiory nie są strażakami? Oj tobie się marzą komunistyczne Straże Pożarne
2021-05-15 07:55:07
edward pilich : Jaka straż jest ochotnicza jak biorą pieniądze za każdą godzinę akcji
2021-05-15 08:10:33
krzysztof mm: PiS zafundował Polakom państwo z debili i z patologii, nie należy się niczego dobrego po tej akurat ustawie spodziewać
2021-05-15 08:13:01
krzysztof mm: Raport końcowy NIK w sprawie organizacji niedoszłych prezydenckich wyborów kopertowych zaplanowanych na 10 maja ubiegłego roku potwierdził, że najważniejsze osoby w państwie, w tym szef rządu, świadomie złamały prawo. Obnażył także polityczne mechanizmy nacisku, jakie PiS stosuje wobec swych ministrów, urzędników publicznych oraz państwowe spółki. To gotowy akt oskarżenia wobec patopaństwa PiS, w którym liczy się interes tylko jednej partii.
2021-05-15 08:57:27
jasper: Czyzby chcieli pozyskac kolejny elektorat? Wybory zblizaja sie bardzo szybko. Czas otworzyc wor bez dna i sypac ...
2021-05-15 09:10:52
GusGus: Nie rozumiem skąd ta krytyka. Przecież wiadomo, że reforma OSP jest konieczna. I wiadomo też, że jak pis ją zrobi to musi się udać. Mało mamy przykładów? Radiowa Trójka, TVP, stadnina w Janowie, elektrownia w Ostrołęce, CPK, przekop mierzei, samochody elektryczne, wybory kopertowe, reforma wymiaru sprawiedliwości, dopłaty do prądu, helikoptery dla wojska, ..... Czas na kolejny sukces.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: