O co chodzi z ustawą o OSP?
Kontrowersje związane z ustawą pojawiły się również na Śląsku Cieszyńskim, gdzie jednostka OSP funkcjonuje praktycznie w każdym sołectwie i w każdej dzielnicy gmin regionu. Strażacy jednak uspokajają - ustawa nie będzie krzywdząca dla ratowników - ochotników.
Ochotnicza Straż Pożarna to jednostka ochrony przeciwpożarowej, która działa w formie stowarzyszenia. Strażacy za swoje działania nie pobierają wynagrodzenia. Różne fundusze pomagają im w zdobyciu odpowiedniego wyposażenia, przeznaczonego do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. W związku z tym powstał pomysł, aby działanie jednostek OSP odpowiednio uregulować, przez wprowadzenie ustawy.
Co zmieni się przez wprowadzenie ustawy o OSP? - Istotą Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ustawa ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą, której zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykonują. Ponadto, celem ustawy jest przyznanie druhom długo oczekiwanego dodatku emerytalnego, jednolitej legitymacji oraz innych uprawnień – wyjaśnia Państwowa Straż Pożarna.
Ustawa jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. W związku ze zgłoszonymi sugestiami, w ustawie mają znaleźć się następujące zapisy:
- zapisanie wprost w ustawie że OSP jest formacją mundurową. Rozwieje to obawy w zakresie mundurów. Wyjaśniamy, że aktualny projekt ustawy, nie przewiduje odbierania prawa do noszenia mundurów wyjściowych strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych;
- dodanie wprost słowa BEZPŁATNIE do artykułu regulującego tematykę szkoleń strażaków OSP. Niemniej wyjaśniamy, że już w obecnym kształcie projektu ustawy, z art. 27 ust. 2 wynika, że szkolenie pokrywane będzie z budżetu państwa;
- rozważenie określenia strażak / ratownik lub innej formy. Podkreślamy, że nie jest intencją ustawy odbieranie tytułu „strażaka” członkom OSP. Jedynym założeniem było i jest dostosowanie nazwy do aktualnych zadań. Obecnie członkowie OSP nie zajmują się już tylko pożarami ale realizują również inne zadania z zakresu ratownictwa. Warto dodać, ze obecna Ustawa o ochronie przeciwpożarowej używa sformułowania „Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych”. Tak więc projektowaną ustawą o OSP nikt nie odbiera określenia „strażak” członkom OSP, bowiem określenie to było i będzie zawsze używane potocznie a nie z mocy prawa;
- w kwestii wprowadzenia JRG OSP ideą było aby podkreślić profesjonalizm tych jednostek. W wyniku zgłoszonych uwag, rozważana jest możliwość pozostawienia jednostek operacyjno - technicznych (JOT ).
JŚ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.