Uczniowie nie chcą smogu - warsztaty
Warsztaty dla uczniów rozpoczęły się w Klimatycznej Szkole Podstawowej nr 2 w Ustroniu. W przyszłym tygodniu (od 18.12) kolejne edycje warsztatów zagoszczą w innych placówkach oświatowych. Jak zapowiada Ustroński Alarm Smogowy, kontynuacja programu edukacyjnego będzie trwała jeszcze w styczniu 2018 roku. Celem warsztatów jest podnoszenie świadomości społecznej, w związku z czym organizatorom zależy na dotarciu do jak największej liczby odbiorców.
- W czasie trwania zajęć rozmawialiśmy między innymi o tym, dlaczego smog jest problemem lokalnym. Sami wyprodukowaliśmy smog w słoiku, moim zdaniem to świetna metafora, obrazująca problem – mówiła Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego – w warunkach bezwietrznej pogody, doliny oraz kotliny górskie (a także zabudowane miasta), stanowią taki właśnie zamknięty słoik, w którym gromadzi się wszystko, co wyprodukujemy w naszych piecach. W ten właśnie sposób w zimowe dni niejednokrotnie nie widać gór, wtedy pył zawieszony w powietrzu osiąga już krytyczne stężenia, jednak problem jest nawet wtedy, gdy go nie widzimy.
Warsztaty były prowadzone na zasadzie interakcji z uczniami. Uczestnicy zajęć musieli na przykład zastanowić się skąd smog się w Ustroniu bierze – dzięki zrozumieniu przyczyn problemu, w przyszłości istnieje szansa, że osoby które kiedyś brały udział w takich warsztatach dobrze się zastanowią, czy faktycznie chcą spalać w piecach na przykład śmieci. Istnieje również szansa, że wiedzę tę przekażą swoim rodzicom oraz dziadkom.
Przeprowadzona została również dyskusja, dotycząca opalania domów węglem oraz gazem. Po analizie okazało się, że przewaga cenowa węgla wcale nie jest taka oczywista (w jego cenę rzadko kiedy wliczamy np. konieczność dostawy węgla, zrzucenia go do piwnic, czy też stratę czasu, powodowaną przez konieczność rozpalania w piecu i utrzymywania ognia. W przypadku gazu problemy te znikają. Dodatkowo ogrzewanie węglem może generować różne koszty, ze względu na jego jakość. Nigdy nie mamy gwarancji, że uda nam się zakupić wysokokaloryczny opał, w przypadku którego zaplanowana ilość wystarczy faktycznie na całą zimę. Jeżeli jednak już wybieramy palenie węglem, należy zdecydować się na nowoczesny piec, który ogranicza emisję szkodliwych substancji oraz wybierać węgiel dobrej jakości (stanowczo rezygnując z mułu).
- Uczniowie mieli szansę zapoznać się z mapami jakości powietrza, co lepiej zobrazowało problem – mówiła Zuzanna Chabowska z UAS - warsztaty uświadomiły wielu uczniom, że smog jest realny także w Ustroniu, a także, że jest niebezpieczny dla zdrowia każdego z nas. Wspólnie wymienialiśmy miejsca w naszych organizmach, które atakuje oczy, usta, nos, płuca i układ oddechowy, serce i układ krwionośny, mózg, układ rozrodczy, układ odpornościowy. Z pewnością warsztaty uświadomiły uczniom wiele istotnych rzeczy.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.