Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uczniowie nie chcą smogu - warsztaty

Od wtorku (12.12) w ustrońskich szkołach rozpoczęły się warsztaty, dotyczące ekologii. Do tej pory w warsztatach prowadzonych przez Ustroński Alarm Smogowy wzięło udział ponad 180 uczniów, planowane są dalsze działania w tym zakresie. W czasie trwania zajęć, prowadzący kładą szczególny nacisk na problem smogu oraz uświadomienie najmłodszym, w jaki sposób można ograniczyć emisję pyłów do powietrza, a co za tym idzie przeciwdziałać problemowi zanieczyszczonego powietrza.

Warsztaty dla uczniów rozpoczęły się w Klimatycznej Szkole Podstawowej nr 2 w Ustroniu. W przyszłym tygodniu (od 18.12) kolejne edycje warsztatów zagoszczą w innych placówkach oświatowych. Jak zapowiada Ustroński Alarm Smogowy, kontynuacja programu edukacyjnego będzie trwała jeszcze w styczniu 2018 roku. Celem warsztatów jest podnoszenie świadomości społecznej, w związku z czym organizatorom zależy na dotarciu do jak największej liczby odbiorców.

- W czasie trwania zajęć rozmawialiśmy między innymi o tym, dlaczego smog jest problemem lokalnym. Sami wyprodukowaliśmy smog w słoiku, moim zdaniem to świetna metafora, obrazująca problem – mówiła Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego – w warunkach bezwietrznej pogody, doliny oraz kotliny górskie (a także zabudowane miasta), stanowią taki właśnie zamknięty słoik, w którym gromadzi się wszystko, co wyprodukujemy w naszych piecach. W ten właśnie sposób w zimowe dni niejednokrotnie nie widać gór, wtedy pył zawieszony w powietrzu osiąga już krytyczne stężenia, jednak problem jest nawet wtedy, gdy go nie widzimy.

Warsztaty były prowadzone na zasadzie interakcji z uczniami. Uczestnicy zajęć musieli na przykład zastanowić się skąd smog się w Ustroniu bierze – dzięki zrozumieniu przyczyn problemu, w przyszłości istnieje szansa, że osoby które kiedyś brały udział w takich warsztatach dobrze się zastanowią, czy faktycznie chcą spalać w piecach na przykład śmieci. Istnieje również szansa, że wiedzę tę przekażą swoim rodzicom oraz dziadkom.

Przeprowadzona została również dyskusja, dotycząca opalania domów węglem oraz gazem. Po analizie okazało się, że przewaga cenowa węgla wcale nie jest taka oczywista (w jego cenę rzadko kiedy wliczamy np. konieczność dostawy węgla, zrzucenia go do piwnic, czy też stratę czasu, powodowaną przez konieczność rozpalania w piecu i utrzymywania ognia. W przypadku gazu problemy te znikają. Dodatkowo ogrzewanie węglem może generować różne koszty, ze względu na jego jakość. Nigdy nie mamy gwarancji, że uda nam się zakupić wysokokaloryczny opał, w przypadku którego zaplanowana ilość wystarczy faktycznie na całą zimę. Jeżeli jednak już wybieramy palenie węglem, należy zdecydować się na nowoczesny piec, który ogranicza emisję szkodliwych substancji oraz wybierać węgiel dobrej jakości (stanowczo rezygnując z mułu).

- Uczniowie mieli szansę zapoznać się z mapami jakości powietrza, co lepiej zobrazowało problem – mówiła Zuzanna Chabowska z UAS - warsztaty uświadomiły wielu uczniom, że smog jest realny także w Ustroniu, a także, że jest niebezpieczny dla zdrowia każdego z nas. Wspólnie wymienialiśmy miejsca w naszych organizmach, które atakuje oczy, usta, nos, płuca i układ oddechowy, serce i układ krwionośny, mózg, układ rozrodczy, układ odpornościowy. Z pewnością warsztaty uświadomiły uczniom wiele istotnych rzeczy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-12-17 08:05:14
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Dlaczego nauczyciele zakłamuja fakty! niech wytłumacza dzieciakom ze smog jest dlatego ze rodziców nie stac na gaz ! ze panstwo łupi nas podatkami ,niskimi zarobkami i to jest główny powod smogu a nie z kad sie bierze !wiadomo jest ogien jest dym a ze domów dużo to i dymu dużo w zimie!dajcie gaz dla gospodarstw domowych bez kosztów abonamentowych stałych zmiennych opłat jakosciowych przesyłowych srakich takich i innych to prosze mi uwiezyc ze sam przejde na gaz al e teraz pale czym poppadnie i nie tylko ja tak robie ale duzo ludzi !takze nie wciskajcie dzieciom głupot!
2017-12-17 08:33:40
hanbes: Masz rację, fajnie że młodzież jest uświadomiona na czym polega smog ale opał zakupują rodzice. Od lipca cena węgla z dowozem wynosi ponad 800PLN, by ogrzać dom potrzeba ok 5 -6 ton, dla budżetów rodzinnych to ogromny wydatek... Powyższy komentarz oddaje problem jasno i przejrzyście...
2017-12-17 10:12:16
OWCZARZY1: TRZEBA WYŁĄCZYĆ OGRZEWANIE W SZKOLE !!! DZIECI PRĘDZEJ POJMĄ ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE SMOGIEM !!!
2017-12-17 11:56:54
bolo 5064: Dzieci kochane nie będzie nowego smartfonika,tablecika ani laptopika bo tatuś z mamusią będą oszczędzać na nowy piec eko za kilkanaście tysięcy i opał za kilka tysięcy do niego. A wy nauczyciele powiedzcie im to.
2017-12-17 13:50:33
Jarex18: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/
2017-12-17 14:03:53
kredka800: Bardzo dobrze że dzieciaków uświadamiają, każdego uczciwie pracującego stać na ekologiczne ogrzewanie. Niech młodzież wie jakich ma rodziców leni i brudasów.
2017-12-17 14:18:51
igor.7: O tym, że trzeba dbać o zdrowie i wymieniać piece trąbą od przynajmniej 10 lat. Za ten czas to nawet tym co się gorzej powodzi powinni zaoszczędzić na nowy piec eko ale niektórzy się teraz obudzili. Z reguły ci tzw. co ....\'im się należy od państwa\'.
2017-12-17 15:22:59
OWCZARZY1: JESTEM ZA BUDOWĄ ELEKTROWNI ATOMOWEJ W CIESZYNIE BĘDZIE PRĄD I EKOLOGICZNE OGRZEWANIE W CAŁYM POWIECIE CIESZYŃSKIM
2017-12-17 18:41:28
skuter66: Łatwo komuś opalać gazem jak zarabia kilka ładnych tysi miesięcznie.
2017-12-17 19:45:08
acid: Też jestem za budowę Elektrowni Atomowej.Te Państwa mają <br /> Wielka Brytania<br />- Hiszpania<br />- Francja<br />- Niemcy<br />- Rosja<br />- Ukraina<br />- Szwecja<br />- Litwa<br />- Czechy<br />- Węgry<br />- Słowacja<br />- Szwajcaria<br />- Belgia<br />- Holandia<br />- Słowenia<br />- Bułgaria<br />- Rumunia<br />- Finlandia<br />A co my mamy ?
2017-12-18 14:49:54
OWCZARZY1: JA KTO CO MAMY ??? MAMY SMOKA !!!
2017-12-18 15:15:47
koszor: Ja tam się grzeję przy żonie. I przyjemnie i ekologicznie :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: