U przewodników o mosteckich szańcach

Szańce w Mostach koło Jabłonkowa były tematem spotkania Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie. Członkowie stowarzyszenia ''Szansa dla szańców'' (''Šance pro Šanci'') przybliżyli cieszyńskim przewodnikom historię powstałych w XVI wieku fortyfikacji, jak i współczesne plany wyeksponowania ich i udostępnienia do zwiedzania.

Martin Krůl w ilustrowanej dawnymi mapami, rycinami i zdjęciami prelekcji nie tylko opowiedział o historii mosteckich umocnień wzniesionych w XVI wieku dla obrony przed Turkami (o czym już pisaliśmy: Szansa dla Szańców) ale także o pracach, jakie członkowie stowarzyszenia  „Szansa dla szańców” („Šance pro Šanci”) już wykonali by odsłonić i wyeksponować dawne fortyfikacje, jak i o dalszych planach z tym związanych.
- Choć trzeba przyznać, że szańce najlepiej prezentują się gdy patrzymy na nie z lotu ptaka, to dążymy do tego, by można było je zwiedzać i by jak najlepiej móc zobaczyć, jak wyglądały te dawne umocnienia – wyjaśnił Krůl.

Przewodnicy, którzy nie tylko prowadzą wycieczki w sztandarowe miejsca w regionie, ale sami dla siebie chętnie poszerzają swą wiedzę słuchali z zaciekawieniem i uwagą. Niektórzy nawet prowadzili skrupulatne notatki. Niezależnie od tego, czy zdarzy się im kiedykolwiek oprowadzać po mosteckich szańcach grupę wycieczkową zdobyta na prelekcji wiedza z pewnością się im przyda.

Po prelekcji natomiast pokazano krótkometrażowy film pt. „Šance 1647” .

(indi)


źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją