Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tym razem na hydraulika

Oszukują na wnuczka, a ostatnio na hydraulika. Tak przestępcy wykorzystują łatwowierność szczególnie starszych osób. Tym razem policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy łącznie skradli 4000 zł i kartę bankomatową.

Cieszyńska policja ostrzega przed nadmierną ufnością do obcych. Przestępcy wykorzystując łatwowierność, szczególnie osób starszych dopuszczają się oszustw i kradzieży. Ostatnio w ręce cieszyńskich stróżów prawa wpadły kolejne dwie osoby. – Przestępcy do mieszkania dostawali się pod pretekstem awarii wodociągowej i wykorzystując nieuwagę okradały domowników. Do zatrzymania złodziei doszło dzięki anonimowej osobie, która zauważyła podejrzanie zachowujące się osoby i szybko przekazała informację stróżom prawa. Teraz zatrzymani mogą spędzić w więzieniu nawet 5 lat – mówi asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Ofiarami przestępców były najczęściej osoby starsze. Sprawcy pod pretekstem awarii wodociągowej wchodzili do mieszkania. Sprawdzali ciśnienie i przepływ wody w łazience lub w kuchni. Kiedy jedna z nich zagadywała ofiarę, druga w tym czasie wykorzystywała jej nieuwagę i przeszukiwała szafki, kradnąc pieniądze i kosztowności. Oszuści działając w ten sposób w ciągu dwóch dni na kilku osiedlach w Cieszynie dopuścili się trzech przestępstw. – Łącznie skradli ponad 4.000zł i kartę bankomatową. Duet oszustów wpadł dzięki informacji mieszkańca Cieszyna. Dyżurny odebrał telefoniczne zgłoszenie o podejrzanych osobach, które chodzą od mieszkania do mieszkania podając się za pracowników wodociągów. Skierowani na miejsce funkcjonariusze prewencji zatrzymali dwie osoby - kobietę i mężczyznę. Stróże prawa ustalili, że przed chwilą dokonali kradzieży w jednym z mieszkań na ulicy Szymanowskiego. 36-letnia kobieta weszła do środka podając się za pracownika wodociągów. Oszustka sprawdzała instalację wodną w łazience wraz z właścicielem. Wykorzystując jego nieuwagę do mieszkania wszedł wspólnik, który po splądrowaniu pokoi skradł gotówkę w kwocie 2400 zł. Mundurowi podczas przeszukania znaleźli przy nich skradzione pieniądze. Mieszkanka powiatu wielickiego oraz 44-letni mieszkaniec Krakowa trafili do policyjnego aresztu –  dodaje asp. Rafał Domagała.  Śledczy przedstawili im zarzuty. Wkrótce duet oszustów odpowie za kradzieże przed sądem. Policjanci zajmujący się sprawą ustalają czy zatrzymani mają związek z innymi podobnymi przestępstwami.
Jak dodaje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie coraz częściej dochodzi do tego typu kradzieży. – Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie otwierajcie drzwi nieznajomym, zwłaszcza wtedy, gdy nie znacie celu ich wizyty. Jeżeli zjawił się u Was przedstawiciel jakiejś instytucji, np. administracji, banku, bez otwierania drzwi sprawdźcie telefonicznie, czy był on do Was kierowany. Nadmierne zaufanie, wpuszczanie do mieszkania nieznajomych i bezkrytyczna wiara w opowiadane przez nich historie mogą nas drogo kosztować –  mówi rzecznik cieszyńskiej policji.

Na wnuczka, na pracownika socjalnego, na gazownika czy hydraulika, to znane metody z katalogu tych stosowanych przez oszustów okradających starsze osoby. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie Policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów i złodziei.

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: