Twórcy lepszej codzienności nagrodzeni. Wręczono statuetki laureatom 16 edycji konkursu Śląska Rzecz
Motto tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Mądry wybór, dobry dizajn”. Organizatorzy zarówno podczas ogłaszania konkursu, jak i wręczając nagrody laureatom zdawali sobie sprawę z tego, że ta edycja konkursu odbywała się w specyficznych, odmiennych od znanej nam w dawnej normalności warunkach. „Jesteśmy ciekawi, jak trudne doświadczenie pandemii wpłynęło na projektowanie – czy nasze potrzeby, oczekiwania, priorytety są inne niż jeszcze rok temu? My wciąż jesteśmy przekonani, że mądre i odpowiedzialne projektowanie to dobry wybór, bo jest tym, czego potrzebujemy w zmieniającej się rzeczywistości. I wierzymy, że właśnie takie projekty powstają w województwach śląskim i opolskim!” - twierdzili organizatorzy od początku. Bo konkurs skierowany jest do projektantów wzornictwa przemysłowego z województw śląskiego i opolskiego.
I nie pomylili się. Projektanci znów pokazali, że potrafią poszukiwać innowacyjnych rozwiązań użytecznych na co dzień. Nadesłane prace to efekt zgranej wspólnej pracy projektantów z wykonawcami. Konkurs - jak podkreślają organizatorzy - „docenia odwagę myślenia poza schematami i gotowość poszukiwania rozwiązań, poprawiających jakość codziennego życia. Jego uczestnicy to "twórcy lepszej codzienności".”
- Śląska Rzecz to jest nasza codzienność – mówiła Ewa Gołębiowska, odchodząca na emeryturę dyrektor Zamku, która 16 lat temu zainicjowała organizację konkursu. Wspominała też, jak z pierwszą wystawą pojechały do Częstochowy, a tam prezeski galerii, w której miała być prezentowana, były zaskoczone, że to są takie zwykłe rzeczy. - One się spodziewały czegoś ekstra. Wodotrysków. Powiedziały wtedy: a to są takie rzeczy, jakie w sklepach możemy kupić. Tłumaczyłam, że tak, że o to właśnie w designie chodzi.
Nagrody w konkursie „Śląska Rzecz” przyznawane są w kilku kategoriach. Oto tegoroczni laureaci konkursu i opisy ich projektów:
Śląska Rzecz w kategorii produkt: Przyczepa do przewozu psów z aneksem sypialnym
producent: Metbox Kurpas Sp. J., Orzesze
projekt: Michał Latko, Jakub August, Natalia Kacprzyk, Łukasz Szczęsny, Natalia
Pietruszewska-Golba, Arkadiusz Kandora (TENKA + LATKO)
Przyczepa do przewozu psów z aneksem sypialnym łączy strefę dla czworonogów, obszar dla ich opiekunów oraz część roboczą. Projekt składa się ze specjalnej konstrukcji z elementami uzupełniającymi (platformami, uchwytami, przestrzenią bagażową i wypoczynkową), dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort i ergonomię użytkowania. Zastosowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję czystej energii. Cykl użytkowania przyczepy wykonanej z aluminium wynosi 40–60 lat. Przyczepę stworzono z myślą o zawodnikach startujących z psami w różnych dyscyplinach sportowych i o służbach ratunkowych biorących udział w akcjach ratowniczych z psami.
Śląska Rzecz w kategorii grafika użytkowa: System informacji wizualnej dla budynków ASP w Katowicach
wdrożenie: ASP Katowice
projekt: Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka (Tukej), Anna Pohl
Kompleksowy projekt systemu informacji wizualnej dla trzech budynków katowickiej ASP o różnych stylach architektonicznych obejmuje dwujęzyczne oznakowanie obiektów, informację kierunkową oraz nośniki informacji. W projekcie wykorzystano cyfry autorstwa 35 pracowników uczelni. Uwzględniono zarówno zróżnicowane konteksty historyczno-przestrzenne, jak i wartości uczelni artystycznej. Celem projektantek było stworzenie systemu, który nie jest przesadnie elegancki, lecz odzwierciedla żywiołowość studentów, a jednocześnie wzmacnia tożsamość instytucji. Wartością dodaną projektu jest prezentacja różnorodności i oryginalności charakterystycznych dla ASP w Katowicach.
Śląska Rzecz w kategorii wystawiennictwo: Wystawa „Życie ludzi”
wdrożenie: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina scenografia: Agata Cukierska, Katarzyna
Kalina, identyfikacja wizualna: Marcin Wysocki, koordynacja: Agata
Gomolińska-Senczenko, program edukacyjny: Dominika Malska, dokumentacja
fotograficzna: Julia Pałkowska, strona internetowa projektu: Piotr Kłakus, Marcin
Wysocki.
Projekt „Życie ludzi” stanowi opowieść o człowieku i jego kulturze z perspektywy badacza ludzkiej cywilizacji, niczym z programów przyrodniczych czy publikacji naukowych. Narracja wystawy skupia się na wybranych aspektach ludzkiej egzystencji i koresponduje z wydaną na początku XX wieku trylogią Maurycego Maeterlincka: „Życie pszczół”, „Życie termitów” i „Życie mrówek”, w której belgijski noblista, pod pozorem wywodu entomologicznego, przyjmuje strategię paraboliczną, traktując świat owadów jako metaforę świata ludzkiego. Idąc tym tropem, wystawa „Życie ludzi” celowo i przesadnie antropomorfizuje świat przyrody, aby zanalizować poszczególne grupy owadów społecznych. Poszukiwanie punktów wspólnych i krytyczna analiza mechanizmów występujących w świecie natury w odniesieniu do funkcjonowania człowieka w grupie, stawia finalne pytanie o miejsce jednostki w społeczeństwie.
Wystawę obejrzeć można w wersji wirtualnej tutaj
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii wystawiennictwo
SAW – Stacja Audio-Wizualna Katowice
wykonanie i opracowanie techniczne: Paweł Krzywdziński, Raz Dwa neony i komunikacja wizualna, Zabrze
koncepcja i projekt: Marta Gawin
współpraca: Instytucja Kultury - Katowice Miasto Ogrodów
To interaktywna instalacja świetlna, która reaguje na natężenie dźwięku – neon gaśnie pod wpływem zakłóceń dźwiękowych. Zlokalizowana jest w śródmieściu Katowic, na jednym ze słupów ogłoszeniowych. Niepokojący charakter instalacji skłania do wyciszenia i świadomego przeżywania rzeczywistości w obliczu globalnego zagrożenia pandemicznego. Instalacja wykonana częściowo z materiałów pochodzących z odzysku jest projektem oddolnym, niekomercyjnym, zrealizowanym z własnej inicjatywy autorki, przy wsparciu programu „Lokata w Kulturę” Instytucji Kultury - Katowice Miasto Ogrodów.
W kategorii usługi nagrody Śląska Rzecz nie przyznano.
Po gali wręczenia nagród w Oranżerii Zamku Cieszyn otwarto wystawę pokonkursową. Oglądać będzie ją można do 12 września.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.