Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Twórcy lepszej codzienności nagrodzeni. Wręczono statuetki laureatom 16 edycji konkursu Śląska Rzecz

Rozstrzygnięto 16 edycję konkursu Śląska Rzecz. Nagrody laureatom wręczono 9 lipca w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn – organizatora konkursu. Galę wręczenia nagród otwarła zastępca dyrektora Zamku Cieszyn Wioletta Beczek. Prowadziła ją natomiast pochodząca z Cieszyna dziennikarka telewizyjna Patrycja Tomaszczyk.

Motto tegorocznej edycji konkursu brzmiało: „Mądry wybór, dobry dizajn”. Organizatorzy zarówno podczas ogłaszania konkursu, jak i wręczając nagrody laureatom zdawali sobie sprawę z tego, że ta edycja konkursu odbywała się w specyficznych, odmiennych od znanej nam w dawnej normalności warunkach. „Jesteśmy ciekawi, jak trudne doświadczenie pandemii wpłynęło na projektowanie – czy nasze potrzeby, oczekiwania, priorytety są inne niż jeszcze rok temu? My wciąż jesteśmy przekonani, że mądre i odpowiedzialne projektowanie to dobry wybór, bo jest tym, czego potrzebujemy w zmieniającej się rzeczywistości. I wierzymy, że właśnie takie projekty powstają w województwach śląskim i opolskim!” - twierdzili organizatorzy od początku. Bo konkurs skierowany jest do projektantów wzornictwa przemysłowego z województw śląskiego i opolskiego.

I nie pomylili się. Projektanci znów pokazali, że potrafią poszukiwać innowacyjnych rozwiązań użytecznych na co dzień. Nadesłane prace to efekt zgranej wspólnej pracy projektantów z wykonawcami. Konkurs - jak podkreślają organizatorzy - „docenia odwagę myślenia poza schematami i gotowość poszukiwania rozwiązań, poprawiających jakość codziennego życia. Jego uczestnicy to "twórcy lepszej codzienności".”

- Śląska Rzecz to jest nasza codzienność – mówiła Ewa Gołębiowska, odchodząca na emeryturę dyrektor Zamku, która 16 lat temu zainicjowała organizację konkursu. Wspominała też, jak z pierwszą wystawą pojechały do Częstochowy, a tam prezeski galerii, w której miała być prezentowana, były zaskoczone, że to są takie zwykłe rzeczy. - One się spodziewały czegoś ekstra. Wodotrysków. Powiedziały wtedy: a to są takie rzeczy, jakie w sklepach możemy kupić. Tłumaczyłam, że tak, że o to właśnie w designie chodzi.

Nagrody w konkursie „Śląska Rzecz” przyznawane są w kilku kategoriach. Oto tegoroczni laureaci konkursu i opisy ich projektów:
Śląska Rzecz w kategorii produkt: Przyczepa do przewozu psów z aneksem sypialnym
producent: Metbox Kurpas Sp. J., Orzesze
projekt: Michał Latko, Jakub August, Natalia Kacprzyk, Łukasz Szczęsny, Natalia
Pietruszewska-Golba, Arkadiusz Kandora (TENKA + LATKO)
Przyczepa do przewozu psów z aneksem sypialnym łączy strefę dla czworonogów, obszar dla ich opiekunów oraz część roboczą. Projekt składa się ze specjalnej konstrukcji z elementami uzupełniającymi (platformami, uchwytami, przestrzenią bagażową i wypoczynkową), dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort i ergonomię użytkowania. Zastosowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję czystej energii. Cykl użytkowania przyczepy wykonanej z aluminium wynosi 40–60 lat. Przyczepę stworzono z myślą o zawodnikach startujących z psami w różnych dyscyplinach sportowych i o służbach ratunkowych biorących udział w akcjach ratowniczych z psami.

Śląska Rzecz w kategorii grafika użytkowa: System informacji wizualnej dla budynków ASP w Katowicach
wdrożenie: ASP Katowice
projekt: Justyna Kucharczyk, Agnieszka Nawrocka (Tukej), Anna Pohl
Kompleksowy projekt systemu informacji wizualnej dla trzech budynków katowickiej ASP o różnych stylach architektonicznych obejmuje dwujęzyczne oznakowanie obiektów, informację kierunkową oraz nośniki informacji. W projekcie wykorzystano cyfry autorstwa 35 pracowników uczelni. Uwzględniono zarówno zróżnicowane konteksty historyczno-przestrzenne, jak i wartości uczelni artystycznej. Celem projektantek było stworzenie systemu, który nie jest przesadnie elegancki, lecz odzwierciedla żywiołowość studentów, a jednocześnie wzmacnia tożsamość instytucji. Wartością dodaną projektu jest prezentacja różnorodności i oryginalności charakterystycznych dla ASP w Katowicach.

Śląska Rzecz w kategorii wystawiennictwo: Wystawa „Życie ludzi”
wdrożenie: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Bytom
kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina scenografia: Agata Cukierska, Katarzyna
Kalina, identyfikacja wizualna: Marcin Wysocki, koordynacja: Agata
Gomolińska-Senczenko, program edukacyjny: Dominika Malska, dokumentacja
fotograficzna: Julia Pałkowska, strona internetowa projektu: Piotr Kłakus, Marcin
Wysocki.
Projekt „Życie ludzi” stanowi opowieść o człowieku i jego kulturze z perspektywy badacza ludzkiej cywilizacji, niczym z programów przyrodniczych czy publikacji naukowych. Narracja wystawy skupia się na wybranych aspektach ludzkiej egzystencji i koresponduje z wydaną na początku XX wieku trylogią Maurycego Maeterlincka: „Życie pszczół”, „Życie termitów” i „Życie mrówek”, w której belgijski noblista, pod pozorem wywodu entomologicznego, przyjmuje strategię paraboliczną, traktując świat owadów jako metaforę świata ludzkiego. Idąc tym tropem, wystawa „Życie ludzi” celowo i przesadnie antropomorfizuje świat przyrody, aby zanalizować poszczególne grupy owadów społecznych. Poszukiwanie punktów wspólnych i krytyczna analiza mechanizmów występujących w świecie natury w odniesieniu do funkcjonowania człowieka w grupie, stawia finalne pytanie o miejsce jednostki w społeczeństwie.
Wystawę obejrzeć można w wersji wirtualnej tutaj

Wyróżnienie: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii wystawiennictwo
SAW – Stacja Audio-Wizualna Katowice
wykonanie i opracowanie techniczne: Paweł Krzywdziński, Raz Dwa neony i komunikacja wizualna, Zabrze
koncepcja i projekt: Marta Gawin
współpraca: Instytucja Kultury - Katowice Miasto Ogrodów
To interaktywna instalacja świetlna, która reaguje na natężenie dźwięku – neon gaśnie pod wpływem zakłóceń dźwiękowych. Zlokalizowana jest w śródmieściu Katowic, na jednym ze słupów ogłoszeniowych. Niepokojący charakter instalacji skłania do wyciszenia i świadomego przeżywania rzeczywistości w obliczu globalnego zagrożenia pandemicznego. Instalacja wykonana częściowo z materiałów pochodzących z odzysku jest projektem oddolnym, niekomercyjnym, zrealizowanym z własnej inicjatywy autorki, przy wsparciu programu „Lokata w Kulturę” Instytucji Kultury - Katowice Miasto Ogrodów.

W kategorii usługi nagrody Śląska Rzecz nie przyznano.

Po gali wręczenia nagród w Oranżerii Zamku Cieszyn otwarto wystawę pokonkursową. Oglądać będzie ją można do 12 września.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-11 20:42:45
tom lem: ... super konkurs, szkoda że nie na wybór najpiękniejszej maseczki. Można odnieść wrażenie, co poniektórzy nie wiedzą kiedy je nosić a kiedy zdejmować. Wygląda to na prezentację własnej maski. A propos panegiryzmu dla nagrodzonych , to boki zrywać z języka opisującego wybór, co jedynie tłumaczyć zatrudnienie dziennikarki telewizyjnej, pozostali mogliby mieć kłopoty z przebrnięciem z dykcją przez ten akademicki bełkot ;-) Wyrazy współczucia dla nowej Pani Dyrektor, która stanie przed koniecznością odcięcia pępowiny starych bywalców zamku, bo poniektórzy zaczynają już w nim straszyć..
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: