Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Tuwim w Bibliotece

Trwa Rok Juliana Tuwima, łódzkiego poety, twórcy 'Lokomotywy', 'Kwiatów polskich' czy 'Sitowia'. Tuwim był obdarzony nie tylko literackim, ale i satyrycznym talentem, a jego poezja charakteryzuje się bogatą wyobraźnią. Z okazji Roku Juliana Tuwima Biblioteka Miejska w Cieszynie zorganizowała konkurs plastyczny, którego rozstrzygniecie odbyło się w ubiegły czwartek (10.10.2013).

Konkurs nosił nazwę „Literacki świat Tuwima”, uczestnicy musieli wykonać prace plastyczne inspirowane dowolnym wierszem poety. Jako, że Tuwim należy do jednego z ulubionych poetów dzieci, zainteresowanie konkursem było ogromne, zarówno wśród czytelników bibliotek, w tym uczniów szkół podstawowych, jak i przedszkolaków: - Wybranie najlepszych prac było dość trudnym zadaniem, ponieważ wszystkie prezentowały wysoki poziom estetyczny, były bardzo kolorowe, pomysłowe, wykonane różnymi technikami - przyznaje Beata Parchańska z cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej.

Oceny dokonało trzyosobowe jury w składzie: Łukasz Konarzewski - Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa Barbara Kłosowska - Specjalista ds. Promocji Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Izabela Kula - Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Jury wyłoniło 47 laureatów z całego powiatu cieszyńskiego, pośród których przyznano 24 wyróżnienia specjalne. - Wśród zwycięzców znaleźli się:  Rudolf Raszka (Ośrodek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjna w Cieszynie) i  Izabela Marczak (BM w Cieszynie), Tereza Morcinek i Nina Katrušák (BM w Czeski m Cieszynie), Mikołaj Wiśniewski i Amelia Brodacz (BP w Skoczowie), Monika Herzyka (GBP w Brennej), Józef Strach (GBP w Brennej – Filia w Górkach Małych), Dominika Ozga (GBP w Goleszowie), Andrzej Szary (GBP w Hażlachu – Filia w Pogwizdowie), Anna Draga (GBP w Zebrzydowicach), Zofia Grygierek i Kacper Pomykała (GBP w Zebrzydowicach – Filia w Kończycach Małych), Weronika Chodara (MBP  w Strumieniu – Filia w Pruchnej), Julia Kocur i Natalia Więcek (MBP w Ustroniu), Magdalena Sładczyk, Natalia Wapienik, Julia Krzyżok, Małgorzata Szalbot, Maja Szalbot, Estera Byrtek (MBP w Wiśle) oraz Julia Sajdok (Macierz Ziemi Cieszyńskiej Koło Cieszyn-Mnisztwo). Natomiast wyróżnienia przyznano dzieciom biorącym udział w warsztatach ceramicznych „Cieszyńskie glinioki” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Twórcze „Brzimy” w Ustroniu - podaje Beata Parchańska.

Po uroczystości wręczenia nagród organizatorzy zaprosili dzieci na spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko – znanym i lubianym twórcą literatury dziecięcej.

(red.)
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: