Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzy dni z harfą

Od wczoraj  (15.IV.2011) Cieszyn rozbrzmiewa muzyką graną na harfie. Polskie Towarzystwo Harfowe organizuje bowiem w nadolziańskim grodzie czwartą już edycję Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą. Współorganizatorem trzydniowego festiwalu jest Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronat honorowy objęli nad imprezą minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, oraz burmistrz Cieszyn, Mieczysław Szczurek.

Celem konkursu jest rozbudzenie zamiłowania do kameralistyki oraz stworzenie duetom z udziałem harfy możliwości prezentacji i porównania osiągnięć. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz studentów. Wiek uczestników nie może przekraczać 26 lat.

- Zainteresowanie  jest duże, wystąpi 73 uczestników, którzy zjechali do Cieszyna niemal z całej Polski – wyjaśnia Klara Wośkowiak z biura konkursowego - Jest to już czwarta edycja odbywającego się co dwa lata przedsiewzięcia. Nagrodą w  IV Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą będzie Grand Prix – nagroda pieniężna dla zespołu w wysokości 2.000  zł. Dodatkową nagrodą regulaminową jest udział w prestiżowym koncercie na terenie województwa śląskiego.

Występy uczestników ocenia Jury składające się z 5 wybitnych muzyków i pedagogów polskich i zagranicznych, powołane i zatwierdzone przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W jury zasiadają – przewodnicząca -prof. Maria Szwajger-Kułakowska – Akademia Muzyczna w Katowicach; fortepian, kamerylistyka oraz czlonkowie: Katerina Englichova -  New York University Prague; harfa, prof. Elżbieta Gajewska -  Uniwersytet Muzyczny w Warszawie; flet, prof. Bartosz Bryła -  Akademia Muzyczna w Poznaniu i Wrocławiu; skrzypce, prof. Janusz Stalmierski -  Akademia Muzyczna w Poznaniu i Szczecinie; kompozycja.

- Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w niedzielę (17 kwietnia) w dniu zakończenia konkursu na Koncercie Laureatów o godz.15.00 w sali koncertowej Domu Narodowego w Cieszynie - dodaje Klara Wośkowiak.

 

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR,BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: