Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzej Królowie odwiedzali domy, dziś pokazują się w orszaku

Dziś 6 stycznia – święto Trzech Króli, które w regionie jest hucznie obchodzone od wielu lat. Już w pierwszej połowie XX wieku odwiedziny trzech króli były znane, tradycja więc ma jeszcze starsze korzenie.

Tradycyjnie podczas święta Trzech Króli w Cieszynie organizowany jest Orszak Trzech Króli. Tradycja przebierania się za trzech władców, którzy odwiedzili betlejemską stajenkę, jest jednak w regionie mocno zakorzeniona i starsza niż oficjalny cieszyński orszak – Dawniej, w święto Trzech Króli, przebrani za królów z papierowymi koronami na głowie i innymi królewskimi atrybutami, trójka chłopców wyruszała z kolejnymi życzeniami – wyjaśnia Czesław Stuchlik miłośnik historii folkloru z Pogwizdowa.

Oczywiście takim odwiedzinom, czy pochodom przebierańców towarzyszyły odpowiednie słowa – tradycyjnie zaczynało się słowami „Idziemy trzej królowie, idziemy k’wam, szczęścia zdrowia winszujemy wam! Szczęści, zdrowi długi roki, byście byli wisieli jak w niebie anieli. Winszujymy, winszujmy, wszystko dobre wam życzymy: żeby się wóm darziło, wszystko hojnie obrodziło na łące, w polu i w ogrodzie w tym waszym pięknym sadzie. W chałupie i w oborze, we stodole i kumorze, aby wszędzie u was było dobrze! To wóm życzą trzo królowie” – cytuje Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-06 14:44:39
marat: Niejednokrotnie ludowe tradycje i obrzędowość mijają się z istotą i faktycznym znaczeniem konkretnego wydarzenia w przesłaniu Kościoła. To nie święto trzech króli, jak się to popularnie określa, a raczej część Epifanii, inaczej Święta Objawienia Pańskiego, z którego tradycją wiąże się tylko symbolika owych trzech króli, czy raczej magów/mędrców ze wschodu. Obecnie postrzeganie Epifanii ogranicza się niestety głównie do owych "trzech króli". Obchodzenie uroczystości Epifanii, Objawienia Pańskiego, to nie tylko POKŁON MĘDRCÓW (C = cogito), ale również CHRZEST PAŃSKI (B = baptesimus), który cieszy się większą uwagą ze strony wschodnich wspólnot chrześcijańskich, a także WESELE W KANIE GALILEJSKIEJ (M = matrimonium). Stąd owe CMB umieszczane w trakcie wizyt duszpasterskich.
2022-01-06 15:19:29
: "byście byli wisieli jak w niebie anieli" - albo jak jaja u powały czy kilo kitu u sufitu, JŚ jak zwykle daje czadu, bóg zapłać
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: