Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Orszak 3 Króli na Rynku w Cieszynie

Orszak 3 Króli na Rynku w Cieszynie - 06.01.2022 Fot. Stanisław Konopka/ M.Jaszczurowski
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-06 15:07:31
marat: Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, wbrew pozorom, dotyczy upamiętnienia aż trzech wydarzeń z życia Jezusa, zatem właściwiej powinniśmy mówić o świętach. Są to: 1) Pokłon Mędrców ze Wschodu (Cogito); 2) Chrzest Jezusa w Jordanie (Baptesimus); 3) Cud w Kanie Galilejskiej (Matrimonium).
2022-01-06 15:08:25
marat: Stąd w tradycji na drzwiach wejściowych do domostw pozostawiane są litery C M B, które błędnie utożsamiane są z pierwszymi imionami noszonymi przez Mędrców, niewymienionymi w przekazie biblijnym, za to znamy je z zachowanej tradycji jako Kacper, Melchior i Baltazar. Pismo przekazuje nam informację, iż Mędrcy przybyli ze Wschodu, podążali zgodnie z kierunkiem gwiazdy i znaleźli się na dworze Heroda, gdzie poczynili rozpytania co do miejsca narodzin Mesjasza, zatem znali cel swojej wyprawy. Narodzonemu z Dziewicy Bogu ofiarowali dary (złoto, kadzidło i mirrę), oraz oddali pokłon Dzieciątku. Wg Biblii w chwili przybycia gości ze Wschodu, Święta Rodzina znajdowała się już w grocie. Powracający do swojej ojczyzny wędrowcy zrezygnowali z wizyty u Heroda, zgodnie z udzielonymi im wskazaniami.
2022-01-06 15:09:43
marat: Zniecierpliwiony dwuletnim oczekiwaniem Idumejczyk Herod, panujący w Judei w latach 37-4 r. p.n.e. postanowił osobiście udać się do Betlejem, gdzie nakazał wymordować wszystkie dzieci urodzone w uprzednio przekazanym mu przez mędrców okresie. Król Judei, obcego pochodzenia, z rzymskiego nadania, obawiał się o legitymizację swojej władzy, zagrożonej narodzeniem wyczekiwanego przez Żydów Mesjasza. Ci upatrywali w dzieciątku przyszłego zwycięskiego wodza, który wyswobodzi Izrael spod rzymskiego panowania. To właśnie Herod zasłynął ze wzniesienia licznych budów na terenie swojego królestwa, doprowadził nawet do odnowienia Świątyni. Zapamiętany został jak okrutnik wyrażający paranoiczny lęk przed utratą władzy, otrzymanej z obcej łaski. Tyran mniemał, iż w gronie pomordowanych niemowląt znajduje się Mesjasz. Ten pod opieką swoich opiekunów zdążył schronić się w Egipcie.
2022-01-06 15:10:31
marat: Chrystus powrócił na teren Ziemi Świętej dopiero po śmierci swego pierwszego prześladowcy. Święto w chrześcijaństwie należy do jednego z grona tych najstarszych, obchodzone było już przed IV w. Znając występujące w Biblii prawidłowości, możemy mniemać, iż podobne znaki, co narodzeniu Chrystusa, mogą towarzyszyć nadejściu Antychrysta (np. odbudowa Świątyni, pokój epoki Augusta etc.).
2022-01-06 15:17:25
: przyszli się pokłonić małemu Jezuskowi narodzonemu na bagnach przy granicy z Białorusią, ale nie zdążyli nawet na jego pogrzeb - nieśli co który mógł w darze, zostawili Polakom: jeden Pegasusa, drugi Drożyznę, trzeci Inflację
2022-01-06 15:44:12
pastor.ewangelikalny: Najwidoczniej ktoś owych trzech mędrców/magów utożsamia z jeźdźcami z Apokalipsy: I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać. (...) I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz. (...) I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący: Kwarta pszenicy za denara i trzy kwarty jęczmienia za denara, a nie krzywdź oliwy i wina! (...) I ujrzałem: oto koń trupio blady, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań mu towarzyszyła. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta.
2022-01-06 16:27:42
: a teraz jeden, za to prawdziwy KRÓL: wideo.wp.pl/krol-odc-1-6574875060295297v
2022-01-06 17:08:20
oxjas1: Ustanowienie swieta "Trzech kroli" jest dowodem czynienia dnia wolnego, dla uczczenia wydarzenia, ktore w ogole nie mialo miejsca. Tradycja, zgodnie z ktora zaczeto nazywac medrcow ze Wschodu imionami - Kacper, Melchior i Baltazar narodzila sie dopiero w sredniowieczu. Dlatego podawane imiona trzech „kroli“ -inicjaly, ktore co roku katolicy wypisuja na swoich drzwiach jest pozbawione sensu.
2022-01-06 17:36:09
pastor.ewangelikalny: C+M+B oznacza Cogito + Baptesimus + Matrimonium, zgodnie z Tradycją.
2022-01-06 18:13:44
Marx.: Ciulać Mułowate Barany
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: