Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Trzecia środa za darmo w Kolejach Śląskich

W poniedziałek (19.03) prezes Kolei Śląskich oficjalnie przedstawił kolejny projekt spółki, który ma wejść w życie już w najbliższą środę - 21 marca. Zgodnie z jego założeniami w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy samochodów będą mogli poruszać się pociągami Kolei Śląskich za darmo.

- Dotychczas zmotoryzowani mogli korzystać z naszych usług bezpłatnie w dni, gdy stężenie smogu znacznie przekraczało dopuszczalne normy. W tym roku takich dni było osiem, podczas których łącznie z naszej oferty skorzystało ponad 15 500 osób. Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą się odbywać na takich samych zasadach – podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą – poinformowała spółka w swoim komunikacie

Zgodnie z założeniami, akcja ma być jednym z wielu tego rodzaju wydarzeń, zaplanowanych przez Koleje Śląskie w związku z projektem „EKO Rok”. Jak wskazuje spółka, w ten sposób chce pokazać zaangażowanie w walkę o środowisko, nie tylko w sposób doraźny. Co więcej akcja ma rozpocząć się właśnie w roku 2018 ze względu na fakt, że Katowice są gospodarzem sczytu klimatycznego COP 24.

Transport kolejowy jest zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż korzystanie z samochodu. Dowodem na to mają być ślady dwutlenku węgla, generowane przez jednego pasażera w różnych środkach transportu. Akcja ma być jednak nie tylko przejawem ekologicznego zaangażowania spółki, ale również formą zachęty do korzystania z transpotu publicznego, a w szczególności kolejowego - gdyby zamiast pociągami nasi pasażerowie jeździli nawet po 2 osoby w samochodach osobowych, to codziennie byłoby ich więcej o ponad 10 000 na śląskich drogach. Proszę sobie to wyobrazić stojąc w pierwszym lepszym korku – czytamy w komunikacie.

Każda trzecia środa miesiąca ma więc w Kolejach Śląskich rządzić się takimi samymi zasadami, jak wcześniejsze akcje, ogłaszane w momentach, gdy jakoś powietrza na Śląsku była wyjątkowo zła. Kierowca i jedna dodatkowa osoba może podróżować wtedy bezpłatnie wszystkimi pociągami Kolei Śląskich z wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane oraz kursów okazjonalnych.

JŚ/ Koleje Śląskie

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-21 12:27:55
Optimist: Czy chodzi o najbliższą środę, czy o dziś, bo już popołudnie? Zresztą nieważne, wsiądę sobie w pociąg w Cieszynie i pojadę za darmo do Bielska. Ale zaraz.... czym, bo zostały tylko pordzewiałe tory.
2018-03-21 16:17:26
ciotka matylda: Wybory za pasem,więc zacznie się festiwal obiecanek. Wśród nich nieśmiertelny temat rewitalizacji linii kolejowej nr 190 Cieszyn-Bielsko-Biała!<br />W 2015roku obiecywano takie oto cuda niewidy! Czyli od tego czasu nic nowego! http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/1,88025,18385611,pociagi-moga-wrocic-na-linie-z-bielska-do-cieszyna-potrzebny.html
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: