Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trwa nabór na urzędników wyborczych

Do 13 marca (wtorek) trwa nabór na stanowiska urzędników wyborczych na terenie całej Polski. Szansę na zgłoszenie mają również osoby z regionu Śląska Cieszyńskiego, które w celu wzięcia udziału w rekrutacji będą musiały dostarczyć komplet wymaganych dokumentów do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej.

Uchwałę w sprawie naboru osób chcących pełnić funkcję urzędnika wyborczego podjęła Państwowa Komisja Wyborcza w lutym bieżącego roku. Na zgłoszenie kandydaci mają 21 dni od dnia opublikowania na stronie internetowej właściwej delegatury informacji o liczbie urzędników wyborczych, którzy są potrzebni w poszczególnych gminach. Komunikat informuje również o zasadach dokonywania zgłoszeń.

Kandydaci na urzędnika wyborczego, w celu dokonania zgłoszenia muszą złożyć komplet dokumentów dyrektorowi delegatury właściwej dla gminy, w której chcą wykonywać tę funkcję. W przypadku gmin Śląska Cieszyńskiego właściwa delegatura jest zlokalizowana w Bielski-Białej, przy ulicy Piastowskiej 40. Zgłoszenia można składać korespondencyjnie.

W przypadku powiatu cieszyńskiego wyłonionych zostanie aż 27 urzędników. W przypadku Cieszyna będzie ich 4, w Skoczowie 3, w pozostałych gminach urzędników będzie 2 w każdej. Kandydaci na urzędnika składają zgłoszenie do dyrektora delegatury właściwej dla gminy, w której chcą wykonywać tę funkcję. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania (gmina, w której jest się ujętym w stałym rejestrze wyborców), wykształcenie, miejsce pracy, nazwę gminy w której chce się wykonywać funkcję urzędnika wyborczego i ewentualne adnotacje, dotyczące doświadczenia w organizacji wyborów, czy też w innych zadaniach, w których korzystali z wiedzy dotyczącej przepisów kodeksu wyborczego. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię dyplomu, który potwierdza uzyskanie wykształcenia wyższego.

Aby zostać urzędnikiem wyborczym, kandydat musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim musi posiadać wykształcenie wyższe. Musi również zgłosić się jako kandydat na urzędnika wyborczego w innej gminie, niż jest zatrudniony. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat na stanowisko urzędnika wyborczego nie może należeć do partii politycznej, nie może również prowadzić działalności publicznej, nie dającej się pogodzić z pełnieniem funkcji. Nie może być w stałym rejestrze wyborców, objętych zakresem działania tego urzędnika (wyjątkiem są miasta na prawach powiatu) i nie może kandydować w wyborach w okręgu, w skład którego wchodzi gmina właściwa dla obszaru działania urzędnika wyborczego, komisarzem wyborczym, pełnomocnikiem wyborczym, pełnomocnikiem finansowym, mężem zaufania lub członkiem komisji wyborczej. Kandydat na urzędnika wyborczego musi być ponadto zatrudniony w administracji rządowej lub samorządowej,  albo jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych. Pracodawca musi potwierdzić na zgłoszeniu fakt zatrudnienia w jednym z takich miejsc.

Dyrektorzy delegatur KBW po upływie terminu składania zgłoszeń sprawdzą, czy kandydaci spełniają wymogi kodeksu wyborczego, po czym przekażą je do Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Przy wyborze urzędników wyborczych brane będą pod uwagę: doświadczenie kandydata w organizacji wyborów oraz wykonywanie innych zadań, w czasie których korzysta się w wiedzy, dotyczącej przepisów kodeksu wyborczego.

W świetle znowelizowanych przepisów kodeksu wyborczego, w każdej gminie swoje zadania będą wykonywać urzędnicy wyborczy, powołani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego, którzy będą tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań będzie należeć między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla ich członków oraz dostarczenie kart do głosowania.

 

Dokumenty znajdziemy tutaj: PKW Bielsko Biała

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-08 08:58:16
krzysztof.mm: o czym nie wiadomo dlaczego tu nie napisano, atutem będzie przedstawienie przez kandydata pozytywnej opinii pisemnej proboszcza parafii z której ten pochodzi, o prawidłowym kręgosłupie moralnym kandydata wraz z zaświadczeniem o jego uczestnictwie w mszach i odbyciu spowiedzi wielkanocnej i uzyskaniu rozgrzeszenia <br /><br />z Panem Bogiem<br />niech żyje towarzysz Kaczor!
2018-03-08 09:36:54
cd minerwa: No to sie nie zalapie na urzednika :(
2018-03-08 09:50:16
wyśmienity cwaniaczek: Po co te cyrki !!! przecie pisowska mafia i tak sfałszuje te wybory aby się jeszcze utrzymać przy żłobie - kacza armia oszustów , która niszczy kraj zniszczy i nasze podwórko
2018-03-08 11:23:33
leon60: Na pewno się minerwa nie załapiesz bo w tym czasie będziesz w klęczniku.
2018-03-08 11:47:50
cd minerwa: leonku- jezeli juz chciales zablysnac inteligencja, to pisze sie na kleczniku a nie w kleczniku :-)
2018-03-08 12:19:39
bronek91: krzysztof.mm<br /><br />\&quot;atutem będzie przedstawienie przez kandydata pozytywnej opinii pisemnej proboszcza parafii z której ten pochodzi,\&quot;- cytat <br /><br />Od kiedy struktura związków wyznaniowych wchodzi w skład administracji publicznej??? Ciąg dalszy kursu wychowania obywatelskiego??? <br /><br />\&quot;Kandydat na urzędnika wyborczego musi być ponadto zatrudniony w administracji rządowej lub samorządowej, albo jednostkach im podległych lub przez nie nadzorowanych. Pracodawca musi potwierdzić na zgłoszeniu fakt zatrudnienia w jednym z takich miejsc.\&quot;- cytat ox <br /><br />Z tego co mi wiadomo, ale mogę się mylić, w Szwecji jednym ze szczebli administracji są jednostki nazywane parafiami. Polska to nie Szwecja...
2018-03-08 12:23:33
bronek91: cd minerwa<br />cd minerwa, jak zwykle od jakiegoś czasu, dostanie się zaś fujara i figa z makiem do przegryzki a na rączkę to tylko trzciną.... Życie jest okrutne...
2018-03-08 12:28:10
bronek91: wyśmienity cwaniaczek<br />PO-PiSowska mafia...
2018-03-08 16:38:11
koszor: Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale jestem pewien, że PiS nie sfałszowało wyborów. Mało tego, PiS wygra kolejne wybory i będę na nich głosował. PO i Nowoczesna same się wykończyły. I dobrze.
2018-03-08 16:56:20
skuter66: Też nie głosowałem na PIS, ale teraz na pewno zagłosuję, jak każdy bez alternatywy.
2018-03-08 20:39:20
spitfire: Tak skuter66 zagłosujesz bo jesteś idiota.
2018-03-08 21:34:48
skuter66: Witam WIEJSKIEGO GŁUPKA.
2018-03-08 22:12:54
spitfire: Pozdrawiam IDIOTE Z PROWINCJI :)
2018-03-09 07:17:36
Iwan: spitfire wyluzuj idiotą może jesteś ty sam a nie wiesz o tym. Każdy ma prawo zagłosować na kogo chce i ludzie przekonali się do PIS, a jak w następnych wyborach zdobędą jeszcze więcej głosów a może tak być to co zrobią POpaprańcy. Wstyd mi za taką partią która w UE pluje na własny kraj. Wstyd mi za taką partię która chce do naszego kraju sprowadzić uchodźców żeby tylko zadek lizać UE. Wstyd mi za wszystkie afery. Może 500+ nie jest doskonała ale młodzi dostają i nie zabrakło jak to prorokowali wręcz przeciwnie Polska od wielu lat jest na plusie. Po prostu trzeba nie kraść.
2018-03-09 11:29:56
krzysztof.mm: \&quot;każdy ma prawo głosować na kogo chce\&quot;<br />ale na pis głosowali jedynie naiwni i idioci<br />p.s.<br />naiwnym na pewno już się oczy otworzyły na DOJNĄ ZMIANĘ, ale zawsze może ona liczyć na idiotów<br />
2018-03-09 13:32:38
bronek91: krzysztof.mm<br />\&quot;ale na pis głosowali jedynie naiwni i idioci\&quot;- cytat <br /><br />To się nazywa tolerancja. Dziękuję Ci, wystawiasz piękną laurkę swojemu środowisku. Tak dalej, a PiS będzie jeszcze bardziej rosło....
2018-03-09 18:49:26
skuter66: Jeżeli PO ma taki elektorat jak krzysztof to nie dziwota, że tak słabe ma poparcie.
2018-03-10 22:40:52
spitfire: skuter66, musiałby taki debil jak ty ubezpieczenia sprzedawać a za babe dentystke mieć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: