Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trwa nabór do cieszyńskich przedszkoli

W ostatnim tygodniu lutego wystartował w Cieszynie nabór do przedszkoli. Rodzice mogą zapisać swoje pociechy do 14 marca 2019 roku przez złożenie odpowiedniego wniosku. Po upływie tego terminu planowany jest jeszcze nabór uzupełniający, który potrwa od 17 do 23 maja 2019 roku.

W Cieszynie działają zarówno przedszkola publiczne, przedszkolne oddziały zorganizowane w publicznej szkole podstawowej, jak i przedszkola prywatne. Nabór ogłoszony przez władze miasta dotyczy placówek publicznych, których w Cieszynie jest 11. Wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola można składać do 14 marca 2019 roku do godziny 15:00.

W publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w Cieszynie znajdą miejsce dzieci zamieszkałe na obszarze miasta. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci z obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli 6-latki, które otrzymały decyzję o odroczeniu realizacji obowiązku szkolnego. Do przedszkoli przyjmowane są również dzieci 5-letnie, 4-letnie i 3-letnie, którym gmina ma obowiązek umożliwić korzystanie z wychowania przedszkolnego. - Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w publicznej szkole podstawowej funkcjonujących na terenie miasta Cieszyna, na rok 2019/2020, wzorem lat ubiegłych odbędzie się przy wsparciu systemu elektronicznego. Wniosek można pobrać w przedszkolu, a w przypadku zapisu dziecka za pomocą internetu należy wypełniony wniosek wydrukować następnie podpisać i dostarczyć do Przedszkola. Po 14 marca 2019 r. żadne wnioski w naborze głównym nie będą rozpatrywane – wyjaśniają władze miasta.

Rodzic we wniosku (strona naboru dostępna tutaj) może wybrać maksymalnie 3 publiczne placówki, do których jego dziecko miałoby uczęszczać. O zakwalifikowaniu dziecka do którejś z nich nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko punkty zdobyte w trakcie procesu rekrutacji. W trakcie weryfikowania zgłoszeń sprawdzana będzie ich kompletność. Listy dzieci przyjętych do przedszkola zostaną opublikowane 26 kwietnia 2019 roku.

Dodatkowe punkty w procesie rekrutacji można zdobyć w przypadku gdy:
- Oboje rodziców dziecka pracuje/studiuje/uczy się w trybie dziennym lub gdy sytuacja ta zachodzi w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko. Zaświadczenie z miejsca pracy, studiów lub nauki pozwala uzyskać nawet 32 punkty.
- W sytuacji, gdy rodzeństwo dziecka kontynuuje przygotowanie przedszkolne w danej placówce lub zostało objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu — potwierdzone dokumentem: oświadczeniem rodziców/rodzica/opiekuna prawnych, za które można uzyskać 16 punktów.
- Dziecko pochodzi z rodziny objętej nadzorem kuratorskim, za dokument potwierdzający ten fakt kandydat otrzymuje 8 punktów.
- Kandydat, którego rodzeństwo kandyduje do tego samego przedszkola — potwierdzone dokumentem: oświadczeniem rodziców/rodzica/opiekuna prawnych, za które można uzyskać 4 punkty.
- Kandydat, który uczęszczał w poprzednim roku szkolnym do przedszkola lub żłobka — potwierdzone dokumentem: oświadczeniem rodziców/rodzica/opiekuna prawnych, za które można uzyskać 2 punkty.
Wśród 11 cieszyńskich przedszkoli publicznych, dwa z nich prowadzą oddziały integracyjne – przedszkole nr 2 i przedszkole nr 4. Rekrutacja dzieci niepełnosprawnych do tych oddziałów będzie prowadzona odrębnie. W takim przypadku rodzice zgłaszają dzieci bezpośrednio w jednym z dwóch wymienionych tutaj przedszkoli z oddziałami integracyjnymi. Za nabór odpowiadać ma specjalna komisja.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-02-27 15:20:24
bronek91: W wielu gminach przedszkola niepubliczne są i tak wspierane ze strony podmiotów publicznych, które posiadają własne publiczne przedszkola. Co ciekawe, nawet z punktu widzenia rodzica, różnica w kosztach z faktu uczęszczania dziecka do przedszkola publicznego czy alternatywnego niepublicznego odpowiednika nie jest drastyczna. Może sprywatyzujemy wszystkie pozostałe przedszkola publiczne, podmiot publiczny „zarobi” na sprzedaży kolejnych obiektów, znikną koszty utrzymania, problemy z dostępem do przedszkoli przestaną nużyć polityków samorządowych, którzy zajmą się poważniejszymi sprawami, jak i komu z najwyższą korzyścią dla ……………. pocisnąć zbędną dla podmiotu publicznego infrastrukturę. Jeżeli w przysłowiowych rękach prywatnych oznacza, iż coś jest lepsze, przynajmniej zgodnie ze wciąż popularną neoliberalną dogmatyką, zatem jestem ciekaw, jak te prywatne placówki radziłyby sobie bez publicznej alternatywy→ Czystej postaci wolna konkurencja. Przecież i tak zostałaby zachowana zasada, prywatyzujemy zyski, „nacjonalizujemy” koszty.
2019-02-27 15:35:10
bronek91: Natomiast widoczny na fotografii obiekt, z pewnością przynosiłby większe dochody, gdyby przez prywatnego „inwestora” być może „inwestorkę” został przekształcony np. w hotel. Oczywiście po wcześniejszej sprzedaży w cenie najlepiej kosztów remontu.
2019-02-27 17:37:20
jasper: bronek, to temat o przedszkolu. Poczekaj na temat o zlobkach, bedziesz mogl sie wypowiadac - sprawy mentalnie blizej do ciebie. Na starosc ludzie dziecinnieja - przykre ale prawdziwe.
2019-02-27 18:03:54
bronek91: @jasper a czego dotyczą moje wypowiedzi na tym wątku? jasper, czujesz się kompetentny decydować gdzie i w jakim temacie MOGĘ się wypowiadać? Na jakiej podstawie? To ci dopiero postęp. W jaki sposób Twoja jasper wypowiedź dotyczy tematyki przedszkoli? Jak można zauważyć po treści wypowiedzi użytkownika jasper, na starość ludzie nie tylko dziecinnieją, zatracają również elementarne umiejętności, o ile takowe wcześniej w ogóle przyswoili.
2019-02-27 19:46:56
utopiec: bronek91@ Ty naprawdę jesteś mądry. Znasz się na wszystkim. Nie bliże Ci na Wiejską niż na OX?
2019-02-28 06:28:45
krzysztof.mm: są pieniądze na partyjne wieżowce PiS, na gigantyczne pensje panienek zatrudnianych przez partyjnych dygnitarzy, na partyjną telewizję idą miliardy, Rydzykowi i biskupom sypie się kasa bez końca i bez opamiętania, na kampanię wyborczą PiS potrafi w naszym imieniu zaciągać gigantyczne pożyczki - no ale na przedszkola nie ma i nie będzie, pocałujcie nas w de mówi rodzicom Partia ustami prezesa, i posyłajcie dzieci księżom pod opiekę
2019-02-28 17:54:51
dzanek1: Do redakcji. Pierwszeństwo w rekrutacji mają dzieci 6 letnie, które mają obowiązek. Dzieci odroczone od obowiązku szkolnego to takie, które w wieku 6 lat uczęszczały do przedszkola ale nie osiągnęły gotowości szkolnej to znaczy że po roku edukacji mają 7 lat. :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: