Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trudne rozmowy w COK

Cisza, zupełna cisza...Skupieni, przerażeni, ze łzami w oczach słuchali opowieści Artura Amendy instruktora uzależnień ze Stowarzyszenia ''Arka Noego''.

W ramach programu "Bezpieczne miasto" w Cieszynie odbył się cykl spotkań dla uczniów szkół gimnazjalnych, a także młodzieży klas szóstych szkół podstawowych. W Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Domu Narodowym" Artur Amenda - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia " Arka Noego" zachęcał uczniów do mówienia "nie" dealerom i kolegom promującym narkotyki, alkohol, papierosy.

Spotkanie profilaktyczne to jedna z inicjatyw "Narkotykowych dylematów", programu podyktowanego potrzebą wszechstronnej edukacji “antynarkotykowej” rodziców, uczniów, jak również nauczycieli.

- Spotkania w ramach działań profilaktycznych dla młodzieży klas gimnazjalnych organizowane są każdego roku – wyjaśnia Kazimierz Płusa Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie – W tym roku jednak rozszerzyliśmy zasięg spotkań o uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

Po zakończonej prelekcji przeprowadzana została dobrowolna mini-ankieta. - Ankieta to odpowiedź na pytanie -  czy młodzież zetknąła się już z narkotykami, czy w rodzinie występuje przemoc lub inne problemy – wyjaśnia komendant SM - Dzięki ankietom do szkół trafia zbiorowa informacja, zwracająca uwagę pedagogów na niepokojące zjawiska.

Spotkanie z instruktorem uzależnień z pewnością młodzieży zapadnie na długo w pamięci. - To było niesamowite przeżycie, ludzie płakali – mówi Ania uczennica pierwszej klasy gimnazjum – pan Artur opowiadał o sobie, swojej rodzinie, przejściach, ludziach, którzy spotykali się z problemem. Wstrząsające i smutne...

- Przedstawiam fakty, dokumenty, filmy, opowiadam ...- podkreśla prowadzący spotkanie - Dzieci muszą wiedzieć, że narkotyki mają niszczycielką moc, która zabiera człowiekowi wszystko. Narkotyki nie oszczędzają niczego i nikogo. To jest najważniejsze... a nie to jakie rodzaje narkotyków istnieją... Prelekcje przygotowane są dla każdej grupy wiekowej w inny sposób, inaczej wygląda spotkanie z uczniami gimnazjum, inaczej z uczniami podstawówki. To, co przygotowaliśmy do uczniów gimnazjum jest niezwykle emocjonalne, mocne, ale potrzebne.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: