Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy jesteśmy bezpieczni? Zdaniem radnych - tak

Czy powódź można przewidzieć? Raczej nie. A czy można się do niej przygotować? To też trudno ocenić. Ocenić za to musieli stan przygotowania do wielkiej wody radni powiatowi. Na ostatniej sesji wielu radnych pytało, czy jeśli przyjdzie kolejna wielka woda, poradzimy sobie z walką żywiołem?
Radni powiatowi w jednym z punktów sesji mieli zająć się oceną stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu cieszyńskiego. Materiały na sesję przygotowane przez wydział Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Zarządzania Kryzysowego szeroko traktowały temat. Dowiedzieć się z niego można m.in. jaka jest charakterystyka klimatyczna i hydrologiczna powiatu. Szczegółowe dane zawierają także informacje o poszczególnych gminach, a przede wszystkim o lokalnych zagrożeniach powodziowych na ich terenach.
 
Choć zarząd powiatu pozytywnie opiniował projekt uchwały, to jednak na sali sesyjnej cieszyńskiego starostwa, niektórzy radni zaczęli podnosić głosy sprzeciwu. Zaczęło się od radnego Janusza Króla, który poruszył kwestię notorycznych sytuacji powodziowych w gminie Zebrzydowice. Skoro Piotrówka stanowi zagrożenie, to nie można mówić o dobrej ocenie zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Dodatkowo doszła kwestia regulacji koryta i umacniania brzegów rzeki po stronie czeskiej. Po polskiej jak do tej pory nic się nie dzieje. Takie działania muszą być skoordynowane - mówił podczas sesji Król.
Mi brakuje w tym opracowaniu opinii służb takich jak straż pożarna - dodał z kolei radny Alfred Brudny.
Jeśli chodzi o część Piotrówki w Zebrzydowicach, mamy dobre informacje - tłumaczył radny Marcin Ślęk. Oczywiście z największym niepokojem na tę rzekę zawsze patrzą mieszkańcy Marklowic. Szczególnie teraz, kiedy Czesi na swoim odcinku rzeki przeprowadzili już prace.
 
 
Ale części radnych te zapewnienia nie przekonały. Oceniając sytuacje kryzysowe zawsze bierze się pod uwagę najsłabszy element - mówił radny Ryszard Macura.
 
 
Trudno bowiem oceniać coś na co nie ma się wpływu - argumentowała część radnych. Podobnie postulował również radny Witold Dzierżawski. Możemy przyjąć pozytywną ocenę stanu zabezpieczenia ale pod warunkiem, że niezbędne inwestycje związane z bezpieczeństwem zostaną zrealizowane - mówił.
 
Aby podnieść rękę i pozytywnie ocenić tę uchwałę to muszę mięć pewność, że rzeczywiście jest zrobione wszystko co jest możliwe w tej materii. A ja tej pewności w tej chwili nie mam - mówił radny Karol Niedźwiecki. W czerwcu br. roku w wyniku olbrzymich opadów deszczu zalane zostało centrum Górek Wielkich. Nie wiem czy nas to znowu kiedyś nie spotka i czy jesteśmy na to przygotowani - pytał podczas sesji Niedźwiecki.
Nikt panu, panie radny takiej gwarancji nie da - odpowiadał mu Jerzy Malik - członek zarządu powiatu. W Skoczowie w ubiegłym roku woda pierwszy raz była pod ratuszem, nikt tego nie przewidywał - dodał.
 
To zdaje się przekonało niezdecydowanego radnego Niedźwieckiego. Choć jak zaznacza, brakuje w tej ocenie wniosków właściwych, wyspecjalizowanych służb.
 
 
Ostatecznie trzynastoma głosami za, sześcioma przeciw oraz dziewięcioma wstrzymującymi się, rada przegłosowała pozytywną ocenę stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu cieszyńskiego.
 
 
Jan Bacza
 
Zobacz też:
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: