Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trochę Bałtyku w Beskidach

W Jasienicy rozpoczęła się budowa tężni solankowej. Wszystko idzie więc zgodnie z planem, bo kilka tygodni temu Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy zapowiedział, że z dobrodziejstw tężni mieszkańcy będą mogli korzystać już we wrześniu. Gmina ma w planach budowę jeszcze dwóch kolejnych tężni.

Lokalna firma, która podjęła się budowy, otrzyma za wykonanie tężni 196 tys. zł. Jasienica finansuje budowę w znaczniej mierze z pieniędzy zewnętrznych. Gmina otrzymała na to 30 tys. euro z UE w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Nowa atrakcja Jasienicy będzie miała kształt sześcioboku z kolumną tarniny pośrodku. Jej wysokość to ponad 6,5 m a szerokość – 8 m. Używana w niej będzie solanka z pobliskiego Zabłocia. Posiada ona jedną z największych na świecie zawartości jodu, która dochodzi do 140 mg na litr.

Solanka wspomaga leczenie, m.in. chorób dróg oddechowych, w tym astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, uporczywego kaszlu oraz alergii.
Z leczniczych właściwości tężni korzystają już m.in. mieszkańcy Jaworza i Dębowca. Tężnie, czy fontanny solankowe, to nieco Bałtyku w Beskidach.

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-14 14:51:19
Ebenezer: a jak tam szanowny Ustroń? Uzdrowisko jak się patrzy a teżni solankowych jak nie ma tak nie było...
2019-08-14 15:06:14
donekT: Proponuję zapoznać się z raportem NIK w sprawie stanu polskich "UZDROWISK".
2019-08-15 09:34:27
ciotka matylda: Ebenezer Tu masz link https://www.uzdrowisko-ustron.pl/atrakcje/pijalnia-wod/ Przed pijalnią wód stoi fontanna – ustrońska tężnia. Z kilkunastu dysz tryska solanka o cennych właściwościach. Przechadzając się wkoło niej wdychamy powietrze nasycone cennymi minerałami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: