Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tradycja na niedzielę. Rodzinne warsztaty rzemiosła

Już w najbliższą niedzielę (15.01.2012) Zamek Cieszyn rozpoczyna nowy cykl warsztatów ''Tradycja na niedzielę. Rodzinne warsztaty rzemiosła''. - Na warsztaty zapraszamy wszystkie pokolenia - podkreśla Beata Mońka.

Rzemiosło. Trochę zapomniane, czasem niechciane, jeszcze do niedawna niemodne.  Na szczęście coraz więcej osób wraca do dawnych technik, chce się ich uczyć i poznawać tradycje swojego miasta, regionu, kraju. 

- W Zamku Cieszyn wierzymy, że rzemiosło to wielki kapitał, a tradycja nie musi kojarzyć się z nudą i muzealnymi gablotami. Dlatego zapraszamy na niedzielne spotkania z rzemiosłem i ludźmi, którzy zarażają pasją tworzenia – mówi B. Mońka z Zamku Cieszyn.

A już w niedzielę (15.01.2012) od godziny 14.00-17.00 "Malarstwo na szkle". Spotkanie poprowadzi Antoni Szpyrc, który malarstwem na szkle zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Inspiracją stały się dla niego ludowe obrazki z XVIII i XIX wieku, które były ozdobą wiejskich wnętrz. Tematy czerpie z obyczajów i tradycji regionu, a także strojów ludowych czy rzemiosła. Interesuje się historią Jabłonkowa, któremu poświęca wiele swoich prac. 

Kolejna niedziela (22.01) godz. 14.00 – 17.00 to kolejne atrakcje. Tym razem tematem przewodnim będzie – haft krzyżykowy. Warsztaty poprowadzi Łucja Dusek-Francuz - góralka z Istebnej, etnolożka, która śpiewa i tańczy w zespołach regionalnych, a także od dzieciństwa haftuje haftem krzyżykowym, w 2011 zdobyła tytuł „Ślązaka nad Ślązakami 2011”, zawsze stara się pokazywać i promować piękno i tradycję Ziemi Cieszyńskiej, a szczególnie Trójwsi.

Obróbka wełny - gręplowanie, przędzenie na kołowrotku, robienie skarpet wełnianych "kopyc" to temat na 29 stycznia (godz. 15.00 – 18.00). Gośćmi będą Marcela Sikorowa, która swój wolny czas poświęca rękodziełu, a głównie obróbce wełny, robieniu na drutach "kopytek", patchworkowi, koronczarstwu oraz Leszek Richter - zajmujący się promocją i ochroną rzemiosła, który sam zna wiele technik rzemieślniczych m.in. obróbkę wełny, powroźnictwo.

- Na warsztaty zapraszamy wszystkie pokolenia – zachęca Beata Mońka z Zamku Cieszyn. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: