Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejny okaz pod ochroną

Do tej pory na terenie miasta znajdowało się 37 pomników przyrody z których 24 to pojedyncze drzewa, a pozostałe są skupieniami drzew. Rada Miejska Cieszyna postanowiła otoczyć ochroną kolejny okaz ustanawiając pomnikiem przyrody drzewo z gatunku wiąz szypułkowy.

W Cieszynie ochroną objętych do tej pory było łącznie 91 drzew rosnących pojedynczo lub w skupieniach. Za pomniki przyrody zostały uznane drzewa 26 taksonów (gatunków, odmian, form) - 15 z nich to gatunki rodzime, pozostałe to gatunki obce dla polskiej flory. 

Rada Miejska postanowiła otoczyć ochroną kolejny okaz - drzewo z gatunku wiąz szypułkowy. Ustanowienie ochrony ma na celu zachowanie cennego tworu przyrody ze względu na jego okazałe rozmiary, wyróżniające drzewo spośród innych drzew oraz szczególną wartość przyrodniczą i krajobrazową. 

- Drzewo to osiągnęło "parametry" do tego, by takim pomnikiem go ustanowić – podkreślał Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Drzewo, które stało się nowym pomnikiem przyrody to drzewo rosnące samotnie, charakteryzuje się znaczącymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Obwód pnia wiązu szypułkowego (Ulmus laevis) wynosi 331 cm. Drzewo ma ponad sto lat i jest w dobrym stanie zdrowotnym. Rośnie na działce nr 54 obr. 61, stanowiącej własność Gminy Cieszyn, będącej przedłużeniem ul. Żeromskiego (w odległości ok. 15 m w kierunku południowym od południowo-wschodniego narożnika posesji położonej przy ul. Żeromskiego 56).

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: