Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

To propan-butan wybuchł w Strumieniu

 Dwie butle z gazem znaleźli strażacy podczas przeszukania przybudówki, która przylegała do posesji w Strumieniu, na której wczoraj wieczorem doszło do wybuchu gazu. Mł. bryg. Michał Pokrzywa, rzecznik prasowy Komendy Straży Pożarnej w Cieszynie poinformował, że każda z butli na propan-butan miała pojemność 11 kg.

 

 

W wyniku wybuchu zawaliła się ściana oraz dach murowanej przybudówki. Ucierpiał 48 – letni mieszkaniec budynku, który z poparzeniami tułowia oraz ręki został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Mężczyzna był w budynku sam.

Na razie nie wiadomo, czy najpierw rozszczelniła się jedna z butli i w wyniku kontaktu z powietrzem, a także jakimś bodźcem energetycznym  wybuchła, czy też najpierw powstał pożar na parterze domu, który doprowadził do groźnej sytuacji. -To wykażą biegli. - powiedział rzecznik. Ogień objął dwa pomieszczenia domu o powierzchni około 30 m kw. W akcji ratunkowej brało udział 11 jednostek straży pożarnej.

Gmina Strumień zapewniła, że mężczyzna po powrocie z leczenia, będzie miał zapewnioną opiekę i lokal zastępczy. O tym czy będzie mógł wrócić do domu zdecyduje inspektor nadzoru budowlanego.

Na profilu społecznościowym Gmina Strumień wyraziła także uznanie dla strażaków, którzy brali udział we wczorajszej akcji. - Po raz kolejny można się przekonać o tym, jak ważna jest służba Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnej, które spieszą na ratunek bez względu na rodzaj zagrożenia czy późną porę, zostawiając w domach swoje rodziny i codzienne sprawy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i jakikolwiek sposób przyczynili się do zapewnienia bezpieczeństwa i niesienia pomocy w tym czasie! - napisano.

Jednocześnie warto przypomnieć zasady użytkowania butli gazowych. Przede wszystkim w mieszkaniu nie wolno przechowywać butli zapasowych nie połączonych do instalacji lub urządzeń. Butle muszą być sprawnie technicznie i napełniane przez autoryzowane punkty dystrybucji. W pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu nie należy przechowywać butli na gaz propan – butan, ponieważ w razie ich rozszczelnienia, gaz ten jako cięższy od powietrza zalega przy podłożu, tworząc niebezpieczne mieszaniny wybuchowe z powietrzem. Temperatura w pomieszczeniach, w których znajdują się butle napełnione gazem, nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza. Odległość butli od źródeł ciepła nie może być mniejsza niż 1 m.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-10 14:24:15
AntyklerForte+: aha, propan-butan, dobrze wiedzieć - ciemny lud co wszystko kupuje mógł myśleć że w butli był granat albo sfermentowany kompot, dla ciemnego ludu nawet 500+ z ich kieszeni to manna z nieba
2022-05-10 19:51:16
miriam11: W butlach możesz mieć inne gazy palne np. Acetylen,Propan wspomniany Propan-Butan, Etan,Metan i może być Amoniak albo Fosfoniak lub tlen w połączeniu z łapą brudną od smaru lub oleju. Do BUDY po nauke antykatolu.
2022-05-10 20:36:37
AntyklerForte+: oczywiście, acetylen i metan w butlach 11kg na propan-butan, miriamki tak mają, do tego sprężony amoniak pod czaszką
2022-05-10 21:55:50
ciotka matylda: Zastanawiam się co stoi na przeszkodzie aby np strażacy czy ,,gazownia,, za odpowiednią opłatą,raz w roku sprawdzili instalacje gazowe ? Nie wiem czy istnieją wymogi obligujące użytkowników urządzeń gazowych do celów gospodarstwa domowego do cyklicznego sprawdzania? W spółdzielniach mieszkaniowych taki obowiązek istnieje czy pozostałych odbiorców to nie obowiązuje?
2022-05-11 09:32:22
pawel21_13: Patrz, jebnie.... Aaaaa, ale urrwał! Aaale to było dobre!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: